Mobilní telefony

Evropa si odhlasovala jednotný konektor pro mobilní zařízení

smartphone logo png
Foto: Smartphone

Na základě svého hlasování ze 30. ledna vyzval Evropský parlament Evropskou komisi, aby do léta připravila návrh nařízení zavádějícího pro mobilní zařízení jednotné nabíjecí konektory.

Vrcholí tak dlouholeté snahy Evropské unie o ukončení chaosu v nabíječkách, které by nyní měly mít jen a pouze jeden konektor, s největší pravděpodobností typu USB-C. Jak se v průběhu let vyvíjel postoj EU k nabíječkám? Jaké konkrétní důvody europoslance k tomuto kroku vedly a jak na výsledek hlasování reagují výrobci? A především, jaké konkrétní dopady bude mít nařízení na nás coby spotřebitele?

Od chaosu k pořádku

Již v roce 2009 vyzvala Evropská unie výrobce spotřební elektroniky, aby sjednotili konektory pro nabíjení mobilních zařízení. Tato výzva byla reakcí na fakt, že prakticky každý výrobce používal svůj vlastní nabíjecí konektor (nezřídka kdy byly různé kabely i pro různé modely jednoho výrobce).

iphone a airpods
Zdá se tedy, že se blíží konec „doby kabelové“

Ve výsledku se spotřebitelům doma hromadily nabíječky různých typů. Nutno podotknout, že většina výrobců výzvu postupem času alespoň částečně vyslyšela a minimálně u mobilních telefonů a tabletů došlo k redukci konektorů na tři základní typy: micro USB, USB-C a Lightning. Rozmanitost nabíječek nicméně stále přetrvává u notebooků.

Nyní by měla Evropská komise celý proces dokončit. Nové nařízení by mělo zajišťovat jednotný napájecí konektor pro všechna zařízení a je více než pravděpodobné, že preferovaným konektorem se stane dnes již běžné USB-C. Týkalo by se potom pravděpodobně všech elektronických zařízení s výjimkou herních a vysoce výkonných notebooků.

Proč konektory sjednocovat?

Existují dva základní důvody, proč se Evropská unie snaží o sjednocení konektorů. Tím prvním je pohodlí spotřebitele. Pokud má člověk dvě nebo tři zařízení, která sebou nosí např. každý den do zaměstnání, v případě, že neexistuje jednotný konektor mu hrozí, že bude muset nosit i tři nabíječky. Pokud se mu jedna z nich rozbije, nemůže použít druhou a musí si (často za velké peníze) koupit novou, jen a pouze onu jednu správnou. To samé platí v domácnosti, kde může být počet zařízení ještě významně vyšší a chaos se tím stupňuje.

Z výše uvedeného plyne i druhý důvod, proč praxi „jeden výrobce (nebo dokonce model) = jedna nabíječka“ opustit. Sjednocení konektorů umožňuje používat jednu nabíječku pro více zařízení, čímž jejich potřeba celkově klesá, méně zdrojů je spotřebováno na jejich výrobu a následně vzniká podstatně méně problematického elektroodpadu. Z hlediska ochrany životního prostředí jde o jednoznačně pozitivní krok!

Reakce výrobců a spotřebitelů

Ze strany spotřebitelů, tj. uživatelů smartphonů a dalších mobilních zařízení je sjednocení konektorů přijímáno jednoznačně kladně, neboť benefity jsou více než zřejmé. Je samozřejmě pravda, že potřeba vlastnit několik nabíječek nebude pravděpodobně eliminována zcela, kromě potřeby nabíjet více zařízení najednou je problém i v parametrech nabíječek, některá zařízení potřebují vyšší napětí a výstupní proud než jiná apod. Celkově se ale naprostá většina uživatelů asi shodne na to, že se jedná o správnou cestu.

Mezi výrobci je situace o něco složitější. Nejhlasitějším kritikem nařízení je dle očekávání americký Apple, který doposud využíval svého vlastního konektoru Lightning a jen nerad se bude této praxe vzdávat. Jeho argumentem je, že striktní nařízení udusí snahy o inovace, podle kritiků si ale chce jen pojistit, že majitelé Apple zařízení budou nuceni nakupovat pouze jeho vlastní periferie včetně nabíječek.

Ostatní výrobci telefonů a tabletů již na konektor USB-C většinou přešli a teoreticky by se jich nařízení mělo dotknout jen velmi málo. Především mezi dražšími značkami panují ale jisté obavy z toho, že budou nuceni prodávat svá zařízení bez nabíječek, které budou nabízeny samostatně (ať již je k tomu budou nutit přímo detaily nařízení, anebo trh prostřednictvím konkurence prodávající své telefony bez nabíječky a tedy levněji).

Např. funkce rychlého nabíjení přitom závisí právě na nabíječce, která k tomu, aby mohla být funkce využita na maximum, musí být originální. Jedná se ale spíše o drobnou komplikaci a lze očekávat, že nařízení většina zainteresovaných stran přijme s radostí. Zdá se tedy, že se blíží konec „doby kabelové“.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony