Americká centrální banka (FED) se aktuálně uchýlila k dalšímu zvýšení sazeb. Proč a co to bude znamenat?
FED bude zvyšovat sazby
Zvyšování úrokových sazeb je nástrojem, který zdražuje úvěry a zpomaluje poptávku. To zároveň vede ke zpomalení inflace.
V březnu tohoto roku došlo ke zvýšení úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, a to do rozmezí 0,25 % až 0,50 %. Stalo se tak podle očekávání vlivem rostoucí inflace. Ke zvýšení došlo vůbec poprvé od roku 2018.
A zvyšovat by se mělo dál. Jen letos by podle aktuálních předpovědí mělo dojí k šesti dalším zvýšením v tomto rozsahu.
Nejnověji se FED ke zvyšování uchýlila ve středu 4. května na svém zasedání, a to o 50 bazických bodů. Na zvýšení sazeb se bankéři dohodli jednomyslně. Zároveň banka oznámila, že v červnu bude snižovat objem dluhopisů, které drží.
Další zdražování by pak podle současných předpovědí mělo přijít v červnu tohoto roku, a to o půl procenta.
Dojde k zaškrcení ekonomiky
Některé odhady počítají s pěti takovými kroky. Což by zároveň mělo znamenat tedy i pět až šest „přiškrcení“ ekonomiky. Podle některých zdrojů je však ve hře i možnost, že FED bude sazby zvyšovat na každém zasedání, to znamená až sedmkrát. Při každém zasedání FOMC by členové tak měli odsouhlasit zvýšení o celkem 0,25 procentního bodu.
Zvýšení sazeb znamená výraznou změnu politiky období pandemie. Nízké úrokové sazby v této době vedly primárně k oživení ekonomiky a jejímu růstu a k najímání nových zaměstnanců. Zároveň však ovšem „roztočily“ pomyslné kolo inflace.
Vývoj zahraničních sazeb se propíše také do výnosů v ČR. V tuzemsku došlo v posledních měsících k nárůstu tržních úrokových sazeb napříč splatnostmi. Potenciál pro jejich růst by se však podle momentálních odhadů měl již brzy vyčerpat.
Tuzemské měnově-politické sazby se již nacházejí na svém vrcholu. Navíc by mělo dojít i k poklesu nyní zvýšených inflačních očekávání.