Internet

Jak koupit elektronickou dálniční známku? Vše, co potřebujete vědět

dalnice silnice
Foto: pixabay.com, Tag:Dálnice

Na začátku letošního roku byl spuštěn proděj elektronických dálničních známek i v ČR. Ty na začátku února roku 2021 zcela nahradily dálniční známky ve fyzické podobě. Pokud jste ještě neměli tu čest elektronickou známku kupovat, prozradíme jak na to.

Kde je možné elektronickou dálniční známku pořídit?

Elektronickou dálniční známku můžete pořídit hned několika způsoby. Velmi rychlý způsob a také nejpohodlnější je nákup elektronické dálniční známky za pomoci e-shou edalnice.cz, kde je současně možné také ověřit platnost této dálniční známky.

Další variantou je fyzický nákup elektronické dálniční známky, a to na pobočkách České pošty anebo také na čerpacích stanicích společnosti EuroOil. Poslední možností je poté využití samoobslužného kiosku, jenž je možný najít na vybraných oblastech před samotným vjezdem na úsek dálnice, který je zpoplatněný. Přehled zmíněných kiosků naleznete rovněž na již zmíněném e-shopu https://edalnice.cz.

Jak koupit elektronickou dálniční známku? (Zdroj: edalnice.cz)
Jak koupit elektronickou dálniční známku? (Zdroj: edalnice.cz)

Ve všech zmíněných případech poté elektronickou dálniční známku obdržíte v podstatě na počkání. Od jejího zaplacení poté máte čas ještě patnáct minut abyste si mohli zkontrolovat veškeré údaje, jako například SPZ. Během tohoto časového úseku je možné elektronickou dálniční známku stornovat.

Elektronickou dálniční známku můžete velmi jednoduše pořídit již 90 dní dopředu. Její platnost se poté bude počítat ode dne nákupu či od vámi zvoleného data. Každá známka tak v praxi bude končit úplně jiný den a z toho důvodu je velmi důležité hlídat její platnost. Ta ve všech případech platí včetně posledního dne, který je na dálniční známce uveden. V případě, kdy si tedy koupíte dálniční známku do 1.4.2021 budete ji moci využít až do 1.4.2022 do 23:59:59.

Kolik elektronická dálniční známka stojí?

Elektronická dálniční známka stojí vždy stejně, a to jak v případě, kdy jí pořídíte on-line, tak i v případě, kdy ji budete pořizovat na poště či v kiosku. Na výběr přitom budete mít z varianty roční dálniční známky, desetidenní a třicetidenní.

Kolik elektronická známka stojí?
Kolik elektronická známka stojí? (Zdroj: edalnice.cz)

V případě, kdy vlastníte vozidlo, které má ekologický pohon (biometan či plyn) budete mít nárok na takzvanou EKO cenu, která je v podstatě o polovinu nižší než cena za standardní známku.

  • Roční dálniční známka vás vyjde na 1.500 Kč v případě EKO verze na 750 Kč.
  • Třicetidenní dálniční známka vás vyjde na 440 Kč a v případě EKO verze na 220 Kč. 
  • Desetidenní dálniční známka vás vyjde na 310 Kč a v případě EKO verze na 155 Kč. 

Jak je možné pořídit elektronickou dálniční známku on-line?

Postup, jakým lze elektronickou dálniční známku pořídit se příliš neliší od běžného nákup ne e-shopu:

  1. Navštívíte internetový obchod edalnice.cz a to jak z mobilního telefonu, tabletu či počítače.
  2. Vyberete si vámi požadovanou délku platnosti dané dálniční známky a kliknete na záložku „Koupit“.
  3. Zjeví se vám formulář, do kterého vyplníte SPZ a další nezbytné údaje o vašem vozidle.
  4. Zadáte kontaktní informace, prostřednictvím kterých můžete velmi jednoduše svou elektronickou dálniční známku spárovat.
  5. Zvolíte si požadovanou platební metodu – převodem, on-line kartou.
  6. Zaplatíte za požadovanou dálniční známku.

V tento moment vám dorazí potvrzovací SMS, kde si překontrolujete veškeré vámi vložené údaje. Zdali jste platili on-line, můžete okamžitě vyrazit na cestu. Pokud jste zaplatili převodem, je nutné počkat, než platba dorazí na účet daného příjemce, což může mnohdy i pár dní trvat.

Stejně jednoduše si pořídíte dálniční známku na České Poště, v samoobslužném kiosku, nebo na čerpací stanici EuroOil.

Kdo je povinen si dálniční známku pořídit?

Dálniční známku si musí pořídit všichni majitelé motorových vozidel, která mají nejméně čtyři kola a hmotnost 3,5 tuny. Výjimku dostávají pouze ta vozidla, která disponují pohonem na elektrickou energii, vodík nebo kombinovaný pohon s CO2 – což je limitováno na 50g/km.

Dálniční známku si nemusí pořizovat majitelé historických vozidel, voz domovů, které se starají o osoby, které mají zdravotní postižení či vozidla, která převážejí majitele ZTP/P či ZTP.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Internet