HardwareZe světa IT

Jak si zpomalujeme počítač? Kde tedy děláme nejčastější chyby?

Qwerkywriter KecapsAndSwitch
Klávesnice nepostrádá tlačítka nutná pro moderní počítače

Máte v podstatě nový počítač a zdá se pomalý, seká se a než se cokoliv načte, trvá to věčnost? Ačkoli si to spousta uživatelů neuvědomuje, i počítač potřebuje péči. Většinou si vlastně za to můžeme sami. Kde tedy děláme nejčastější chyby?

Zbytečné instalování programů

Ano, instalace. Na první pohled nic neobvyklého, pár vteřin či minutek a program je naistalován a připraven k prvnímu spuštění. Tak kde je problém? Při instalaci se do registrů operačního systému ukládá spousta informací a dat, co ho následně zpomalují. U objemných a náročných programů a her se instalaci nevyhneme, ale je nepřeberné množství menších programů, které denně používáme, ale instalaci nevyžadují a je naprosto zbytečné, ba dokonce naprosto nežádoucí, instalovat je.

Jak si zpomalujeme počítač? Kde tedy děláme nejčastější chyby?

Jak si zpomalujeme počítač? Kde tedy děláme nejčastější chyby?

Při stahování máte často na výběr, zda chcete program ve formátu *.exe (instalace) či například komprimovaný *.zip, který jen „rozbalíte“ a je hotovo. Pokud je to možné, vždy volte .zip či .rar, kdy zamezíte zbytečnému zpomalování systému.

Málo místa na systémovém disku

Když si koupíte nový notebook či počítač, z pravidla je v něm jen jeden harddisk. To samo o sobě problém není, bohužel velkým neduhem je, že tento disk není rozdělen alespoň na dva samostatné oddíly. Jeden systémový a druhý na vaše aplikace, programy a hry. Vy si tak ani neuvědomujete, ale vše co stáhnete nebo nainstalujete, se ukládá na jedno místo, které se sdílí i s vaším operačním systémem.

Časem se tak může stát, že zaplníte veškeré volné místo, které potřebuje počítač pro svůj provoz a začne se zpomalovat. Proto je vždy lepší oddělit systém od všeho ostatního na vlastní oddíl, kde bude mít dostatek místa. Některé aplikace však vyžadují instalaci přímo do systémového oddílu.

Procesy běžící na pozadí

Aniž byste to zaregistrovali, některé aplikace se zapnou bez vašeho vědomí hned po spuštění počítače. Některé mohou být i docela náročné a narušovat normální běh systému. Na liště vedle hodin naleznete několik ikonek, které patří právě těmto programům. Je dobré tyto programy, pokud je nepoužíváte, vypnout a stejně tak i jejich automatické spouštění.

Další programy nalezneme ve správci úloh, případně v nabídce start po spuštění programu msconfig. Budete se divit, ale spousta programů po spuštění se připojuje na internet, hledá aktualizace, synchronizuje data, a když je jich takových více, je to hned znát.

Viry, spyware a jiná havěť

Bohužel ani naše počítače nejsou imunní vůči virům a podobné havěti. Sice se jedná o jiné viry, než napadají nás, ale škodí jim velmi podobně. Různé viry a spyware, které mají hlavní úkol získávat informace, mohou, jako vedlejší efekt, zpomalovat počítač. Vždy používejte kvalitní antivir a hlavně aktualizovaný a buďte vždy na internetu obezřetní, na co klikáte a stahujete.

Nebezpečí hrozí, ačkoli si to nikdo neuvědomuje, i z připojených USB flash disků a jiných externích zařízení. Proto je vždy vhodné je nejdříve zkontrolovat, než si něco z nich přenesete do svých počítačů. Avšak přemíra ostražitosti také škodí, nikdy nepoužívejte dva různé antiviry! Tím si zpomalíte počítač, o to více. Na bezpečnosti to však nepřidá.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Hardware