Software

Jaké novinky přináší operační systém macOS Monterey?

wwdc-2021-macos-monterey
Foto: apple.com, Tag: MacOS

Další verze operačního systému macOS od společnosti Apple je na spadnutí. Dostala přízvisko Monterey. Co nového přináší uživatelům a kdy se jí konečně dočkáme.

Jak šel vývoj s macOS

Varianta macOS Monterey je už 12. verzí systému pro počítače od Apple (Macintosh). Za sebou má tento produkt slavného „jablečného“ gigantu už dlouhou historii.

Vůbec první verze operačního systému macOS se na počítači Macintosh objevila už v roce 1984. Až do roku 1999 byl tento systém znám také pod názvem „Classic“ Mac OS. U jeho zrodu stál slavný zakladatel Steve Jobs. Pozdější systém se v historii Apple objevil pod názvem OS X a doznal podstatných změn v uživatelském rozhraní.

macOS-12-Monterey
Jaké novinky přináší operační systém macOS Monterey? (Foto: apple.com)

Operační systém je postaven na hybridním jádru XNU. Běžný uživatel zpravidla netuší, že na stejném jádru funguje i Linux nebo Android.

Využívá grafické rozhraní Aqua, jehož obdobu konkurenční Microsoft představil o několik let později a nazval ji Aero. Z původního systému macOS v upravené verze pak vychází i operační systém iOS, který Apple používá pro mobilní telefony.

Od letošního července už máme k dispozici veřejnou betaverzi macOS Monterey. Název získala další verze systému v duchu filosofie Applu po kalifornském zálivu Monterey Bay. Právě místa v Kalifornii se stala inspiračním zdrojem pro současné názvy operačního systému. V letech minulých se značka nechala inspirovat názvy kočkovitých šelem.

Jaké změny se objevily v macOS Monterey

Jak uvádí samotná značka Apple, macOS Monterey je postaven na stejném základu jako macOS Big Sur, má ovšem jedinečné prostředí navržené přímo pro vlastnosti Macu.

Přinesl proto několik důležitých vylepšení. V nové verzi například stojí za zmínku aplikace Shortcuts, která se sem dostala z telefonů s iOS. Přináší znatelné zjednodušení práce s počítačem, protože můžete operace provádět jediným kliknutím či dokonce hlasem.

Operační systém přináší také přepracovaný prohlížeč Safari, který je inovovaný a optimalizovaný. Vylepšený design lišty panelů zabírá méně místa na obrazovce. Panely v prohlížeči si navíc můžete uspořádat podle toho, jak vám vyhovuje. Skupiny panelů lze pojmenovat, upravovat a přepínat mezi nimi.

Za zmínku stojí i aplikace FaceTime, která rovněž doznala řady vylepšení. Apple píše například o režimu prostorového zvuku nebo o režimu izolování hlasu. Aplikace je taktéž vybavena portrétním režimem nebo možnost připojit se k FaceTimu na webu. Praktickým dopadem tohoto vylepšení je to, že se mohou připojit i ti uživatelé, kteří nemají k dispozici zařízení Apple.

K dalším vysoce užitečným funkcím tohoto systému patří například i možnost si obnovit tovární nastavení zařízení z aplikace System Preferences.

Jak nainstalovat mac OS Monterey

Pokud si chcete nový systém sami vyzkoušet, máte možnost si jej jednoduše nainstalovat, jestliže vlastníte kompatibilní zařízení.

U zařízení iMac jde konkrétně o zařízení vyrobené od roku 2015, totéž platí pro Macbooky. Máte-li Mac Pro, mělo by vaše být zařízení alespoň z roku 2013, zatímco u iMac Pro půjde o zařízení s datem výroby až 2017.

Předem je však zapotřebí si počítač zazálohovat. Betaverzi najdete na stránce developer.apple.com.

Mějte na paměti, že stahování může trvat delší tobu. A to jak kvůli velikosti souboru, ale také proto, že o stažení usiluje mnoho uživatelů. Proto je na místě se také ujistit, že máte dostatek volného místa na disku. Instalační soubor předchozí beta verze Big Sur například měl 10 GB.

Poté se přihlaste prostřednictvím přihlašovacích údajů k účtu vývojáře. Ten si zdarma vytvoříte, pakliže se na tuto adresu přihlásíte prostřednictvím svého běžného Apple ID.

Vyberte možnost Instalovat profil. Otevřete složku Stažené soubory a najděte soubor s názvem macOSDeveloperBetaAccessUtility.dmg. Poklepejte na něj a odsouhlaste smluvní podmínky. Zadejte volbu Instalovat a nainstalujte novou verzi podle dalších pokynů na obrazovce.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software