Software

macOS 12 Monterey. Nový operační systém pro Apple počítače

apple wwdc 2021
Hlavní TAG » MacOS

Blíží se WWDC a tedy i okamžik představení nových „jablečných“ operačních systémů. Objevila se proto i početná základna uživatelských konceptů, která reflektuje tužby fanoušků. Jedním z nich je i macOS 12 Monterey.

Jak se bude nový systém vlastně jmenovat

Operační systém macOS 12 Monterey bude pravděpodobně i skutečný název budoucího operačního systému pro zařízení Mac.

Spekulovalo se nad tím, že se nový systém mohl jmenovat Santa Lucia podle horského pásma v Kalifornii. Ostatně předešlá verze dostala název Big Sur, což je region na pobřeží amerického státu Kalifornie. Právě stát Kalifornie je inspirací pro nové názvy už od roku 2013.

macOS 12 Monterey
macOS 12 Monterey. Nový operační systém

V souvislosti s názvem regionu Big Sur, je ještě nutno uvést, že se rozkládá ze severozápadu od města Monterey. A právě název Monterey už má Apple registrovaný coby ochrannou známku. Jde tedy o nejpravděpodobnější název, ačkoli se hovořilo i o jménech Skyline nebo Mamut.

Zatímco macOS 11 Big Sur nabídl kompletně přepracovaný design, v novém operačním systému se pravděpodobně nedočkáme výrazných strukturálních změn. Apple by se měl podle všeho zaměřit spíše na drobná vylepšení, jako jsou přepracované notifikace, případně nové aplikace. O které novinky komunita stojí?

Které aplikace by uživatelé uvítali v macOS 12

Jednou z těch inovací, které by si uživatelé přáli rádi vidět v novém operačním systému, je Apple Peněženka. Známá je už z jiných „jablečných“ zařízení. S touto aplikací získáte velmi pohodlný nástroj ke správě svých výdajů.

Okna nového systému macOS 12 Monterey
Okna nového systému macOS 12 Monterey

Aplikace Photo Booth je součástí operačního systému Mac už cca 10 let. Během této doby se však prakticky nezměnila. Mnozí by se bez ní tak naopak velmi rádi obešli.

Velmi zajímavou aplikací známou z iPhone a iPadů je taktéž TestFlight. Ta je určena k testování aplikací. A to nejen pro vývojáře, uživatelé aplikací se budou moci zaregistrovat a otestovat beta verze svých oblíbených aplikací, odesílat recenze atd. Jde tak o dalšího „adepta“, jehož si nejeden uživatel přeje potkat v nastupujícím operačním systému.

Která další vylepšení by se mohla v novém systému objevit

Příznivci Apple nahlas volají i po vylepšení Control Center. To by se dle nich mělo stát stejně přizpůsobivým jako v iOS. Především tak jde o to mít k dispozici více ovládacích prvků, schopnost odebrat všechny moduly a podpora Home Controls.

Do uživatelského konceptu, který nese předpokládaný název Monterey, se promítlo i dvoufaktorové ověřování s Touch ID.

Jedna z nejužitečnějších aplikací, která však na Mac systému stále chybí, je i Počasí. Na macOS Big Sur se alespoň objevily widgety, které počasí oznamují. Mnozí však stále postrádají právě samostatnou aplikaci. V současnosti je možné se na počasí podívat pouze na webu nebo použít aplikaci třetích stran.

Uživatelé prahnou i po dalších drobných vylepšeních: A to opět po vzorů iPhonů a iPadů. Ty disponují užitečnými indikátory. Samotný Mac už je vybaven indikátorem zapnuté kamery. Vítaným zlepšením by ještě navíc pro řadu lidí byl indikátor zapnutého mikrofonu.

Poměrně oblíbenou funkcí na iPhonech je i Apple Health. Fanoušky technologií a zdravého životního stylu zaujala Fitness +. Vytvořit i Mac verzi těchto aplikací se proto nabízí. Fitness + by ocenili bezpochyby hlavně ti, kteří nemají k dispozici Apple TV. Použití na malých displejích iPhonu nebo iPadu se nedá považovat za příliš komfortní.

Ostatně v Česku se objevily i hlasy, že by si nový systém zasloužil lepší provázanost s iPhonem a Apple Watch.

Kdy se dočkáme nového operačního systému

K oficiálnímu představení má dojít při WWDC 2021. To se bude konat v červnu. Aktuálně se tak mluví o tom, že nový operační systém se pravděpodobně představí na podzim. Apple většinou své operační systémy na veřejnost přivádí v říjnu nebo v listopadu. Ani v tomto případě by tomu nemuselo být jinak.

Jaký nový systém reálně bude, na to si budeme muset tedy ještě pár měsíců počkat. Uživatelé apelují na to, že kriticky důležitá je pro nový systém i absolutní spolehlivost. Řada lidí využívá technologie od Apple primárně jako svůj pracovní nástroj. Je pro ně proto podstatné, že systém je stabilní.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software