Ze světa IT

Jakého brokera zvolit pro denní obchodování na burze?

obchod na paku
Foto: pixabay.com, Tag: Obchod

Obchodování na burze je poměrně lákavým odvětvím, které se však může proměnit ve značné riziko. Co byste měli vědět o tzv. intradenním obchodování a jak si vybrat vhodného brokera?

Kdo je trader

Trader je osobou držící podkladová aktiva, tedy aktivní obchodník. Některé zdroje uvádějí, že obchoduje v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu.

Jiné definice však mají potřebu na tomto místě zároveň vymezit rozdíl mezi traderem a obchodníkem. Teoreticky se oba věnují téže činnosti, avšak investor zpravidla drží investice v delším časovém horizontu, zatímco trader obchoduje krátkodobě.

Teoreticky se traderem může stát naprosto každý bez ohledu na výchozí zkušenosti, věk nebo dosažené vzdělání. K tomu, abyste si mohli založit svůj účet a začít fakticky obchodovat, potřebujete prakticky jen doklad totožnosti.

Kdo je broker

Broker je fyzická nebo právnická osoba, která je pro své zákazníky provádět obchody na finančních trzích. Za tuto svou zprostředkovatelskou činnost si účtuje poplatky. Činnost brokera je licencována, v tuzemsku je nutná licence České národní banky.

Zájemce tedy na finanční trhy může vstoupit i s relativně malým kapitálem. Díky brokerovi může trader obchodovat například na burze nebo využít obchodování na Forexu. Na druhou stranu však broker i rozhoduje o tom, za jaké ceny bude trader nakupovat a prodávat.

Jakého brokera zvolit pro denní obchodování na burze?
Jakého brokera zvolit pro denní obchodování na burze?

K tomu, aby svým klientům umožnil přístup na burzu, použije broker příslušnou obchodní platformu. Může to být software vlastní, ale i vyvinutý externí společností a obecně užívaný vícero brokery.

Co je intradenní obchodování

Intradenní obchodování je založeno na tom, že trader spekuluje na menší pohyby cen a nedrží pozice přes noc.

Tento typ patří k nejoblíbenějším formám obchodování. Má výhodu zejména v dostatku obchodních příležitostí, a tedy možném zisku. Vzhledem k tomu, že trader nedrží pozice přes noc, snižuje se tím rizikovost obchodů.

Většinou při tomto způsobu obchodování využijete technickou analýzu. I fundamentální analýza však nachází při intradenním obchodování své uplatnění.

Jak si vybrat vhodného brokera

Brokera není na místě vnímat jen jako jakéhosi prostředníka. Spíše plní úlohu obchodního partnera a tak je na něj potřeba i nahlížet.

Brokery lze rozdělit na tzv. market makery nebo ECN/STP brokery. Market maker je tvůrcem trhu a zajišťuje okamžité plnění obchodních příkazů. Broker ECN/STP je pouze prostředníkem, zisk tradera proto nejde proti jeho vlastním obchodním zájmům. Pro intradenní obchodování je právě tato skupina brokerů doporučována.

TIP na článek: Inflace zrychlila. Co to znamená pro české peněženky?

Inflace zrychluje. Jaká je aktuální hodnota, jak se bude tento ukazatel vyvíjet do budoucna a především, co to bude znamenat pro české peněženky?

V první řadě záleží na tom, zda si vyberete brokera pro burzovní nebo pro mimoburzovní trhy. V rámci intradenního obchodování lze obchodovat na jakémkoli trhu. Pokud si vyberete trh mimoburzovní, je v takovém případě na místě výraznější ostražitost. Podstatou tohoto trhu je nižší úroveň regulace, ale i nižší nároky na kvalitu cenných papírů oproti burze. V Česku se k mimoburzovním trhům řadí RM-Systém. Podmínkou je dále určitě dostatečná likvidita trhu. 

Jakmile si vyberete konkrétní trh, zajímejte se o to, zda má vybraný broker dostatek vámi požadovaných obchodních instrumentů. Nabídka některých burz je skutečně mimořádně rozsáhlá. Vyberte si ty instrumenty, které odpovídají vašemu kapitálu i celkovému nastavení. Obchodovat intradenně lze s akciemi, opcemi, akciovými indexy atd.

Zaměřte se i na to, zda můžete obchodovat i mimo běžné obchodní hodiny, tedy jestli se budete moci účastnit tzv. premarketu i aftermarketu.

Zajímejte se také o poplatky, u intradenního obchodování budou hrát velmi významnou roli, neboť se v celkovém měřítku velmi rychle nasčítají. Podezřele vysoké poplatky, ale také různé skryté náklady, by vás měly varovat víceméně na první pohled.

Všimněte si, jak vybraný subjekt funguje. Jestliže se zdá, že má váš broker podezřele často různé výpadky a technická podpora příliš nefunguje, mělo by vás to prakticky přimět dát od něj okamžitě ruce pryč.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT