Elektromobilita

Představení automobilky Tesla

tesla stanice
Foto: pixabay.com, Tag: Tesla

Americká společnost Tesla Inc. je pojmem nejen ve světě elektromobility. Jaká byla cesta této značky na výsluní?

Začátky společnosti Tesla Inc.

Značka nesla až do roku 2017 oficiální název Tesla Motors, nyní je známá pouze jako Tesla Inc. Název společnosti odkazuje na elektroinženýra Nikolu Teslu.

U jejího zrodu v roce 2003 stáli Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Prvotní myšlenka, která za novým podnikáním stála, podle Martina Eberharda zněla vybudovat výrobce automobilů, který je také technologickou společností.

Posléze se k těmto mužům připojili Elon Musk společně s dalšími investory, kterými byli JB Straubel a Ian Wright. Řada lidí přitom nynějšího ředitele společnosti Elona Muska mylně považuje právě za zakladatele celé firmy.

Tesla Model X
Tesla Model X

Byť je tento muž nejvýraznější postavou, do vedení a funkce CEO se propracoval postupně. Poprvé se investičně podílel na tehdy nové firmě v roce 2004. Následně svůj podíl zvyšoval, až se stal dominantní postavou tohoto podniku. Uvádí se, že Musk do podnikání investoval kolem 30 milionů dolarů.

Od samého počátku je tato firma průkopníkem elektromobility. Prioritní myšlenkou nově založené společnosti se stal vývoj elektrického sportovního vozu. Tuto vizi se podařilo následně naplnit.

Vůbec prvním představeným vozem se tak v roce 2008 stal elektromobil Tesla Roadster. Ten byl postaven na základech britského sportovního vozu Lotus Elise. Což mělo podstatnou přednost, automobil disponoval karoserií ze sklolaminátu, díky čemuž byl značně lehký.

Klíčová role Elona Muska a první elektromobily

Zároveň někdy v této době přebírá klíčovou roli ve společnosti už zmíněný Elon Musk, který dohlížel na designování novinky. Zároveň společnost odhalila svoje záměry do budoucna. Její strategií bylo začít s prémiovým sportovním vozem určeným pro začínající zákazníky a poté se přesunout k běžnějším vozům, včetně sedanů a cenově dostupných kompaktů.

Na tuto prvotinu následně navázala vlajková loď celé značky – Tesla Model S. Prototyp se představil v roce 2009 na Motor Show ve Frankfurtu. Prodával se novinka začala v roce 2012 v USA. Během svého působení na trhu si vozidlo odneslo několik ocenění a v současnosti je na základě crash testů jedná dokonce o jeden z nejbezpečnějších vozů.

Následně navázala úspěšná řada dalších elektromobilů. V roce 2015 to tak konkrétně bylo SUV Model X, v roce 2017 sedan Model 3 a v roce 2020 crossover Model Y. Model 3 je celosvětově nejprodávanějším plug-in elektromobilem všech dob a v červnu 2021 se stal prvním elektromobilem, kterého se celosvětově prodalo 1 milion kusů.

Tesla tak zaznamenala nebývalý úspěch a v současné době se jedná o společnost, která je prioritně zaměřená nejen na výrobu elektromobilů, ale i solárních panelů a baterií pro automobily a domácí úložiště energie.

Značka Tesla dnes

Podle dnes vůdčí osobnosti Elona Muska je účelem Tesly pomoci urychlit přechod k udržitelné dopravě a energii, která je získána prostřednictvím elektrických vozidel a solární energie.

Tesla je momentálně jednou z nejhodnotnějších společností na světě a zůstává nejhodnotnějším výrobcem automobilů na světě s tržní kapitalizací přesahující 550 miliard USD.

V roce 2021 společnost celosvětově prodala nejvíce bateriových elektromobilů a plug-in elektromobilů, když se jí podařilo docílit 21% podílu na trhu bateriových elektromobilů (čistě elektrických) a 14% podílu na trhu plug-in elektromobilů (který zahrnuje plug-in hybridy).

Během své existence však společnost neměla vždy pouze na růžích ustláno. Společnost Tesla se stala předmětem mnoha soudních sporů, rostoucího vládního dohledu, kritických ohlasů řady novinářů a veřejných kontroverzí vyplývajících z prohlášení a činů generálního ředitele Elona Muska.

Za sebou má i z obvinění z „kreativního účetnictví“, odvetných opatření vůči whistleblowerům, porušování práv zaměstnanců a nevyřešených a krajně nebezpečných technických problémů se svými výrobky.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Elektromobilita