Software

Mactans: Bezpečnostní díra v iOS

apple logo sede final
Foto: apple.com, Tag: Apple

Tým vědců, zastupující Georgia Tech, oznámil vývoj nové nabíječky, která může ohrozit bezpečnost zařízení s nainstalovaným operačním systémem od Applu. Vědci toto svoje zařízení pojmenovali Mactans a spočívá v tom, že při použití nabíjecího zařízení s Mactans je z něj nainstalován přímo do telefonu nebo tabletu škodlivý kód za méně než minutu.

Tato akce nepotřebuje žádnou akci ze strany uživatele, tím pádem leckdy ani majitel nemusí vědět, že právě jeho zařízení je infikováno. Škodlivý kód funguje na podobné bázi jako zabudovaný software přímo od výrobce – uživatel nemá šanci ho nijak upravovat nebo jen zobrazit.

ios logo freebit
Foto: iOS

Oznámení o dokončení vývoje bylo oznámeno právě v době, kdy se chystá Black Hat konference, která je naplánována od 27. července až do 1. srpna. Konference je právě tematicky zaměřená na bezpečnost v oblasti počítačů a informačních technologií. Vědci se zatím nepouštějí příliš do styku s médii a o Mactans je známo jen několik málo základních informací. Konferenci však tým z Georgia Tech využije k tomu, aby všem zúčastněným předvedl, že Mactans skutečně funguje. Lze očekávat, že o tento důkaz funkčnosti bude velký zájem mezi diváky Black Hatu, jelikož iOS je stále považován za jeden z nejbezpečnějších operačních systémů.

TIP na článek: Nejlepší hodinky na trhu? Apple Watch Series 6 mají měřič okysličení krve

Apple představil na svém posledním eventu nové hodinky. Dvě verze od sebe dělí cena a funkce. Zatímco Watch SE nenabízí senzor okysličení krve, ani EKG nebo stále-svítící displej, Apple Watch šesté generace mají všechny zmíněné technologie.

Mactans sestává z minipočítače BeagleBone (ten je k dostání za zhruba 45$, zhruba 880 Kč). BeagleBone byl využit zejména díky jeho malým rozměrům, jež sice nedovolují vložení do standardní nabíječky od Applu, ale může být instalován do dokovací stanice nebo externí baterie.

Georgia Tech vydala i další prohlášení, v kterém informuje o dalším vývoji. Mactans byl sice vyvíjen během krátkého času a s omezenými finančními zdroji, ale skupina do budoucna spoléhá se sponzory, kteří by pomohli rozvoji a tím pádem i zmenšení a zlepšení funkcí. Nyní zbývá už jen to, jak na Mactans zareaguje Apple, každopádně by teď měl pracovat na zvýšení bezpečnosti svých produktů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

4 Comments

  1. Já vám to říkám furt, nechte ten drahý iOS už konečně umřít! 😀

    1. Možná to bude první impuls, ale iOS to stejně ustojí.

      1. Jo jo, preto prosíka o peniaze, zadarmo robiť nechce nikto. No Android fans su vlastne zvyknutý kradnúť je ich hlavne heslo a zadarmo je to najlepšie, čo ten nový malwer a už to konečne nelaguje, lebo S4 či 4 či 8 jadro laguje stále, ale vám to nevadí vy nič nevidíte to nie je pravda, ano človek si zvykne a u vás je lagovanie plynulosťou keby to sálo dlhšie ako minutu tak to by ste si už hádam všimly. 😀

        1. Vysvetli ako sa dá ukradnúť niečo čo je zdarma na legálne užitie!

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software