Kryptoměny

Nechte úročit svůj Bitcoin. Tyhle kryptoměnové banky pomohou?

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Určitě jste v poslední době zaregistrovali obrovský nárůst ceny kryptoměnového aktiva Bitcoin. Co to vlastně je? Bitcoiny jsou virtuální peníze, které byly vytvořeny na podzim roku 2008. Jsou decentralizované a žádná vláda ani instituce nad nimi nemá kontrolu. V tom spočívá jejich kouzlo. Jedná se o finanční aktivum, které se v poslední době těší obrovskému nárůstu hodnoty díky novému zájmu velkých firem a největších světových bank o jeho vlastnictví.

Proč digitální aktiva a ne měnu?

Je to prosté. Měna je uměle vytvořená a kontrolovaná většinou vládou země, která ji vytváří. Bitcoin se tedy dá mnohem lépe přirovnat například ke zlatu, než ke koruně nebo dolaru. Zatímco tyto měny může vytvářet vláda nebo banka, zlata je stejně jako Bitcoinu jen omezené množství. Nedá se vytvořit nová nabídka a jednou jeho zásoby dojdou. Co to znamená? Že se jeho hodnota může zvyšovat díky strachu z toho, že jej už nebudu moci vlastnit. Je sice velmi volatilní, ale dlouhodobě se současným monetárním systémem může jen růst.

I když je jeho nabídka omezená, neznamená to, že na něm nelze vydělat i jinak, než jen růstem jeho nominální hodnoty.

Nechte úročit svůj Bitcoin
Nechte úročit svůj Bitcoin

Co kdybych řekl, že stejně, jako dostáváte úrok ve své bance z peněz, které tam máte uložené, můžete dostávat i úroky z uložených Bitcoinů. Ano, existují i kryptoměnové banky, které se od klasických svým použitím moc neliší. Tyto banky jinak splňují náležitosti, které banky musí mít:

  • Musí být ověřené ve státech, kde působí: A to pro Českou republiku platí u většiny z nich.
  • Musí mít pojištění vkladu: Tak, jako jste u českých bank pojištěni zpravidla do 100 000 €, u kryptoměnových bank bývá váš účet pojištěn zpravidla do 250 000 USD hodnoty vašich uložených aktiv. Toto pojištění musí být zajištěno rezervním fondem, které tyto banky samozřejmě mají.

Velmi lákavou výhodou účtů u takových bank je, že nabízí velmi vysoké roční úrokové sazby, které někdy převyšují i terminované vklady u českých komerčních bank. Banky, které ze zkušenosti níže doporučím dávají zpravidla 3–6 % p.a. a to formou přepočtu hodnoty aktiv na dolary, následným přepočtem úroku z této hodnoty a přípisem nového množství daného aktiva na váš účet.

Tyhle kryptobanky pomohou se ziskem

Zjednodušený příklad s náhodným kurzem: Rozhodli jste se, že zhodnotíte část svých úspor, která se rovná 1BTC, což je v přepočtu na aktuální kurz 26 025 USD = 571 003 Kč. Pokud by se v tuto chvíli počítal a vyplácel úrok, znamenalo by to, že by se zůstatek zvýšil na 1,06 BTC, což se rovná 27 586 USD = 605 263 Kč. Hodnota ročního úroku by podle dnešního kurzu byla v přepočtu přes 34 000 Kč. Zdá se to až nereálně hodně, že? Ne nadarmo se říká, že: „Když je něco moc dobré, než aby to byla pravda, tak to nejspíš bude pravda.

V tom bude nějaký zádrhel, kdyby to bylo takhle jednoduché, tak je každý milionář? Vyvedu všechny z omylu. Skutečně to je takhle jednoduché. Proč z každého tedy není boháč, když stačí tak málo? V České republice se kryptoměny začaly dostávat do mysli lidí až ve světle nedávných událostí, kdy velké instituce a banky začali Bitcoin ve velké míře nakupovat. Tím razantně stoupla jeho hodnota, protože se masově snížila volná nabídka tohoto aktiva. A Bitcoin se dostal přes svou bájnou hranici 50 000 USD. Jednoduše, můžete na tom vydělat díky tomu, že jiní nemají o takových možnostech zisku ani tušení.

Stále si myslíte, že to není možné? Myslíte si, že si to na vás taková banka oklikou vybere zpátky? Opět špatně. Banky, které doporučím díky své dobré zkušenosti s nimi, nenaúčtují poplatky za otevření účtu, vedení účtu, vklad, neaktivitu na účtu, správu účtu ani za to, že svůj účet zrušíte. Obchoduji, mimo jiné, s Bitcoinem už řadu měsíců a fakta, která v tomto článku zmiňuji, jsou založena na vlastní zkušenosti s tímto aktivem, jeho správou a úschovou. Nejedná se tedy o placenou propagaci.

BlockFi, celsius.network nebo staking?

Platforma BlockFi je americká kryptoměnová banka ověřená a fungující ve více než 200 státech světa. Otevření účtu online netrvá ani 5 minut a postačí jen základní kontaktní údaje, adresa, doklad totožnosti a aktuální fotografie. Ověření údajů je téměř okamžité a vy můžete začít vydělávat.

Tím, že se jedná o ryze kryptoměnovou banku, je nutné mít již dopředu nakoupený Bitcoin nebo jinou podporovanou kryptoměnu, kterou na svůj účet uložíte – zde jednoduše nakoupíte Bitcoin (vložte přes web minimálně 100 USD a dostanete 10 USD v Bitcoinu). BlockFi v případě Bitcoinu nabízí úrok 6% p.a. od 0,00000001 BTC do 2,5 BTC. Nad touto částkou už je úroková sazba 3% p.a. U dalších kryptoměn je úrok jiný, nicméně stále vysoký. Detailní tabulku naleznete na stránkách banky.

Peníze z této banky pak můžete libovolně konvertovat do jiných podporovaných kryptoměn (ETH, LTC, PAX, virtuálních alternativ dolaru, či přímo na americký dolar, který můžete rovnou poslat na svůj osobní bankovní účet kdekoli na světě). Další platformou pro výnos z Bitcoinu může být celsius.network.

Další možností, jak získat zajímavé úročení je tzv. staking kryptoměn. Staking představuje způsob, jak vydělat na kryptoměnách. O co se jedná a které kryptoměny jsou vhodné? Stejkování, tedy držení kryptoměny na adrese poolu je definice pro “staking”. Držením aktiva získáváte odměny a ty se vyplácí v podobě tokenů na další adresu. Z této adresy si aktiva můžete převést a ty opět delegovat k stakingu. Výnosnost delegovaných mincí se může pohybovat od 3 do 30 %.

Ať už jste student, který si přijde k penězům prostřednictvím brigády, či zaměstnaný člověk, vydělávající si na živobytí a máte jakkoli velké úspory, které Vám je líto nechávat jen tak ležet a ztrácet kupní sílu inflací, udělejte krok správným směrem a investujte. Poslední slova na konec. Nejedná se o investiční radu. Investujte jen to, co můžete ztratit! Berte prosím na vědomí, že u některých kryptobank ztrácíte kontrolu nad svými aktivy. Zvažte tuto skutečnost.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny