Kryptoměny

Seznam nejvýhodnějších kryptoměn pro staking (PoS)

bitcoin slecna
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Staking představuje způsob, jak vydělat na kryptoměnách. O co se jedná a které kryptoměny jsou vhodné? Stejkování, tedy držení kryptoměny na adrese poolu je definice pro „staking“. Držením aktiva získáváte odměny a ty se vyplácí v podobě tokenů na další adresu. Z této adresy si aktiva můžete převést a ty opět delegovat k stakingu. Výnosnost delegovaných mincí se může pohybovat od 3 do 30 %.

Co je to staking?

Staking bychom jinak mohli nazvat také úročením. Jde v podstatě o pasivní příjem plynoucí z toho, že určitou kryptoměnu držíte. V pravidelném intervalu je vám vyplácena odměna, aniž byste podnikli jakoukoli interakci. Toto zhodnocení může být i poměrně vysoké, aktuálně se pohybuje na úrovni 3 až 62 % ze vsazené částky za rok. Jedná o způsob, který je velice jednoduchý a bezpečný.

bitcoin-s-dolarem-BTC
Seznam nejvýhodnějších kryptoměn pro staking (PoS)

Má však rovněž svá úskalí. Povětšinou stakování umožňují novější kryptoměny, u kterých stále není jasné, jak moc jsou zranitelné. Navíc je nutné si uvědomit, že kryptoměnu je nutné nejprve koupit. Toto aktivum je přitom značně volatilní. Pokud jeho cena masivně klesne oproti ceně, za kterou jste ho koupili, přináší to navzdory vysokému zhodnocení ztrátu.

Proč se používá proof-of-stake (PoS)

Tímto způsobem lze získat příjem z těch kryptoměn, které používají mechanismus proof-of-stake, případně jeho alternativy.

Jde o princip konsenzu. Ten je reakcí na původní princip proof-of-work (PoW), který používá například první a stále nejznámější Bitcoin. Jde o tzv. důkaz prací. Neboli jinak, hodnota platebního prostředku se dokazuje právě vynaloženou prací, respektive výpočetním výkonem. A to proto, že Bitcoin a další kryptoměny se těží, tj. těžař může dostat za práci kryptoměnu v podobě transakčních poplatků a odměny za potvrzení nového bloku.

Skupina těžařů proto důležitá už pro samotný chod blockchainové sítě, neboť těžaři se starají o potvrzování jednotlivých transakcí. Těžba se však v čase ukázala být neefektivní.

Vznikl tak právě mechanismus proof-of-stake (PoS). Ten pro potvrzování nových bloků využívá systém hlasování o prokázání vlastnictví určitého počtu měny. Šanci na to, že odměnu dostane, má ten uživatel, který kryptoměnu drží déle a ve vyšším množství.

Co je cílem stakingu a jaké má výhody?

Zisk uživatelů není přirozeně hlavním důvodem, proč tento mechanismus funguje. Prioritně jde o to, že uživatelé jsou tímto způsobem motivováni k udržování blockchainu.

Navíc je celý princip ve srovnání se vzpomenutým proof-of-work (PoW) energeticky úspornější a nedochází při něm k plýtvání zdroji. Odborníci na univerzitě v Cambridge odhadli spotřebu elektrické energie při těžbě Bitcoinu dokonce na 130 TWh ročně. Staking je tak ze své podstaty zároveň i ekonomicky nenáročný, protože uživatel nepotřebuje těžební stroje.

Které kryptoměny lze stakovat?

Podle aktuálních informací z března 2021 mezi stakovatelné kryptoměny patří (není seřazeno dle ziskovosti):

  • Ethereum 2.0 > roční výnosnost až 8,21%
  • Cosmos > roční výnosnost až 9,9 %
  • Solana > roční výnosnost až 14,2%
  • OkCash > roční výnosnost až 2,2%
  • Cardano > roční výnosnost až 6,97%
  • Polkadot > roční výnosnost až 13,04 %
  • Avalanche > roční výnosnost až 11,8%
  • Tezos > roční výnosnost až 5,5%
  • Algorand > roční výnosnost až 6%
  • Terra > roční výnosnost až 7,7%

Aktuálně lze za nejvýhodnější považovat především Ethereum 2.0 (ETH 2.0 aktuálně přechází na PoS) , které za první rok stakingu slibuje až 20%. Rovněž se hodně mluví o Tezosu (XTZ), která má vygenerovat zhodnocení 5 až 6 %. Cardano při stakingu ročně slibuje až 7%. Moderním prostředkem pro staking je Polkadot, která slibuje až 13%.

Jak stakovat kryptoměnu

Jak už bylo řečeno, danou měnou si musíte nejprve koupit, například na burze. Následně je nutné ji někam uložit a tam ji držet. K tomu slouží kryptoměnové peněženky. Kryptoměnu tak můžete držet přímo na burze, to se ale z bezpečnostních důvodů příliš nedoporučuje, případně si pořídit některou z hardwarových peněženek, která staking umožňuje. Ze známých peněženek je to například Trezor T, Ledger nebo Trust Wallet, případně Exodus.

Vydělávat lze i jinak. Vydělávat držením měny lze také jinak, prostřednictvím sítě Celsius Network. Tento projekt je současným lídrem v oblasti lendingu.

Lending bychom mohli v podstatě označit jako půjčování. Kryptoměny, které vložíte, Celsius Network dále použije jako kolaterál pro půjčování či jiné transakce. Vám následně z kryptoměn držených v peněžence plyne úrok.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny