Internet

Pozor na internet. Nepravdivá zpráva, falešný profil nebo HOAX?

facebook logo nove freebit
Foto: freebit.cz, Tag: Facebook

Internet je mocné medium. Bohužel se z něj ale stává místo, kde je možné sdílet nebo komentovat informace (zprávy), které tak zdaleka nemusí být pravda. Na internet má přístup každý, proto je dobré si uvědomit, že ne všechny zprávy mohou být pravdivé. Sdílením na Facebooku můžete pomoci ostatním lidem, ale také uškodit svému okolí nebo nějakým způsobem ovlivnit další kamarády.

Proto si dobře rozmyslete, kde a co konkrétně sdílíte. Všichni známe zprávy poplašné a nepravdivé (HOAX), které útočí na slabost lidí, ať už se jedná o děti nebo o hrozící nebezpečí. Pojďme si v prvních řádcích napsat o tom, že plzeňské pivo není z Polska, nebo že vám dítě neotráví v OC IKEA.

HOAX – cílí na nevědomost nebo slabost lidí

Jedná se v první řadě o falešnou nebo zavádějící zprávu. Popřípadě o podvod nebo mystifikaci. Poplašná zpráva má za úkol probudit mateřské emoce, nebo upozornit na to, že mladý chlapec potřebuje vzácnou skupinu krve. Většinou je do této zprávy zapojen institut, který si s tímto problémem spojíte.

Tedy, pokud se jedná o krev. Je do zprávy zapojena transfuzní stanice s konkrétním člověkem, který se o to postará. Důležitým prvkem je přímá zpráva o tom, co konkrétně má člověk udělat. Tedy sdílejte tuto zprávu na Facebooku nebo mailem z tohoto důvodu. Někdy to také může být původně opravdová prosba o pomoc, ale i ty svého největšího šíření dosáhnou v době, kdy jsou již neaktuální nebo je situace již vyřešena.

Pozor na internet. Nepravdivá zpráva, falešný profil nebo HOAX?
Pozor na internet. Nepravdivá zpráva, falešný profil nebo HOAX?

Nejčastější HOAXy:

  • (1) Facebook je připraven zaplatit 3 centy za každé sdílení této fotografie. Nevím, zda je to pravda nebo ne, ale pojďme to všichni sdílet dále. Jedno tvé sdílení nic nestojí, ani dva kliky myší nezaberou čas.
  • (2) Přestože nemáte auto, můžete předat tuto zprávu vašim přátelům, a to kvůli vedení inteligentní války proti naftovým společnostem. Říká se, že cena benzínu brzy překročí 1,50 euro za litr. Chcete, aby se cena snížila? Musíme společně a solidárně reagovat!
  • (3) Dávejte si pozor na své děti! Upozorňuji na případ, který se stal nedávno mé známé při nakupování v obchodním domě IKEA. Rodiče šli nakupovat se svou desetiletou dcerou do obch. domu IKEA. Najednou zjistili, že dcera s nimi není. Chvíli čekali, jestli se neobjeví. Pak se rozhodli nechat ji vyhlásit. Obchodní dům hned uzavřel všechny východy a začal ji hledat. Holčička byla objevena na toaletě, ostříhaná a převlečená do jiných šatů.

U HOAXu se většinou jedná o fámu o mobilním telefonu, hoaxové petice nebo výzvy, prosby o pomoc, smyšlené varování před virem nebo trojským koněm, snadné zisky nebo výdělky na internetu, městské legendy nebo potravinové HOAXy.

Falešný profil na Facebooku nebo na seznamce

Jak je známo, na internetu nemusíte v žádném případě komunikovat s člověkem, s kterým si myslíte, že komunikujete. I Facebook, nebo třeba Lidé.cz nabídnou falešné fake účty. Je nutné si na tuto skutečnost dávat pozor. Protože ta žena může být s ledovým klidem muž a bude chtít úplně něco jiného než chcete právě vy.

Jak tedy poznat falešný účet na seznamce nebo třeba na Facebooku? Prvním měřítkem toho, zda se jedná o fake účet, je skutečnost, že se člověk chce rychle seznámit.

Falešný profil na Facebooku nebo na seznamce

Falešní lidé chtějí své práce stihnout za den hodně a proto s vypisováním moc času neztrácí. Mnohé může prozradit pouze jedna fotka na profilu nebo špatná čeština. Druhou indícií je to, že se většinou snaží konverzaci odklonit do mailu nebo na nějaký další portál se zprávou, zde se registruj a tam si můžeme povídat.

Nebo zajdi se podívat sem na moje privátní fotky. Přitom tento účet může prozradit až moc hezká fotka ženy nebo směsice stejně vypadajících fotek na profilu uživatele. Většinou dostanete predikovanou zprávu, kterou uživatel rozesílá všem.

Poslední zprávy z internetu na téma „fake“

Instagram maže fake účty. Známým influencerům zmizely až 3% sledujících. Jak při koupi mobilu poznám, že kupovaný iPhone není fake? Seznamky online. Lidé.cz nebo Tinder? Moderní doba potřebuje moderní seznámení?

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet