Ze světa IT

Kdy zmizí koronavirus? Otázka za miliardy korun

virus logo
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Nové nákazy koronavirem se částečně daří stabilizovat. Bohužel se však tato skutečnost promítá na aktuální dění po celém světě. Kdy se tento vir světu pomůže stabilizovat? Má zaměstnanec ve stavu nouze nějaká práva?

Lék přímo na tento virus zatím není, avšak je důležité mít odolné a imunní tělo natolik, že si s ním dokáže samo poradit. Jak zlepšit imunitu a být odolnější proti onemocněním, nejen proti koronaviru. Pokud koronavirus zmizí, bude to jen díky opatřením, které vládní organizace připravují. Jak virus podobný chřipce ovlivňuje svět? Kdy zmizí?

Trh se smartphony stále padá

Koronavirus (COVID-19) je v poslední době tématem číslo jedna snad na celém světě. Toto virové onemocnění se už dokázalo rozšířit na všechny kontinenty a do téměř devadesátky zemí, Českou republiku nevyjímaje.

koronavirus
Kdy zmizí koronavirus? #koronavir

Není proto vůbec divu, že takováto globální virová epidemie má negativní vliv na celosvětovou ekonomiku a trhy. Velice silně zasáhla třeba trh s elektronikou, významnou měrou se dotkla i výrobců a prodejců smartphonů.

Největší ekonomické škody zatím stihl koronavirus napáchat samozřejmě v zemi svého původu, tedy Číně. Je to právě tato asijská země, která se pomalu ale jistě dere na přední příčky v prodejích chytrých telefonů. Místní největší producenti smartphonů – Huawei, OPPO, Vivo a Xiaomi tak nemohou být ze vzniklé situace vůbec nadšeni. Obzvláště když je zastihla v relativně těžkých časech, kdy už musí čelit například restrikcím ze strany USA.

Práva zaměstnance ve stavu nouze

Současná epidemie koronaviru sužující téměř celou planetu vedla až k vyhlášení stavu nouze. Co to z pohledu práva znamená pro zaměstnance, kteří žijí každý den v nejistotě, zdali druhý den budou moci jít do práce?

Odmítnutí výkonu práce zaměstnancem

Jak upravuje zákoník práce, má zaměstnanec právo odmítnout vykonávat práci, a to za předpokladu bezprostředního rizika ohrožení jeho zdraví nebo zdraví osob blízkých. Avšak pozor, ve většině zaměstnáních není toto kritérium naplněno.

Přesto zaměstnanec může požadovat možnost práce z domova, čerpání dovolené, případně se domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Důležité je upozornění, že zaměstnavatel nemůže nařídit okamžitou dovolenou, ale může ji nařídit minimálně 14 dnů dopředu. Okamžitá dovolená připadá v úvahu pouze v případě, že se domluvíte se svým zaměstnavatelem oboustrannou dohodou.

Ochranné pomůcky

Jestliže zaměstnanec pracuje v rizikových oblastech a s nebezpečnými materiály, jsou zaměstnavatelé nuceni pro něj zajistit ochranné pomůcky. Zaměstnanec má dále právo na opatření od zaměstnavatele, která bezpodmínečně povedou ke snížení rizika, spočívající především v dostatečné informovanosti o správném užívání hygienických pomůcek, chování v době epidemie nebo také v zajištění mýdel, dezinfekcí, rukavic apod.

Výše náhrady mzdy

Pakliže dojde k uzavření provozovny zaměstnavatele, máte jako zaměstnanec zpravidla právo na náhradu průměrné mzdy. Zaměstnavatel má však právo nařídit dovolenou nebo čerpání náhradního volna. Pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat práci z důvodu omezeného odbytu výrobků nebo z důvodu omezené poptávky, máte právo pouze na 60 % průměrné mzdy.

Jestliže se doma staráte o dítě, které je doma z důvodu zavření mateřské či základní školy, je zaměstnavatel povinen zaměstnance omluvit, přičemž máte právo na získání ošetřovného od zaměstnavatele. Ošetřovné se poskytuje ve výši 60 % z průměrné mzdy. Je důležité rovněž zmínit, že na ošetřovné nemají nárok pracující na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.

Koronavirus kosí Bitcoin

Předpovědi kvůli chystanému halvingu neboli půlení, které má proběhnout v květnu, očekávaly zvýšení ceny.

Ti, kteří v Bitcoinu viděli investiční potenciál podobně jako ve zlatě (přestože mnozí experti se podobnému srovnání od počátku brání) se však spletli. Celosvětová epidemie koronaviru se totiž podepsala i na akciovém trhu. Citelný propad zaznamenaly ceny ropy, které se dostaly na vůbec nejvýraznější denní propad za 30 let.

Takto výrazný sestup měl pochopitelně vliv i na ceny kryptoměn. Nejvíc se v této souvislosti skloňuje aktuální situace kolem Bitcoinu, jehož se nemálo obchodníků začalo zbavovat jakožto rizikového aktiva.

Koronavirus zavírá hranice

Počet nakažených v ČR již v současné chvíli překročil 2900 osob. Nejméně jedna nakažená osoba se nachází v každém kraji, nejvyšší počet hlásí Praha.

Od čtvrtka 12. března tak v tuzemsku platí nouzový stav. Vláda jej vyhlásila ve 14 hodin. Prakticky to znamená zákaz konání jakýchkoli akcí, kde by mohlo být více než 30 lidí (filmová a divadelní představení, provoz posiloven, koupališť atd), zákaz vstupu do restaurací v době od 20. hodiny večer do 6 hodin ráno a došlo k omezení cestování.

Koronavirus zmizí opatřením vlád a tím, že přejdeme do režimu karantény. Viru bychom se mohli zbavit v květnu letošního roku. V Číně se částečně vir podařilo stabilizovat, zda však světu Čína ukazuje skutečná data, nevíme.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. Koronavirus tady bude přesně pět měsíců, do srpna! Nakažených bude 12 500 lidí. Zemře 530 lidí. Koronavirus byl předem připraven, kouzlo virů, je právě v tom, že je nejde odhalit, co se týká výroby. Přišli akorát včas, všimli jste si určitě toho nástupu, jak rok 2020 byl UP! Vše šlo nahoru, bylo to předpovězeno, museli to utnout a setřít na minimum. Ale žádnou paniku, až si tím projdeme, jen tak se z toho nevylíže nikdo! 2023-2033 přesné datum se ještě nepodařilo zjistit, je připraveno ještě lepší překvapení. To už nám však nikdo nepomůže!

    1. To by mě zajímalo co přijde v 2023… Koronavirus 2.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT