Internet

Tipy na studijní kanály. Odkud čerpat informace pro školní práci?

Foto: Google
Hlavní TAG » Google

Odkud čerpat informace pro školní práci. Ať už píšete seminární, bakalářskou či diplomovou práci, bude vám kladen požadavek na správnost informací a na vysokou spolehlivost zdroje. Pokud myslíte, že si vystačíte se „strejdou“ Googlem a Wikipédií, tak jste na omylu. Dobře, u seminární práce na SŠ by vám to možná prošlo, ale na VŠ nikoliv. Proto vám přinášíme přehled těch nejužitečnějších zdrojů, ze kterých budete čerpat informace pro vaší práci.

Knihovna

Ano, knihy jsou bezpochyby tím nejzákladnějším zdrojem informací. Lidé z nich čerpají informace již stovky let a stále nás ještě neomrzí. Pokud tedy patříte k odvážlivcům, kteří se nebojí vstoupit do knihovny, pak můžete získat spoustu užitečných informací.

Důležité je, abyste byli schopni rychlé orientace jak v knihovně, tak i v samotných knihách. Doporučujeme navštívit především školní knihovny, jelikož obsahují velké množství odborných publikací. Bohužel, v dnešní době je vyhledávání v knihách pomalé a neefektivní.

Tipy na studijní kanály. Odkud čerpat informace pro školní práci?
Tipy na studijní kanály. Odkud čerpat informace pro školní práci?

Vědecké databáze

Daleko rychlejší a užitečnější je vyhledávání v online vědeckých databázích. Ty obsahují obrovskou masu článků na jakékoliv téma, které vás jen napadne. Přístup k těmto databázím je však obtížný, jelikož většina těchto databází vyžaduje roční poplatky, které jsou nemalé. Jako individuum se tak k těmto článkům nedostanete, můžete však využít předplatné, které hradí různé knihovny, školy a další instituce. Samozřejmě můžete využít některé z volně dostupných databází, jako je Google scholar či Researchgate. Z těch placených tu je např. Web of Science, ProQuest, ScienceDirect, Pubmed a SpringLink.

Díky databázím se dostanete ke článkům, které napsali skuteční vědci, díky čemuž budete mít jistotu, že jsou správné. Problém může nastat v jazykové bariéře. Většina článků je napsaná v angličtině a bez znalosti tohoto jazyka se neobejdete. Pomoc vám může překladač od Googlu, který překlad značně usnadní.

Při použití takovýchto článků platí 4 zásadní pravidla:

  • Nečerpejte z abstraktů.
  • Prostudujte celý článek.
  • Zaměřte se na aktuální literaturu.
  • Před vlastním vyhledávání vymezte klíčová slova.

Další zdroje

Menší význam pro vás budou mít časopisy v tištěné podobě, průmyslová vlastnictví (patenty), zprávy z vědeckých akcí, normy a vědecko-kvalifikační práce (tedy cizí „bakalářka“ či „diplomka“). Měli byste se vyvarovat čerpání z encyklopedií, naučných slovníků, učebnic, katalogů a skript. Online vědecké databáze tak představují v dnešní době nejlepší možný zdroj informací pro vaší práci. Nezapomeňte každý použitý článek řádně citovat, projevíte tak úctu a respekt autorům.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet