Česká Air Bank se dostala do problémů. Její internetové bankovnictví postihl výpadek. Banka navíc nepotěšila příznivce kryptoměn. Co se stalo?
V Air Bank nefungovaly karty ani internetové bankovnictví
Výpadek internetového bankovnictví uživatelé zaznamenali odpoledne v neděli 8. srpna. Trval několik hodin, zpět do svých účtů se klienti banky podívali až v neděli večer. K výpadku došlo po údržbové odstávce systému.
Lidé si navíc stěžovali, že nemohli v této době ani zaplatit kartou. Mnohým z nich tím Air Bank zkomplikovala nedělní nákup nebo výlet s rodinou. O plošný výpadek karet podle banky nešlo, přesto se však skutečně mohl některých uživatelů dotknout. Za způsobené obtíže se Air Bank omluvila na svém twitterovém účtu.
Ovšem banka s vysvětlením celé situace přišla až se zpožděním. Mnozí tak byli místo uklidnění nezvládnutou komunikací na straně společnosti rozladěni ještě více.
V sobotu v noci řešila stejný problém i tuzemská Equa Bank. Její klienti mohli zaznamenat nečekané nárůsty i propady zůstatků na svých účtech. Zřejmě navíc mohli takto nečekaně nabytými prostředky i disponovat. Nicméně banka vše uvedla do pořádku a klienti budou muset případně prostředky, které jim nenáleží, vrátit.
Air Bank zakázala platby v kryptoměnách
Další vlnu nevole si Air Bank vysloužila, když znemožnila svým klientům posílat peníze na kryptoměnové burzy. Blokace posílání peněz na zahraniční burzy virtuálních měn je důsledkem změny firemní politiky.
Klientům banky se to však pochopitelně nelíbí, mnozí začali vyhrožovat zrušením služeb a přechodem k jiné instituci. Air Bank přitom cílí primárně na mladší klientelu, u které je pochopitelné, že bude chtít kryptoměny používat.
Zástupci Air Bank se však hájili tím, že o svévolné rozhodnutí této banky určitě nešlo. Poskytovatel musel akceptovat rozhodnutí Raiffeisen Bank International, která je pro Air Bank tzv. korespondentskou bankou. To znamená, že působí v oblasti poskytování produktů a služeb, které druhá banka pro své klienty nezajišťuje.
V tomto případě se jedná o zahraniční platby. Pro uživatele z toho vyplývá, že jakékoli platby související s kryptoměnami jednoduše nerealizují. Raiffeisen Bank International se k tomu rozhodla z důvodu prevence praní špinavých peněz.
Spekulovalo se tak pochopitelně nad tím, zda se rozhodnutí rakouské Raiffeisen Bank dotkne i klientů české Raiffeisenbank. Tiskové oddělení zaslalo serveru peníze.cz vyjádření, v němž označilo kryptoměnové transakce za rizikové. Proto je podle vlastních slov monitoruje a případně postupuje v souladu se zákonem č. 253/2008.
Smráká se v Česku nad kryptoměnami?
Ostatně v Česku není tento postoj úplně ojedinělý. V minulosti už podobnému argumentu na straně banky musel čelit jistý klient UniCredit Bank.
Řešení je alespoň na straně Air Bank v nedohlednu. Ústy své tiskové mluvčí Jany Pokorné banka potvrdila, že v této chvíli žádnou alternativu nenabízí a netuší, zda ji bude schopná najít v budoucnu.
V této chvíli tak banka alespoň své klienty rovnou upozorňuje, že zamýšlenou transakci nelze realizovat. Bez toho by se totiž dle Air Bank zablokovala až u korespondentské banky, tedy Raiffeisen Bank International. A klient by musel čekat na vrácení prostředků až několik dní.
Zásadní narušení vstupu kryptoměn do světa finančnictví by to však podle odborníků znamenat nemělo. Experti předpovídají, že v čase se kryptoměny stanou plně akceptovaným platebním nástrojem.
Pomyslný míček je podle nich teď na straně České národní banky. Ta by měla přijít se zřetelně vymezenými podmínkami pro obchodování s kryptoměnami. Jinak budou tuzemské banky dál v nejistotě, což implikuje i rezervovaný postoj ke kryptoměnám. S tím se však nesetkáte všude.
Již nyní se některé české banky staví ke kryptoměnám vstřícněji. Například Komernční banka uplatňuje standardní kontrolní mechanismy.