HardwareZe světa IT

Výběr levného notebooku pro tvoření dokumentů a office práci?

HP Logo

Výběr laptopu (notebooku) pro tvoření dokumentů a office práci? Často večer vysedávám na pohovce, usrkávám horkou kávu z Dolce Gusta a vyklepávám na klávesnici články pro různé internetové magazíny. Spousta lidí se mě ptá, jaký stroj pro takovou práci využívám, a především jaký operační systém v něm běží; často se domnívají, že se jedná o nějakou zabijáckou mašinu s tím největším výkonem, nebo o stroj od Applu s vybavením přesahujícím částku sto tisíc korun – jenže taková domněnka je mylná. Jak je to doopravdy?

Vybíral jsem podle využití

Jak už jsem zmiňoval v předešlém odstavci: moje pracovní nástroje se skládají z klávesnice, poměrně slušné obrazovky a silné kávy. Nemačkám při ní spoustu gigabajtů paměti RAM, ani nezatěžuji nejnovější a nejvýkonnější procesor od Intelu, naopak často běžím v úsporném režimu, což mi zaručuje delší životnost baterie, a tohle vám už nejspíš napovědělo, že se nebude jednat o stolní počítač, ale o laptop.

Výběr levného notebooku pro tvoření dokumentů a office práci?

Pohled na zadní stranu HP Zbooku Studia

Abych řekl pravdu, příliš jsem se na tomto trhu nevyznal, ale věděl jsem, že podívat se na statistiky výdrže laptopů a jejich oblíbenosti bude to nejlepší, co mohu udělat. Našel jsem spoustu stránek, které zobrazovaly své výsledky, ale nakonec jsem jasně viděl, že s ohledem na cenu je na prvním místě značka HEWLETT-PACKARD (HP), která na trh dodává své vždy kvalitní notebooky v pracovním, herním i pouhém uživatelském a studentském segmentu.

Logicky jsem si odvodil, že notebooky určené pro firemní nákupy budou kvalitní a cenově přijatelné. Věděl jsem také, že jejich výkon bude více než dostačující – firmy by po nevýkonných počítačích zdržujících práci nesáhly – a to mě nakonec donutilo k tomu, abych z nich také vybíral.

HP ProBook – jasná volba kvality?

Projížděl jsem katalog notebooků a přehlížel názvy, které byly buď jen číselným označením, nebo nedávali smysl a nikde jinde se už neobjevovaly. Po chvíli listování jsem narazil na název, který jako by věděl, co chci: ProBook. Tento notebook vypadal jako kvalitně sestavený: napůl kovový a plastový, se všemi konektory od ethernetu po USB 3.0, HDMI, VGA; s obrazovkou, která už tolik slavná nebyla (rozlišení 1366 x 768) a s hardwarem, který se skládal z procesoru od Intelu, grafikou od Intelu a čtyřmi gigabajty RAM; notebook navíc disponoval také čtečkou otisků prstů a HD webkamerou.

Věděl jsem, že budu chtít právě tento, a tak jsem si rozklikl seznam všech ProBooků, které HP nabízí. Byli to tyto: HP ProBook 430 g2, 440 g2, 450 g2 a 470 g2.

Jednalo se teprve o druhou generaci (v době, kdy jsem notebook kupoval), ale nyní už HP nabízí pátou generaci, která má nový vzhled, ale zachovává všechno dobré, co tento laptop má. Tyto verze, které se lišily pouze velikostí displeje, byly nabízeny v několika konfiguracích, jež je činily dražší či levnější.

HP ProBook 430 g2

Vybral jsem si tuto verzi notebooku proto, že disponuje displejem o 13“, který mě, jakožto někomu, kdo si jej chce nosit do kaváren, práce, přírody, auta apod., naprosto postačuje. Konkrétně se jedná o konfiguraci: procesor Intel Core i5 verze 5, HD grafikou od Intelu a se čtyřmi gigabajty RAM. Mám jej už dlouho a jeho klávesnice je pro psaní tou nejlepší, a to nejen proto, že je podsvícená, ale také díky jejímu nepřehnanému zapuštění a rozložení, ve kterém nejsou velké mezery mezi klávesami, díky čemuž získává pěkný celistvý vzhled.

Závěr zamyšlení k výběru

Kombinace takového praktického notebooku s operačním systémem Windows 10 Home je naprosto skvělá. Nedokážu ani spočítat, kolik litrů kávy jsem spolykal a kolik nápadů jsem na tomto laptopu napsal do formy článku. Vím však, že za cenu, za kterou jsem jej koupil, to bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Tato investice se mi ihned vrátila a už vím, že až selže cokoli závažného, ihned koupím stejný laptop páté generace, který už navíc disponuje rychlejšími USB, a také USB C.

Pokud se tedy živíte prací s Microsoft Office, vytváříte grafy, píšete články a tvoříte jiné dokumenty, jsem si jistý, že nemůžete udělat lepší volbu než tu, kterou jsem udělal já sám.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware