InternetZe světa IT

Výzva dospělosti. Jak napsat kvalitní bakalářskou práci?

wysiwyg editory

Jak napsat kvalitní bakalářskou práci? Psaní závěrečné práce je pro většinu studentů pořádný oříšek. Zároveň je to velká výzva, kterou je třeba překonat pro dokončení studia na VŠ.

Obzvlášť psaní bakalářky vám dá pěkně zabrat. Oproti diplomové či disertační práci je bakalářka kratší, méně náročná na obsah a nemusí obsahovat váš vlastní výzkum. Proč je tedy psaní bakalářky náročnější? Jedná se totiž o vaši první velkou práci, kterou kdy napíšete a než práci dokončíte, čeká vás spousta přepisování a oprav. Abyste se vyhnuli zbytečným chybám, přinášíme vám návod, jak takovou bakalářskou práci sepsat.

Ještě než začnete

Na úplném začátku před vámi stojí dva důležité úkoly. Zaprvé musíte najít učitele, u kterého budete práci psát. Tady je třeba být dostatečně rychlý a s výběrem nemeškat. Ihned na začátku třetího ročníku si vyberte obor, ze kterého budete psát a k němu příslušného vedoucího. Pokud tak neučiníte, může se stát, že vám bude obor i učitel přidělen a vy se budete muset s tématem smířit. Pokud tedy máte vybraného profesora, je na čase vybrat téma. Téma totiž můžete navrhnout vy sami, pokud se však vašemu školiteli nebude líbit, budete muset téma změnit. Vždy se snažte vybrat téma, které zajímá vás samotné.

Výzva dospělosti. Jak napsat kvalitní bakalářskou práci?

Výzva dospělosti. Jak napsat kvalitní bakalářskou práci?

Mám téma, co dál?

Pakliže máte vhodné téma, je na čase podniknout další krok. Tím je naformátování práce dle norem vaší univerzity. Tyto normy jsou většinou dostupné na internetu či v knihovně a vy je musíte řádně prostudovat. Týkají se především formální stránky práce jako jsou odstavce, řádkování, číslování stránek, číslování kapitol a podobně. Je to zkrátka návod, jak by měla vaše práce vypadat a vy jej musíte respektovat. Ještě před vlastním psaním textu nastavte vše potřebné tak, abyste se tím nemuseli zdržovat na konci ročníku.

Mám vše nastaveno, můžu již psát?

Ve své podstatě ano. Ještě si však dobře promyslete strukturu vašeho díla. Bakalářská práce by měla mít okolo 4 kapitol, počet stránek je pak dán v závislosti na vaší univerzitě (většinou okolo třiceti). Představte si, že píšete bakalářskou práci na téma prasečí chřipka. Pak by vaše práce mohla mít následující kapitoly: Původci onemocnění, Příčiny, Projevy a Léčba. Názvy kapitol je dobré konzultovat s vaším vedoucím. Než začnete psát, je dobré přečíst si některé nevědecké články o vašem tématu, které jsou k dispozici na internetu a v češtině. Tyto články vás vnesou do základní problematiky a vy budete více v obraze.

Zdroje a citace

Pokud víte přesně o čem psát, tak s chutí do toho! Vaší hlavní oázou informací budou vědecké články, které najdete na internetu. Dostat se k nim může být poněkud složité. Můžete využít volně dostupné vědecké databáze, jako je Googlescholar či Researchgate. Tam najdete pouze omezené množství informací a nejspíše vám tyto databáze nebudou stačit. Druhou možností jsou placené databáze, ke kterým však máte přístup zdarma, jelikož je platí vaše univerzita. Příkladem těchto databází je Web of Science, Sciencedirect a ProQuest. K těmto databázím se dostanete skrze vaší školní knihovnu či v pohodlí vašeho domova přes vzdálený přístup.

Tipy na studijní kanály. Odkud čerpat informace pro školní práci?

Teď můžete konečně začít psát (úvod a závěr nechte na konec). Nezapomeňte, že každý odstavec by měl být řádně odcitován. Citace slouží k ověření pravdivosti informací a také k projevení vděku, respektu a úcty autorům. Citace rozhodně nevytvářejte ručně, nýbrž využijte některý ze speciálních citačních generátorů. Nejlepším takovým generátorem v Česku jsou citace.com, které poskytují službu CitacePro, která je asi tou nejlepší na trhu u nás, jelikož se řídí dle normy ČSN ISO 690. Citujte ihned a vše. Nic neodkládejte, nemuselo by se vám to vyplatit. Celé znění citace vkládejte na konec vašeho dokumentu. Také se s vaším vedoucím domluvte, jaké vyžaduje odkazy na citace v samotném textu. Někteří chtějí čísla, jiní zase jména autorů s roky vydání.

Co nedělat

  • Nečerpejte ze skript, nevědeckých článků a učebnic.
  • Nekopírujte texty doslovně (především u česky psaných článků, ale těch bude minimum).
  • Neodkládejte citování v textu.
  • Nepište práci v průběhu zkoušek (pokud to není nutné).
  • Nekopírujte cizí práce.
  • Pokud danou informaci nenajdete po alespoň půl hodině hledání, už se s ní dále nezabývejte.
  • Nepoužívejte články starší 15 let (pokud se však nejedná o kapitolu z historie).

Psaní rozhodně neodkládejte na poslední chvíli. Ideální je začít již zimním semestru třetího ročníku, ve kterém byste měli napsat alespoň půlku práce. V průběhu psání komunikujte s vaším školitelem, abyste práci napsali dle jeho požadavků. Zároveň tím ukážete, že vám není práce lhostejná a máte zájme o studium. Než pošlete váš výtvor na konečné zkontrolování, vše si alespoň 2x znovu přečtěte. Jistě odhalíte nedostatky a chyby, které jste předtím neviděli.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet