Mobilní telefony

5 tipů na mobilní telefony s Androidem, které nabijete nejrychleji

android
Foto: pixabay.com, Tag: Android

Výdrž baterie představuje zásadní neduh soudobých smartphonů. Rychlost nabíjení se proto stala poměrně zásadním tématem. Které mobily s Androidem jsou na tom nejlépe?

Rychlé nabíjení v současných telefonech

Výrobci chytrých telefonů zatím nemají k dispozici technologie, které by prodloužili výdrž samotných baterií.

Ačkoli tak současným smartphonům svědčí spíše nabíjení pomalé, svou cestu si do světa elektroniky našlo rychlonabíjení, které umožní čas dobíjení zkrátit minimálně o polovinu. Díky tomu můžete svůj mobil zase obratem používat.

Zmiňovaným rychlonabíjením musí být vybaven nejen samotný přístroj, ale i nabíječka. Které mobilní telefony patří v tomto směru ke ke špičce? Testováním se zaobírala řada webů, mezi nimi například portál Android Authority. K jakým výsledkům došel?

Xiaomi Mi 10 Ultra králem testování

Vítězný mobil Xiaomi Mi 10 Ultra poprvé představil 120W nabíjení. Testy sice ukázaly, že papírové specifikace jsou od skutečnosti poněkud dál, protože mobil se spíše nabíjí výkonem 80 W, nicméně i tak dokázal telefon oblíbeného čínského výrobce svou pozici obhájit.

Xiaomi Mi 10 Ultra
Xiaomi Mi 10 Ultra

Jak uvedl server Android Authority dále, diskutabilní je užití více než 100W nabíjení. Problém je možná degradace baterie. Společnost Xiaomi však podle vyjádření serveru Android Authority již v minulosti sdělila, že by si baterie měla po 800 nabíjecích cyklech zachovat více než 90 % kapacity. Za dva roky používání byste tedy jinými neměli zaznamenat drasticky sníženou výdrž baterie, alespoň podle Xiaomi.

Telefon Xiaomi vyniká také použitím nabíječky GaN. Za tímto označením se ukrývá nitrid galia, což je polovodič a nový materiál používaný právě v nabíječkách. Tento materiál dovoluje vyšší energetickou účinnost a současně zachovává nižší teploty. A jak už víme, teplota je klíčovou podmínkou pro rychlé nabíjení a současně zachování zdraví baterie.

Přesto došel server k poněkud znepokojujícímu závěru. Podle testování dosahuje telefon už při 80W nabíjení teploty těsně nad 43 stupňů Celsia. Tím překračuje mnohem bezpečnější hranici 40 stupňů.

Které telefony se umístily dále v žebříčku

Do první pětice se ještě podařilo probojovat těmto telefonům:

Ve zbytku žebříčku si pak další místa rozdělily tyto přístroje:

  • Realme X3 Superzoom
  • OnePlus Nord
  • OnePlus 8 Pro
  • OnePlus 8
  • Poco X3 NFC
  • Samsung Galaxy S20 Ultra
  • Poco F2 Pro
  • Samsung Galaxy Note 20
  • Samsung Galaxy S20 Exynos
  • Huawei P40 Pro

Zároveň web uvádí, že 120W nabíječka telefonu Xiaomi vykazuje ztrátu pouze 7,3 % energie, kterou odebírá ze sítě. Přibalené nabíječky konkurenčních značek od společností jako Google, Samsung a Huawei zaznamenaly ztrátu 15 až 19 % energie odebrané ze sítě.

Z testování proto vyplynulo, že navzdory obavám o nadměrně vysokou teplotu a i přesto, že rychlost byla nižší než deklarovaná, rychlost nabíjení je stále velmi efektivní.

Za zmínku tak na dalších příčkách žebříčku stojí hlavně rozdíly mezi Realme X50 Pro a Realme X2, a to i přes podobné specifikace v podobě velikosti baterie a podpoře 65W nabíjení. Testování přišlo i s dalším zajímavým poznatkem, že mobil Oppo Find X2 Pro dosáhl 99 % kapacity za 33 minut a poté mu trvalo zhruba 10 minut, než se dostal na 100 %.

Výsledky testu také ukázaly, že maximální deklarované rychlosti ne vždy znamenají větší výkon a rychlejší nabíjení při reálném používání. Například Realme X3 Superzoom s 30W nabíjením je jen o několik minut pozadu za Mate 40 Pro, přestože zařízení Huawei uvádí 66W drátové nabíjení.

Galaxy S20 Ultra a Poco X3 si pozornost zaslouží nikoli tak zcela svým výsledkem v testování, ale tím, že se jedná o zařízení se suverénně největší osazenou baterií. Model Galaxy S20 Ultra nabídne baterii o kapacitě 5 000 mAh, zatímco Poco X3 dokonce 5 160 mAh.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony