HardwareZe světa IT

Report: Hybridní AiO PC z dílny Asus

Jsou to již více jak 2 měsíce, co nám společnost Asus představila svůj tableto-notebook Taichi (přečtěte si) a pro většinu běžných uživatelů svojí cenou, téměř 40 000 Kč, stále patří do sféry snů. Nyní nám Asus představil nový výtvor snové sféry. Cenou začíná na „pouhých“ 28 190 Kč, ale může se vyšplhat až na 33 999 Kč. A co že to je za zázrak?

ASUS Transformer AiO - pohled na rozdělení

Při psaní tohoto reportu, jsem měl poněkud rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem byl doslova unesen tímto evolučním řešením domácí elektroniky, ale na druhou stranu jsem byl poměrně zklamán jistými technickými omezeními. Co nám tedy Asus přinese v půlce dubna na pulty vybraných obchodníků? Novinka se jmenuje Transformer AiO. Když si jméno rozdělíme na jednotlivé části, zjistíme že kombinuje slova Transformer, která u ASUSu patří známé ředě tabletů, a AiO, přesněji All-inOne, tedy počítače integrované do monitoru. A přesně tím i Transformer AiO je, kombinuje elegantní design All-in-One počítače s flexibilitou tabletu. Proberme si jednotlivé části samostatně.

All-in-One (PC stanice)

Základní jednotkou Transformeru AiO, je PC stanice All-in-One části. V krásném černém těle tepe jeden z trojce nových procesorů Intel Core 3. generace. Buď to i3-3220, i5-3350P, nebo i7-3770, v závislosti na zvolené konfiguraci. Podle procesoru se určí i operační paměť, pro i3 a i5 bude k dispozici 4 GB DDR3 pamětí a pro i7 dokonce 8GB. S i7 budete mít k dispozici i 2TB diskového prostoru pro vaše data, u slabších procesorů bude kapacita jen 1TB. Na výběru procesoru tedy opravdu záleží a určuje celkový směr konfigurace počítače. Na dodatečné rozšíření o větší paměť či výměnu disku rovnou zapomeňte, ASUS vám tuto možnost nenabídne. Jako operační systém poslouží Windows 8 v 64 bitové verzi. Pro dobrý chod multimediálního obsahu je k dispozici grafická karta nVidia GeForce GT 730M s vlastní 2GB pamětí.

Spojení s okolním světem zajišťuje klasická gigabitová síťová karta, dvoupásmová (2,4 a 5 GHz) Wi-Fi specifikace a/b/g/n a Bluetooth verze 4.0. Dále je pro rozšíření k dispozici jeden port USB 2.0, čtveřice portů USB 3.0, standardní sestava konektorů pro sluchátka a mikrofon, HDMI výstup pro projektor či externí monitor a ne zrovna bohatá čtečka paměťových karet (SD/SDHC/MMC), která ale většině uživatelů postačí. Kdo by chtěl sledovat televizi, bude muset vystačit s internetovým streamem či si pořídit externí tuner. Interní přijímač televizního signálu v naší zemi zatím k dispozici nebude, ale druhá várka Transformeru AiO pro český trh již DVB-T přijímač mít bude a za stejnou cenu.

Samozřejmostí je integrovaná DVD RW mechanika a dvojice 3W reproduktorů které se ve spolupráci s technologií ASUS SonicMaster starají o docela kvalitní zvuk pro poslech hudby a filmů. Napájení obstarává 180W zdroj. Celek je polohovatelný vzad až o 30°, jen výškové nastavení musí zajisti nějaká tlustá encyklopedie, v tomto nastavení stojan poněkud pokulhává. Zobrazení informací obstarává desetibodový kapacitní multi-dotykový displej s LED podsvícením, technologií IPS a úhlopříčce 18,4″ o rozlišení 1920 x 1080.

Tablet

Tím se dostáváme k druhé hlavní části Transformeru AiO a to tabletové části, která s PC částí sdílí právě tento displej. Ten je totiž odnímatelný a funguje jako samostatný „mega“ tablet. Zajímavostí je, že na tabletu neběží Windows 8, jak by se dalo očekávat, ale Android 4.1 Jell Beam. Spojení těchto dvou rozdílných operačních systémů je pozoruhodné a celkem dobře i funguje, až na nějaké drobnosti.

O tom až dále, teď se zaměřme na tablet samotný. V srdci tabletu tepe čtyř-jádrový procesor nVidia Tegra 3, jemuž sekunduje 2 GB DDR3 (1 600 MHz) a 32 GB interní eMMc paměti rozšířitelné pomocí integrované čtečky micro karet SD/SDHC/SDXC. Samotný tablet disponuje vlastním Wi-Fi a Bluetooth připojením, mini USB 2.0 konektorem, integrovaným mikrofonem a 1Mpix webkamerou. Nechybí ani samotný přístup pro napájení, vlastní tlačítko pro zapnutí/vypnutí tabletu a tlačítka pro ovládání hlasitosti. V zadní části je integrovaný samostatný stojánek pro tablet a úchytka/madlo pro přenášení.

Celý 2,4 kg vážící tablet zapadne do PC stanice poměrně snadno. Díky magnetům se sám navede na příslušný dokovací port a proto se nemusíte snažit přesně se trefit do požadované pozice. Při připojení ke stanici se tablet sám nabíjí a na integrovanou baterii vydrží prý až 5 hodin samostatného provozu, což není mnoho. Ale vezmeme li v úvahu, že se jedná o téměř 19″ tablet, tak je doba výdrže pochopitelná.

Realita

Jak tedy funguje celé spojení tabletu se stolním počítačem? Poměrně zajímavě. Jak již bylo řečeno, v módu All-in-One počítače běží na tabletu obraz z Windows 8 a to pomocí konektoru v dokovací části. Obraz je tedy krásně čistý a ostrý. Při přepnutí do tabletu, to se provádí pomocí vystouplého modrého tlačítka na boku monitoru, se objeví Android, který je plynulý a na tak velkém obrazu vypadá ještě lépe něž v telefonu, nebo klasickém tabletu. Pokud přepnete na Android a je jedno jestli jste tablet od základny oddělili či nikoliv, tak Windows na stanici stále běží v normálním režimu. To platí i v opačném případě, kdy používáte Transformer AiO jako normální stolní počítač a tablet nevypnete. Zajímavou variantou používání, je možnost připojit externí monitor a tablet ze základny odpojit, tím získáte dvě na sobě nezávislá zařízení.

Ale zapomenout bychom neměli ani na možnost přístupu k Windows z odděleného tabletu pomocí vzdálené plochy. Přenos dat (obraz, zvuk, data i ovládání přes dotykovou vrstvu tabletu) se provádí pomocí WiFi, která ale nefunguje na přímo, ale přes váš domácí router. Výsledný obraz je pro přenos komprimovaný a hodně záleží na aktuálním signálu a vytížení bezdrátové sítě, ale výsledek je i tak dobrý a pro běžnou práci použitelný. Komprese je znát, ale nijak výrazně dojem nekazí. Pokud by jste chtěli využívat jedna data na obou systémech zároveň, třeba procházet hudební soubory, či jiné věci, tak máte vlastně jen jednu možnost a to využít nějakou z cloudových služeb. Předinstalovanou službou je ASUS WebStorage.

Pokud čekáte, že si ke stanici připojíte svoji USB flash paměť a data budete mít přístupná i v Androidu, tak vás zklamu, nebude tomu tak. Bylo nám také ukázáno, že při chodu v režimu All-in-One, je možné přistoupit z prostředí Windows do integrované paměti tabletu jako k jakékoliv jiné externí paměti. Jestli tato možnost zůstává i při oddělení tabletu od PC stanice, to se nám bohužel nepodařilo ověřit. Příslušenství které v balení naleznete je základní, očekávejte napájecí konektory, návod a bezdrátovou klávesnici s myší. Pokud hledáte nějaké pouzdro pro tablet, tak si uvědomte, že se velikostí pohybujete za hranicí velkých 17″ notebooků a pro ně se vyrábějí spíše batohy. Navíc se zaměřením Transformer AiO cílí do domácností a nepočítá se s tím, že by jej zákazníci nosili s sebou někam daleko od domova.

Jak jste poznali z poslední části, funkcionalita tohoto hybridního zařízení je poněkud rozporuplná. Je potřeba k celku přistupovat jako ke dvěma naprosto rozdílným zařízením, které každé o sobě je víc než dobré, ale mezi sebou je propojuje jen pár věcí. Sdílejí jeden velký zobrazovací prostor a díky tomu vyvolávají daleko větší pocit kooperace než ve skutečnosti je. I přes tyto drobné výtky, hlavně s organizací společného obsahu a vzájemné konektivity, se nám tento koncept zamlouvá a já osobně si jej dovedu představit jako jeden z možných nástupců mého zastarávajícího PC. Jestli se tento evoluční krok povede, ukáže až budoucnost, ale v porovnání s tableto-notebookem ASUS Taichi jde o více reálně použitelné zařízení. Co si o něm myslíte vy? Napište nám váš pohled v komentářích.

Omezená distribuce

Jek již bylo řečeno na začátku článku, ASUS Transformer AiO bude k dostání jen u vybraných obchodníků. Nejnadupanější a zároveň nejdražší verzi, model P1801-B056K, s procesorem Intel Core i7 bude k dostání v obchodu Alza a Mobility za cenu 33 999 Kč. Model s procesorem Intel Core i5, modelové označení P1801-B057K, bude dostupný výhradně na internetovém obchodě Alza.cz za 29 490 Kč. A poslední, nejlevnější, verze s procesorem Intel Core i3 vyjde na 28 190 Kč, bude označena číslem P1801-B058K a seženete ji u Datartu. Ceny jsou doporučené a včetně DPH.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Pěkný článek, pěkný Asus, teď už jenom najít na někde 40 litrů. 🙂

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware