Kryptoměny

Bitcoin vs. zlato, do čeho se vyplatí investovat?

bitcoin-burza
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Kryptoměna Bitcoin vs. zlato, do čeho se v dnešní době vyplatí investovat? Bitcoinům se také přezdívá digitální zlato. Tyto dvě komodity bývají často srovnávány. Do čeho se vyplatí investovat a proč?

Zlato jako uchovatel hodnoty

Zlato je vnímáno jako tradiční uchovatel hodnoty. Jedná se o investici, která je z pohledu investorů vnímána jako bezpečná. Zlato obecně nelze doporučit jako způsob, jak zbohatnout, investování do zlata je však považováno za vhodnou možnost dlouhodobého investování.

Ostatně z historického hlediska má těžba zlata dlouhou tradici. Těžit se začal vzácný kov už ve starověku, jistému konzervativnímu vnímání se tak nelze divit. Zlato ostatně stále i v moderním světě používají taktéž banky pro uchovávání svých rezerv.

Na zlato totiž nemívají negativní dopad ani nejrůznější krize, jako jsou válečné konflikty či nepříznivý hospodářský vývoj. Ostatně skutečnost, že si zlato svou hodnotu uchovává, lze doložit i stávajícím vývojem.

Bitcoin vs. zlato, do čeho se vyplatí investovat?
Bitcoin vs. zlato, do čeho se vyplatí investovat?

A ačkoli v důsledku koronavirové krize zaznamenaly v současnosti nižší zájem investorů zlaté šperky, zlato jako takové skutečně nijak neoslabilo. Meziroční nárůst poptávky po zlatě v prvním čtvrtletí roku 2020 byl dokonce o procento na 1 083,8 tuny.

Nejdůležitější výhody investování do zlata

Zlato, zejména v podobě cihel, mincí nebo slitků, dovoluje uložené prostředky významně chránit před hyperinflací. Může také sloužit pro zajištění před hromaděním veřejného dluhu či znehodnocením měn.

A nezaměnitelnou výhodu představuje jednoduše i to, že zlato má a navzdory všem okolnostem i bude mít svou fyzickou podobu. Není tedy závislé na jakékoli technologii a svou hodnotu si zachová i za předpokladu, že by například došlo ke kolapsu internetu.

Zároveň umožňuje obchodovat už s drobnými finančními částkami. Investování do zlata je proto vhodné i pro drobné investory.

Bitcoin jako protipól tradičního zlata

Zásadním rozdílem Bitcoinu od jiných komodit je to, že kryptoměna není kontrolována žádnou autoritou, typická je proto pro ni tedy decentralizace.

Bitcoin se pochopitelně z hlediska určité stability a tradice se zlatem, které je známo už několik tisíc let, měřit nemůže. Poprvé se tato kryptoměna objevila teprve roku 2009.

TIP na článek: Wirex. Směň si kryptoměny na kartě jedním klikem

Wirex je unikátní platforma z dílny britského start-upu. Co všechno umí a jaké má výhody? 

Řada investorů se rozhodla mu svou důvěru dát a přistoupila na slibný vývoj ceny Bitcoinu. Ten ovšem není tak přímočarý. V rámci své zatím nijak dlouhé éry si Bitcoin zažil už také několik výkyvů, jako například na rozhraní roku 2017 a 2018.

Vyplatí se do Bitcoinu investovat?

Bylo by tedy jistě poměrně krátkozraké pouze porovnávat aktuální hodnotu Bitcoinu a zlata a na tomto podkladě se rozhodovat. V létě loňského roku například naopak proti sobě stálo zlato se ziskem zhruba 110 USD při investici ve výši 1 000 USD, zatímco při investování do Bitcoinu jste si mohli přijít i na 1 640 USD.

TIP na článek: Co je nového ve světě Bitcoinu. Aktuální vývoj

Bitcoin, nejstarší a patrně i nejznámější kryptoměna, si prochází bouřlivým vývojem. Jaká je aktuální situace kolem virtuální měny a co o ní dokáží říct předpovědi do budoucna?

Faktem je, že investování do Bitcoinu je nejisté a někteří jej proto přímo označují za vyloženě spekulativní. Nese s sebou výrazná rizika, kdy se může investor dočkat výrazného zisku, ale také nemalých ztrát. TIP: Bitcoiny můžete začít těžit také na mobilu.

Z tohoto pohledu lze předpokládat, že vzhledem ke zcela rozdílnému pojetí investic jistě nelze Bitcoin považovat za přímou náhradu zlata a nebude tomu tak ani v budoucnu. Jednoduše se jedná o zcela rozdílný typ investice. Své opodstatnění může mít v ne tak vyhrocených poměrech horšího monetárního managementu. Fyzické přechovávání zlata s sebou přináší nevyhnutelně určité náklady a tento aspekt s vlastnictvím digitální měny mizí.

Zatím nicméně Bitcoin nelze ani považovat za legitimní formu měny, ačkoli to by se do budoucna mohlo změnit a tato kryptoměna se stane do určité míry univerzální. Pro kryptoměnu je tak klíčové hlavně budoucí rozšíření a jeho akceptovanost v úloze platidla na straně jednotlivých vlád.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny