Software

Cardano se stalo nejvíce decentralizovanou sítí v krypto-světě

Foto: Cardano (ADA)
Foto: cardano.org, Tag: Cardano

Média uvedla, že Cardano se stalo nejvíce decentralizovanou sítí v krypto-světě. Stalo se to půl roku po spuštění hlavní sítě (main-netu). Pojďme se podívat na podrobnosti.

Spuštění hlavní sítě

Hlavní síť Cardano Shelley byla spuštěna 29. července 2020. Byl to den, kdy mnoho provozovatelů poolů zaregistrovalo své pooly a lidé mohou delegovat své mince ADA. Existovala skupina provozovatelů poolů Friend&Family, která nějakou dobu testovala hlavní síť před tím, než se mohli připojit další operátoři.

Spuštění hlavní sítě bylo velkým dnem pro IOHK tým, který pracuje na protokolu Cardano 5 let a to již od roku 2015. Dalším přínosem pro tým je zpráva, že Cardano se stává nejvíce decentralizovanou sítí v krypto světě. Znamená to hodně, protože lidem na projektu záleží. Decentralizace, ale nezapomeňme také na bezpečnost, je spojena se zájmem lidí síť používat. Pouze zájem lidí a finanční angažovanost mohou decentralizovat veřejnou síť.

JAK ZAJISTIT VYSOKOU DECENTRALIZACI A BEZPEČNOST VEŘEJNÝCH SÍTÍ:

V tomto článku se nebudeme zabývat technickými podrobnostmi. Podíváme se hlavně na zájem lidí o veřejné sítě. To znamená, že k pochopení konceptu je zapotřebí znát určité principy. Vysvětlíme si základní mechaniku. Můžete vytvořit nejlépe decentralizovaný protokol na světě z technologického hlediska, ale pokud ho lidé nepřijmou, síť nebude decentralizovaná. Je nutné upoutat pozornost lidí a motivovat je k účasti na decentralizaci a bezpečnosti protokolu.

Cardano se stalo nejvíce decentralizovanou sítí
Cardano se stalo nejvíce decentralizovanou sítí v krypto-světě (Foto: cardano.org)

Cardano používá pro distribuci konsensuální síly nativní mince ADA. Zjednodušeně řečeno, čím více nezávislých subjektů vlastní mince ADA a bude se podílet na stakingu, tím decentralizovanější bude síť. Je také důležité uvědomit si, že v ekosystému se nacházejí velryby. Je lepší, když jsou mince rovnoměrně rozděleny mezi velký počet menších jedinců, než když je drží několik velkých velryb. V reálném světě však můžeme pozorovat kombinaci obou jevů. Decentralizace závisí na rovnoměrném rozdělení mincí.

Zabezpečení do jisté míry souvisí s decentralizací, ale záleží také na ceně mincí ADA. Útok na síť musí být co nejdražší. Je to podobné jako v PoW sítích, kde útočník potřebuje více než 50% hash-rate. V sítích PoS musí útočník vlastnit určitý počet mincí, které se používají při stakingu. V případě Cardana to musí být více než 50% mincí, které se používají při stakingu. Existují však projekty PoS či DPoS, kde stačí mít přibližně 2/3 mincí.Počet mincí použitých při stakingu bude vždy o něco nižší než mincí, které jsou v oběhu. Lidé nejsou nuceni podílet se na stakingu.

Mohou obchodovat s ADA mincemi, nebo je použít někde jinde. Například v některých projektech DeFi. Obecně řečeno, čím více mincí se použije k stakingu, tím lépe pro protokol. Na druhé straně by nevadilo, že například ke stakingu je použito pouze 50% mincí v oběhu. Zbytek lze zamknout někde jinde. Je důležité zajistit, aby lidé měli motivaci držet mince a neprodávali je levně.Lidé budou rádi držet mince, když je mohou stakovat, použít nebo očekávat vyšší budoucí cenové ohodnocení. Stakingu může být velmi atraktivní, protože zajišťuje pasivní příjem. V případě Cardana mohou delegátoři vydělat zhruba 5% ročně. Odměny se vyplácejí každých 5 dní. Ve srovnání s jinými projekty nemusí protokol Cardano zamykat stakované mince. Delegátoři je mohou vždy utratit. Použití mincí ADA ve službách DeFi bude možné s vydáním funkcionality inteligentních smluv.

Nyní tomu tak není a může to být důvod, proč se při stakingu používá tolik mincí. Pokud jde o tržní kapitalizaci projektu, záleží to hlavně na kvalitě protokolu, partnerství, komunitě, náladě na trhu, investorech a mnoha dalších věcech.To vše není přímo v rukou týmu. Tým je zodpovědný za technologii. Kvalita protokolu je zásadní. Ovlivňuje zájmy vývojářů stavět na platformě a také investory, kteří by se mohli rozhodnout pro nákup mincí ADA. Lidé z byznysu a zástupci států nebo bank chtějí pro své potřeby využívat nejlepší dostupnou technologii. Kryptoprostor je konkurenční prostředí a partneři mohou uvažovat o dalších projektech pro budování svých decentralizovaných služeb.

Tito lidé možná nebudou schopni dobře vyhodnotit kvalitu různých projektů. Mohou být ovlivněny mnoha faktory a diskuse s týmy může být jedním z nich. Korelace mezi tržní kapitalizací a technologickými kvalitami projektů nemusí existovat. Lze přirozeně očekávat, že nejlepší projekty by mohly mít nejvyšší tržní kapitalizaci, ale nemůžeme to brát jako samozřejmost. Důležitou roli hrají také příběhy kolem kryptoměn, délka existence a síťový efekt. Může být obtížné překonat projekty, které mají výhodu prvního hráče. Podle našeho názoru je celé krypto teprve na začátku, adopce je relativně nízká a zatím nebylo rozhodnuto téměř o ničem. Nejlepší dny kryptoměn jsou před námi a nikdo neví, jak bude prostor vypadat za 10 let.Jak vidíte, být nejlepším je otázkou mnoha faktorů.

IOHK uzavřelo partnerství Wolfram. Vzhledem k tomu, že Stephen Wolfram byl hostem na IOHK summitu už v roce 2019, je to nejspíš dlouho plánované partnerství.

Věděli jste, že existuje více než 790 akademických citací první práce o Ouroboros konsensu? Tím se nemohou pochlubit žádné další projekty v kryprostoru. Ani Bitcoin nebo Ethereum. Je to něco, co lze snadno ověřit a co vidí uživatelé, obchodní partneři a investoři. Přitahuje to lidi, kteří se chtějí stát provozovateli poolu, a mnoho dalších, kteří chtějí koupit mince ADA, a delegovat je do poolů. Mnoho lidí věří v projekt Cardano. To je hlavní důvod, proč je Cardano v tuto chvíli nejvíce decentralizovaným a bezpečným projektem.

Pojďme se podívat na čísla

Nejprve si pojďme říct, že mluvíme o číslech, která jsou dynamická a mění se každý den. Je chytré pravidelně kontrolovat aktuální stav. Můžete použít data z webu StakingRewards.Pokud se podíváme na prvních 5 projektů, pak vidíme, že Cardano je na prvním místě, druhý je Polkadot, třetí je Synthetix Network a následuje Ethereum a Tezos.

V okamžiku psaní článku autoři výše zmíněného webu vypočítali, že staking odměna Cardana je 4,33% ročně. Je úžasné, že Cardano je na prvním místě, přestože jiné projekty nabízejí vyšší roční výnos. Polkadot nabízí 13,68% a Ethereum 10,97%. Nejvyšší odměnu v top 5, a to neuvěřitelných 37,44% ročně, nabízí projekt Synthetix Network.

Týmu IOHK záleží na dlouhodobé udržitelnosti Cardana. Plánuje se, že protokol tu bude několik desetiletí. Výnosy tedy nemohou být tak vysoké, aby nebyly vyčerpány příliš brzy. Výnos 5% ročně je více, než vám může běžná komerční banka nabídnout v době ekonomických stimulů. Kromě toho nezávisí pouze na výnosu, ale také na stabilitě tržní kapitalizace a jejím potenciálním růstu. Nelze předem nic předvídat, ale Cardano je v top 10 delší dobu.

Ethereum stále používá konsenzus PoW a PoS běží pouze na testovací síti. Lze říci, že Cardano je PoS projekt, který má nejvyšší tržní kapitalizaci. Jak jsme řekli, zítra se to může změnit. Na druhou stranu nezáleží na tom, kde jsme teď, když trh kolísá. Je důležité, kde bude Cardano za pár let, kdy budou vydány chytré smlouvy a vývojáři začnou budovat první decentralizované aplikace.

Mnoho projektů oznámilo, že migrují do Cardana. Mnoho dalších to zvažuje. Tato rozhodnutí, úspěšné migrace a spousta spokojených uživatelů budou nejdůležitějšími faktory, které ovlivní kapitalizaci.Jak jsme vysvětlili výše, tržní kapitalizace protokolu a počet stakovaných mincí ovlivňuje bezpečnost protokolů PoS. Když je cena nativních mincí relativně vysoká, je těžší pokusit se o útok na protokol. Dá se tedy říci, že Cardano je v tuto chvíli velmi bezpečný protokol. V okamžiku psaní je stakovano 21,8B ADA coinů.

To je téměř 70% všech mincí, které jsou v oběhu. V hodnotě USD je to 5,77 B.Aby se útočník mohl dopustit 51% útoku, potřeboval by pro nákup mincí ADA alespoň 2,88 miliardy USD. Útočník by navíc udělal z držitelů ADA velmi bohaté lidi, protože kdyby začal nakupovat mince, cena na otevřeném trhu by výrazně vzrostla. Nakonec by útočník zjistil, že bude útočit na své vlastní bohatství.Ekonomické mechaniky jsou nastaveny docela dobře. Pokud je stakováno 70% mincí v oběhu, je nemožné je koupit na otevřeném trhu. Pokud by cena vzrostla, delegátoři by se těšili z odměn a nebyli by motivováni k prodeji svých mincí. Mnoho z nich by pravděpodobně prodávalo pouze mince, které dostanou jako odměnu.

Rostoucí cena mincí by přilákala nové lidi, kteří by se chtěli podílet na stakingu také. Útočník by tedy nebyl sám, kdo by si přál koupit mince. Nedostatek mincí na trhu by útok velmi zdražil.Pojďme se podívat na další projekty. Na Polkadotu se stakují mince o hodnotě $4,8B, stakováno je téměř 61% mincí v oběhu. Na Synthetix Network to činní pouze $1,9B, ale je stakováno přes 75% mincí v oběhu. Jedná se o relativně starý projekt, takže nás nepřekvapuje vysoké množství stakovaných mincí. Ethereum stále používá konsenzus PoW, takže není překvapením, že ke stakingu je použito pouze 1,6% mincí v oběhu (vybrání určitého relativně nízkého množství mincí bylo podmínkou pro spuštění test-netu).

Hodnota vsazených mincí je $1,8B. Není to moc a pokud by byl útočník ochoten přijít o takové bohatství, bylo by relativně snadné koupit dostatek ETH mincí za útok. Neočekáváme, že se to stane. Jakmile bude spuštěna hlavní síť Ethereum, pak se procento vsazených mincí zvýší a Ethereum bude dostatečně zabezpečené. Tezos je šampión, pokud jde o procento stakovaných mincí. Téměř 79% mincí v oběhu je stakováno v ekosystému Tezos.

Hodnota toho je však pouze $1,6B.Web StakingRewards neposkytuje podrobné informace o počtu fondů a delegátů. Tyto informace jsou také kritické, pokud jde o decentralizaci. Pojďme se na ně dohledat. V případě Cardana existuje více než 1 500 registrovaných poolů. Z tohoto množství je však pouze přibližně polovina poolů schopna pravidelně vyrábět bloky v každé epoše. Některé pooly provozují velryby. Například burza Binance provozuje pooly, které dohromady drží 12,7% podíl. Stake ve výši 22% tvoří provozovatelé jediného poolů. Chcete-li zobrazit aktuální statistiky, můžete zkontrolovat nástroj ADAPools. Existuje mnoho operátorů, kteří provozují více než jeden pool.

Tato skupina také obsahuje tým IOHK, který má 10% podíl.Počet Cardano delegátorů je relativně velký a navíc každým dnem stoupá. V okamžiku psaní článku je to téměř 130K delegátorů.

V ekosystému Polkadot existuje 286 validátorů a 23K nominátorů. V ekosystému Tezos jsme našli 408 aktivních pekařů a přes 85K aktivních delegátorů. Pojďme přeskočit Ethereum, protože je to jen testovací síť a také síť Synthetix, protože běží na síti Ethereum (je to SC aplikace). Jak vidíte, Cardano, jakožto nejmladší projekt v oblasti stakingu, je nejlepším projektem téměř ve všech kategoriích: hodnota mincí, které se používají při stakingu, počet delegátorů a počet poolů. A to navzdory skutečnosti, že odměny jsou nejnižší v top 5. Pokud se podíváte na top 10, najdete EOS, který má odměny 1,6% ročně, a Tron, který má odměny 3, 1% ročně.

Zbytek projektů v top 10 má vyšší odměny než Cardano. Očekáváme, že počet mincí, které se použijí při stakingu, se v případě Cardana zvýší. Tato statistika se vylepšuje téměř každý týden a jak jsme řekli, Cardano je nejmladším projektem co se týká stakingu. Rozdíl mezi Cardano a Tezosem je pouze ~ 9%.

Nejde jen o čísla

Toto byla jen statistika. Decentralizace a bezpečnost rozhodně nejsou jen o číslech. Musíme vzít v úvahu také kvalitu protokolů a jejich vlastnosti. To by bylo zcela jiné téma, kterému se v článku nebudeme věnovat. Můžeme jen připomenout, že Cardano prošlo auditem zdrojového kódu, který provedla známá společnost Root9B.

Audit prokázal, že klíčové části protokolu Cardano jsou bezpečně napsané.Cardano je budováno jako projekt pro kritický běh (mission-critical project). Tým IOHK se rozhodl pro podobný přístup, jaký se používá pro vytváření softwaru pro NASA, letadla, atomové elektrárny atd. Software, který se používá ve finančním světě, je stejně důležitý. Představte si, že vaše bohatství plně závisí na blockchainovém protokolu. Který z mnoha byste si vybrali? Pravděpodobně ten, který je postaven pečlivě a připraven na masové přijetí. Neberte nás špatně. Všechny solidní protokoly jsou konstruovány tak, aby fungovaly bez přerušení a téměř všechny projekty fungují docela dobře.

Pouze několik blockchainových projektů mělo v minulosti nějaké drobné potíže. Většinou jsme viděli úspěšně spáchané 51% útoky na malé sítě PoW. Také si pamatujeme, že některé sítě DPoS měly potíže s krátkým přerušením, protože došlo k havárii uzlu a sítě nebyly na tento případ připraveny. Všechny sítě včetně Bitcoinu a Etherea mají nízkou adopci. Mainstream je před námi a až adopce překročí 10–20%, pak se ukáže kvalita. Jak už jsme naznačili výše, není to jen o technologii.

Závěr

Ve finále se lidé sami rozhodnou o adopci dané sítě. Strategie adopce, partneři, podniky a státy se budou na adopci podílet a nějakým způsobem ji ovlivňovat. Jedno velké partnerství nebo úspěch může ovlivnit osud jakéhokoli projektu v krypto světě. Adopce je pomalý a iterativní proces.

Prohlášení za nejdecentralizovanější a nejbezpečnější síť je pro Cardano velkým úspěchem, ale v současné době to pro přijetí nestačí. Projekt musí přilákat vývojáře, kteří budou platformu využívat k vytváření užitečných aplikací. Společnosti a banky musí přijít a vydat nové tokeny, které budou lidé používat. Lidé si musí být jisti, že investice do Cardana je dobrý nápad. Možná mohou Cardano považovat za uchovatele hodnoty, nebo peníze či akcie. Všechno je možné. Narativy se stále mění.

Zdroj: https://cardanians.io/en/cardano-becomes-the-most-decentralized-network-141

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Software