Mobilní telefonyZe světa IT

Jsou tu nové Lumie, od jednoduchého modelu, po high-endy

lumia

Pokud jste sledovali událost Microsoftu, která se konala v úterý 6. října, mohli jste vidět 3 nové telefony řady Lumia. Lumia od začátku používá systém Windows, dnes už ve verzi 10. O prvním, nejjednodušším modelu si řekněme jenom krátce základní informace a podíváme se na hlavní taháky. Tak tedy Lumia 550. Ukázala se jenom na pár vteřin a byla jakýmsi můstkem mezi top modely telefonů a nově představenými kusy řady Surface. To jí ovšem neubírá na zajímavosti.

Telefon s cenovkou zhruba 4 tisíce korun nabízí 4,7 palce velký HD IPS displej, má funkci Glance Screen a je krytý Gorilla Glass 3. Má čtyřjádrový procesor Snapdragon 210 a 1 GB operační paměti. Vnitřní úložiště 8 GB, podporu microSD karet a samozřejmě integraci cloudu OneDrive. Baterie má kapacitu 2100 mAh. Zadní kamera má pouze 5 MPx a přední 2 MPx. Skvělá je podpora LTE Cat. 4, bohužel tu není NFC. Za tuhle cenu je to jasná volba pro spoustu nenáročných uživatelů.

Lumia 550

Lumia 550 vyjde asi na 4 tisíce a stačí většině nenáročných uživatelů

Lumia950

Menší vlajková loď má displej s rozlišením 1440 x 2560 pixelů. Komu by to nestačilo?

Teď ale dva z několika trháků, co nám Microsoft v úterý ukázal. Dvě vlajkové lodi řady Lumia. Nejdřív tu menší, která ale není vůbec špatná, právě naopak. Jmenuje se Lumia 950 a v Americe půjde na trh s cenovkou 549 dolarů, v přepočtu asi 16 tisíc korun. To není málo, ale parametry tomu odpovídají. Displej s velikostí 5,2 palce a rozlišením WQHD, tedy 1440 x 2560, také podporuje funkci Glance Screen. Pro ty co nevědí, Glance Screen neustále zobrazuje stavové informace, i když je displej vypnutý.

Výkon ceně odpovídá také, procesor od Qualcommu je Snapdragon 808 a má šest jader. Každé je taktované na 1,8 GHz a k tomu jsou tu 3 GB operační paměti. Data půjde ukládat do 32 GB vnitřního úložiště, a kdyby to nestačilo, 950 zvládne i microSD karty s kapacitou až 200 GB. Zajímavou vlastností je vodní chlazení. Na počítačích poměrně stará záležitost, ale v mobilních zařízeních jsme ji ještě neviděli. Jak to funguje, to se zatím neví.

lumia950_camera

Microsoft si u nových telefonů zakládá na pořádné kameře, vyrobila ji tedy společnost  Zeiss.

Velkou chválu pěl Microsoft na zadní kameru 950. Má rozlišení 20 MPx, optickou stabilizaci a trojitý LED blesk. Přední kamera má rozlišení 5 MPx. Mobilní fotografové s nadšením přivítají mechanickou spoušť. U nové Lumie s konečně objevil i USB typu C, to znamená rychlé přenosy dat a především rychlé nabíjení. Prý by mělo stačit 30 minut nabíjení k 50 % baterie. Baterie má kapacitu 3000 mAh a půjde nabíjet bezdrátově.

Třetím představeným telefonem a zřejmě tím nejdůležitějším je Lumia 950 XL. Tedy taková větší varianta telefonu a němž píšeme v předchozích odstavcích. Větší rozhodně je, displej povyrostl na 5,7 palce při stejném rozlišení. Lehce se snížila hustota pixelů, ale hodnota 519 ppi pořád nemůže nikoho urazit. Ani zde nechybí funkce Glance Screen. Ovládací tlačítka jsou součástí displeje, což vyvolalo drobnou kritiku, díky tomu jsou ale malé okraje.

lumia950xl

5,7 palce velký macek stojí jako iPhone, někteří říkají, že bude ale lepší.

Abychom dodrželi pořadí, řekneme si teď, jak je na tom 950 XL s výkonem. Větší telefon má i více výkonu, konkrétně se o něj postará osmijádrový Snapdragon 810, 3 GB operační paměti a grafický výkon obstarává čip Adreno 430. Zajímavá je teoretická kapacita microSD karty, která může rozšířit 32 GB vnitřní úložiště. Telefon by si měl poradit až s kapacitou 2 TB.

Stejně jako menší 950 má i model XL 20 MPx zadní fotoaparát. Objektiv také vyrobila společnost Zeiss. Kamera má optickou stabilizaci, točí 4K video a blýská trojicí LED blesků. Přední kamera s rozlišením 5 MPx dokáže točit FullHD video. Baterii s kapacitou 3340 mAh půjde nabíjet buďto přes USB typu C, nebo bezdrátově. Hezký detail jsou dvě antény, které se chytře přepínají a nedochází tak k žádnému stínění rukou. Cena tohoto modelu je 649 dolarů, tedy asi 19 tisíc korun.

Nové Lumie, pokud na chvíli zapomene na základní 550, mají výkonu na rozdávání a Microsoft si to uvědomil. Takže ukázal, k čemu takový výkon použije. Jedná se funkci Continuum. S tou úzce souvisí nově představený Displey Dock. O co jde? Tak postupně, nejdříve vezmeme jednu z nových Lumií a připojíme jí přes USB typu C k Displey Docku. Na druhé straně si vybereme mezi HDMI a Displey Portem a připojíme velký displej.

displey port

Zapojím jeden USB typu C kabel a mám z telefonu počítač? A jak, že se to jmenuje? Aha, Continuum

A voila, máme téměř plnohodnotný počítač. Na Docku jsou 3 USB porty, takže zapojíme myš a klávesnici a můžeme pracovat. Fungují klávesové zkratky, které známe z velkých počítačů a některé univerzální aplikace se zobrazují v klasickém rozložení. Během toho stále jde používat telefon třeba k hovorům. Je to jednoduché a neuvěřitelně efektivní řešení. Pokud by ho zákazníci Microsoftu začali masivně využívat, mohlo by jít o revoluci jak v oblasti mobilních telefonů, tak počítačů.

Takže si to shrneme, 1 telefon za 4 tisíce pro nenáročné uživatele, 2 telefony, které můžou konkurovat novému iPhonu a technologie s Displey Portem, která z nich udělá plnohodnotný počítač. Všichni se shodují, že to byla pro Microsoft velice úspěšná akce a my se přidáváme.

Co si o nových Lumiích a Displey Portu myslíte? Opustili byste kvůli nim svůj iPhone tak, jak spousta lidí na internetu předpovídá? Napište to do komentáře a sdílejte článek.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

4 Comments

  1. To je pro mě novinka že „Snímač také vyrobila společnosti Carl Zeiss“ do této doby jsem si bláhově myslel, že Carl Zeiss vyrábí optiku (objektivy) a snímací čipy = „snímač“ vyrábí např. Sony, Canon, Panasonic. Dost té ironie, až si tu chybu v překladu opravíte, docela by mě zajímalo od koho použili ten snímač.

    1. Dobrý den,
      omlouvám se, opravdu je to tak, že společnost Zeiss (od roku 2013 už nepoužívají Carl) vyrobila optiku zadní kamery. Výrobce snímacího čipu se mi nepodařilo dohledat, ale napsal jsem dotaz do Microsoftu a ihned, jak mi odpoví, článek opravím.
      Díky za vaši pozornost, i já se někdy spletu. 🙂

  2. No, podle mě se ta společnost už jmenuje jen Zeiss. Tady se asi někdo překlepl. Tak kdo to dohledá?

    1. Samozřejmě máte pravdu, společnost se opravdu od roku 2013 jmenuje pouze Zeiss. Omlouvám se

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony