Mobilní telefony

Huawei Mate Xs. Nejdražší skládací telefon jde do prodeje

huawei logo single sede
Foto: Huawei


Huawei představil další ze svých telefonů. Nový ohebný smartphone dostal název Huawei Mate Xs. V čem je mimořádný a kdy se objeví u nás?

Skládací telefon s efektní konstrukcí a cenou

Na úvod zklamání: Podle prvních zpráv nedostane odlišnou konstrukci. Půjde „jen“ o lehce vylepšenou variantu stávajícího Huawei Mate X. V tuzemsku na pultech ovšem tento mobil nenajdete, určen byl pouze pro domácí jihokorejský trh. Pro české fanoušky se tak bude jednat o zajímavé překvapení.

V tuzemsku se novinka začne prodávat záhy. Těšit se tak na něj můžeme navzdory omezenosti služeb od Google, na které bylo uvaleno americké embargo. První konkrétní informace prozrazují, že telefon se na pulty českých obchodů má dostat 23. března.

Huawei Mate Xs
Huawei Mate Xs

Pro většinu lidí ovšem rozhodně nebude důvodem k radosti pořizovací cena. Půjde o nejdražší chytrý telefon u nás. Pořizovací cena prémiového modelu má startovat na v přepočtu 59 999 Kč. Produkt má konkurovat dalšímu zařízení od značky Samsung, které se u nás objeví jako Galaxy Fold. Svého konkurenta však předstihne o 6 000 Kč vyšší cenovkou.

Skládací displej

Nový Huawei s původní verzí Huawei Mate X má stejný design i úhlopříčku. Celkově přináší displej s úctyhodnou úhlopříčkou 8 palce. Ten se rozdělí na přední část s úhlopříčkou 6,6 palce, obrazovka v zadní části mobilu pak nabídne 6,38 palce. Obrazovka dostala rozlišení 2480 x 2200 pixelů.

Díky tomu uživatel získá zařízení s kompaktnějšími rozměry. Po zaklapnutí mobilu se displej ohne zvenčí. Uvolňovací mechanismus se aktivuje jednoduchým stisknutím tlačítka. Otevření funguje příjemně zlehka, první zkušenosti ukazují nutnost použití větší síly při zpětném ohnutí.

První recenze upozorňují na to, že displej v zavřeném stavu nemá žádnou ochranu. Neměl by však být náchylný ke zničení. Vyšší zabezpečení zajistí dvouvrstvý optický poyimid. Ten má být pevnější až o 80 % oproti jednovrstvé verzi.

Huawei Mate Xs (smartphone)
Huawei Mate Xs

Huawei však navíc v rámci předobjednávek také plánuje s mobilním telefonem dodávat speciální pouzdro vyrobené z kůže. To má právě sloužit k lepší obraně před mechanickým poškozením u takto atypicky řešeného displeje. Ten je pochopitelně ze samé podstaty nutně citlivější ve srovnání se standardními zařízeními.

Hardwarová výbava

Podobné zpevnění nabídne i nové zpracování kloubu telefonu. K němu byl využito zirkonium. To je o 30 % pevnější v porovnání s titanovým kloubem použitým v předchozí.

O výkon telefonu se stará nový procesor Kirin 990 s integrovaným 5G modemem, který si ovšem v České republice zatím neužijeme. Vysoké ceně odpovídají i další parametry. Huawei na trh přijde s 8 GB operační paměti a 512 GB velkým úložištěm. To lze rozšířit nano SD kartou. Větší výkon grafiky i procesu si zároveň vyžádal účinnější grafenové chlazení zařízení.

Unboxing Huawei Mate Xs

Jinak se z hlediska hardwaru přílišných změn nedočkáme. Vše zůstává na svém místě včetně trojité sestavy fotoaparátu a baterie s kapacitou 4 500 mAh. Hlavní fotoaparát tak přichází s rozlišením 40 Mpx. Ten doplňuje 8megapixelový teleobjektiv a 16megapixelový ultraširokoúhlý fotoaparát. Těšit se můžeme i na ToF kameru, která je určena na měření hloubky ostrosti.

Dobíjení baterie zvládne 55W nabíječka. Díky ní dobijete svoje zařízení dobijete už za půl hodiny rovnou na 85 %. Jde tak o nejrychleji se nabíjející ohebný mobil současnosti.

Bez plnohodnotného Androidu

Na zájemce o novinku bude čekat systém Android 10 s nadstavbou EMUI 10. Vzhledem k absenci Google služeb můžete počítat pouze s vlastním balíčkem HMS (Huawei Mobile Services) a obchodem s aplikacemi AppGallery.

O úplně plnohodnotnou náhradu ale bohužel nejde. Spektrum služeb je poměrně omezené a zcela jistě se jedná o nepříjemnou vadu na kráse jinak precizně vybaveného mobilu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony