Internet

Huawei se začíná potápět. Pražský hrad podává pomocnou ruku?

huawei logo single sede
Foto: Huawei

Je to již sedm let, co se státy opřely do společnosti Huawei kvůli špionáži. Poslední dny na tuto skutečnost navazuje další zahraniční zpráva, která povzbuzuje podložené informace o špionáži čínského prodejce elektroniky a 5G technologie. Polské úřady uvalily vazbu na bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a na zaměstnance společnosti Huawei pracujícího v Polsku, Wang Wej-ťinga. Obvinily je ze špionáže pro čínské tajné služby. Za to jim v sousedním Polsku hrozí až deset let vězení.

Čína, potažmo společnost Huawei je nyní opět pod velkým tlakem médií. Národní úřad kybernetické bezpečnosti pro Českou republiku informoval o tom, že se může jednat o špionáž a vydal varování. Společnost Huawei to ve své tiskové zprávě popírá. Nedávno se v médiích objevily také zprávy o tom, že Meng Wan-čou, finanční ředitelku a také dědičku čínského kolosu Huawei, zatkli v Kanadě.

Svět se čistí od špionáže již delší dobu?

Aktuálně se jedná o tom, zdali bude vydána do Spojených států. Tam ji chtějí soudit. Nové zahraniční informace mluví o tom, že obchází americké sankce vůči Íránu. USA navazuje na další problém, a to na podvádění nadnárodních bank při obchodech se státem ajatolláhů. Tento případ je postranní aktivitou. V USA je již několik let uvaleno technologické embargo na produkty Huawei. Američtí operátoři nemají čínské produkty zařazeny do nabídky.

Huawei se začíná potápět. Pražský hrad podává pomocnou ruku?

Huawei se začíná potápět. Pražský hrad podává pomocnou ruku?

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)

K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Jak vypadá situace v některých zemích dle Huawei (5G)

  • Německo: Byznys běží, jak má.
  • Francie: Společnost Huawei se aktivně podílí na vybudování 5G sítí s několika francouzskými operátory.
  • Japonsko: Společnost Huawei se momentálně uchází o tender na 5G síť a je ve fázi testování technologie 5G.
  • Nový Zéland: Vláda odmítla návrh 5G předložený k přezkoumání jedním operátorem, regulační proces však stále probíhá. Zákazníci společnosti Huawei jasně uvedli, že budou pokračovat ve spolupráci s vládou za účelem vyřešení situace a jejich spolupráce s firmou Huawei se nezmění.

Společnost dle prohlášení zůstává jedničkou v oblasti rozvoje 5G sítí, a to jak v oblasti technologií, tak komerčního nasazení. Huawei je jediným dodavatelem zařízení v oboru, který může poskytnout kompletní koncové řešení pro 5G.

Důkazy mluví jasně, Česko až po uši

Narazili jsme na několik faktur, které potvrzují, že Česká republika nakoupila několik desítek mobilních telefonů Huawei. Vše je možné dohledat v Registru smluv (smlouvy.gov.cz). Na Prahu 10 byly dodány „transceivery“ a „switch“. Dokonce má Pražský hrad smlouvu s čínskou společností Huawei o propagaci.

V roce 2018 (září) proběhl nákup vázaný na Prahu 10. Jednalo se o Switch Huawei S5720S-28X a tři kusy transceiverů Huawei QSFP 41,2 Gbps. Jedná se o kompaktní optický transceiver používaný v telekomunikačních a datových sítích. Jde o populární, velmi rozšířený, výrobci aktivních optických komponent masivně podporovaný modul. Jeho modernější konstrukce postupně vytěsňuje starší GBIC. Jedná se zatím o opravdu malý zlomek zařízení, která najdeme ve správě České republiky.

Huawei Praha 10

Velkým problémem mohou být mobilní sítě 4G, které ve většině případů zastřešují komponenty od čínského výrobce. BTS vysílací stanice, koncové stanice, antény, aktivní prvky, zesilovače, switche, routery či mobilní telefony.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet