Historie, to není jen souhrn klíčových politických událostí, ale můžeme do ní například zařadit i významné inovace v oblasti operačních systémů pro mobilní zařízení.
V tomto článku se podíváme na krátkou, leč o to zajímavější historii operačního systému Android a představíme si mobilní telefony, které sehrály klíčovou roli v tom, proč je právě Android v současné době neotřesitelnou jedničkou na poli mobilních operačních systému, s tržním podílem pohybujícím se okolo hranice 80%.
HTC Dream – průkopník s Androidem v útrobách
Jednalo se o vůbec první mobilní telefon s operačním systémem Android, jenž byl v České republice prodáván pod názvem T-Mobile G1. Své celosvětové premiéry se telefon dočkal 23. září 2008, na pultech českých obchodů se pak objevil začátkem roku 2009.
HTC Dream byl vybaven operačním systémem Android 1.0 Apple Pie, který byl produktem uskupení Open Handset Alliance, jenž bylo a stále je tvořeno výrobci mobilních telefonů, telekomunikačními operátory a technologickými firmami, společně se podílejícími na vývoji dnes nejpopulárnějšího a nejrozšířenějšího operačního systému pro mobilní zařízení. Android 1.0 byl zároveň prvním komerčním Androidem, předtím existovaly pouze nekomerční verze Alpha a Beta.
Poslední podporovanou verzí pro HTC Dream pak byl Android 1.6 Donut, v pořadí čtvrtá verze tohoto operačního systému, která byla vydána 15. září 2009. Za nejzásadnější novinky, jež s sebou tato aktualizace přinesla, se dá považovat Quick Search Box, který umožňoval komplexní vyhledávání z domovské obrazovky, a podpora technologií VPN, 802.1x a gest. Výrazných změn se pak dočkal Android Market, rovněž vylepšená byla i možnost vyhledávání hlasem a uživatelé se též mohli těšit z nových funkcí a prostředí fotoaparátu, kamery a galerie.
Nexus One – s podporou od Googlu v zádech
Dalším telefonem majícím důležitou roli v historii zařízení s Androidem je Nexus One vyráběný tchajwanskou společností HTC. Do prodeje byl uveden v lednu roku 2010, jakožto první telefon z řady Nexus, která po dlouhá léta patřila mezi klíčové hráče na poli mobilních telefonů s Androidem a často to byly právě smartphony z této řady, které jako první dostávaly nejnovější verze operačního systému Android. Tato skutečnost byla způsobena zejména faktem, že za řadou Nexus stojí Google, který pod hlavičkou Open Handset Alliance vede vývoj právě tohoto operačního systému.
Model Nexus One původně obsahoval Android verze 2.1 Eclair, jenž výrazně vylepšoval uživatelské prostředí a integrované aplikace, zdokonalení se dočkal především webový prohlížeč, mapy a aplikace YouTube. Integrace se dočkal Facebook, jehož uživatelé rovněž mohli synchronizovat kontakty s touto sociální sítí. Další verzí, kterou byl Nexus One vybaven, byla verze 2.2 označovaná jakožto Froyo. Ta pokračovala ve snaze zlepšení a oživení uživatelského rozhraní, konkrétně byla zaměřena zejména na jeho zjednodušení. Zároveň cílila i na zrychlení celého operačního systému. Poslední podporovanou verzi Androidu na tomto telefonu pak představuje 2.3 Gingerbread, který s sebou sice nepřinesl žádné výraznější změny, nicméně nastalé obměny vytvořily dobrý základ pro další verze tohoto operačního systému. Mezi změny, které stojí za zmínku, patří podpora fotoaparátu na čelní straně zařízení a technologie NFC.
Samsung Galaxy S4 – bestseller rozšiřující Android po celém světě
Tento mobilní telefon byl v roce svého uvedení na trh (2013) vlajkovou lodí jihokorejské společnosti Samsung, která patří mezi největší hráče ve světě mobilních zařízení. Důležitost postavení Samsungu Galaxy S4 v historii Androidu tkví zejména v masovosti jeho rozšíření, neboť se jedná o nejprodávanější mobilní telefon vybavený operačním systémem Android v celé jeho historii s udávaným prodejem v celkové výši přesahující 80 miliónů prodaných kusů. Rovněž mnohými recenzenty bývá označován za jeden z nejpovedenějších smartphonů vůbec.
Vybaven byl Androidem 4.2.2 Jelly Bean, který byl součástí „Projektu Butter“. Jednalo se o projekt, jenž byl spuštěn v období Andoridů 4.1 – 4.3. a který cílil zejména na zrychlení celkové odezvy a snížení prodlevy systému. Krom toho byla implementována funkce osobního hlasového asistenta Google Now, nemalého vylepšení se dočkala funkce fotoaparátu, především díky podpoře technologie PhotoSphere 360° a též notifikace se dočkaly nových možností. Poslední verzí Androidu, která na Samsung Galaxy S4 vyšla pak byla verze 5.0.2 Lollipop, jež přinesla změny zejména v oblasti vzhledu, uživatelé se totiž dočkali nového vzhledu uživatelského rozhraní. Tato verze operačního systému Android též napomohla snížit spotřebu baterie a dala uživatelům možnost systému její správy.