Mobilní telefonyZe světa IT

Jak se naučit fotografovat mobilem bez profesionální a drahé techniky?

Honor 6A mobil pro deti

Jak se naučit fotografovat portrét bez profesionální techniky. Fotografii vnímáme jako nádherné umění. Setkáváme se s ní každý den. Zahrnuje mnoho druhů i žánrů. Od snímků krajin, architektury až po fotografie zvířat.

Kategorie, která zahrnuje portrét je však nejoblíbenější, nejrozšířenější a mezi lidmi nejžádanější. Pokud také toužíte po hezkém portrétu, ale nechcete platit velké peníze za dobrého fotografa, tak vám tento článek poskytne pár rad, s kterými můžete dosáhnout dokonalých výsledků.

Musím mít zrcadlovku?

Čím lepší fotoaparát máte k dispozici, tím kvalitnější snímky mohou ve vaší produkci vzniknout. To je prostá rovnice, ale rozhodně nevylučuje využití levných přístrojů. Můžete se tak obrátit na použití kompaktního fotoaparátu nebo chytrého telefonu, který v dnešní době není žádným neobvyklým zařízením. Přístroj, který si vyberete by však měl mít schopnost zaostřovat (kompaktní fotopřístroje i mobilní telefony z velké části tuto možnost mají). Většina rozmazaných snímků je nehezkých a nedá se opravit ani postprodukcí.

Jak se naučit mobilem fotografovat portrét bez profesionální techniky?

Jak se naučit fotografovat mobilem bez profesionální a drahé techniky?

Jak nastavit fotoaparát v mobilu. Světlo, prosím!

Fotografie se definuje jako světelný obraz části skutečnosti. Nabídku vám pro jistotu jednoduché vysvětlení. Bez světla bychom naším lidským okem neviděli vůbec nic. Pokud se tedy citlivé vrstvě nedostane světla, fotografie zkrátka nevznikne. Na sociálních sítích se často vyskytují portréty, které nestojí za nic. Modelka na snímku může být svou krásou srovnávána s bohyní Afrodité, ale na špatně osvětlené fotografii tento fakt zcela zanikne. Jaké světlo tedy použít?

Nejlépe světlo denní. Vyhýbejte se slunečnímu světlu, které rýsuje ostré stíny. Na fotografii by tak mohl člověk mžourat nebo by nemusel být vidět téměř vůbec. Tato situace by vznikla za předpokladu, že by jste fotografický přístroj namířili proti slunci (typickým příkladem jsou fotografie pořízené proti oknu). Problémem by také byl vysoký kontrast mezi jasem a stínem. Zároveň není vhodné fotografovat ve stínech, ty totiž dají vzniknout obrazu tmavému. Volíme tedy buď „zlatou hodinku“ (hodina PO východu nebo PŘED západem slunce), anebo počasí „pod mrakem“, které tvoří měkké stíny. V interiéru model stavíme k oknu čelem, aby měl člověk dobře osvícený obličej.

Ateliér není třeba, zkuste jít ven

Máte skvěle nasvícený portrét vyfocený dobrou technikou, ale stále vám na snímku něco nesedí? Chybou možná bude prostředí, které jste použili. Doma se vyhýbejte fotografování v koupelně nebo kuchyni, v ostatních místnostech si dávejte pozor na nepořádek. Každý jistě viděl nějaký příspěvek na sociální síti, kde za hezkou ženou či mužem ležela hora rozházeného oblečení nebo vaší pozornost hned upoutal neuklizený stůl. Tato zákoutí byt občas mívá, ale zvěčňována by být neměla.

Venku je důležité kontrolovat, jestli fotografovanému modelu „netrčí něco z těla“. Rušivé jsou zejména větve ,anebo nějaké trubky. Jinak platí to samé jako v interiéru. Prostředí zvolit hlavně líbivé.

„A jak se mám teda postavit?“

Každý známe ten nepříjemný pocit, když nás někdo fotí a neřekne nám co dělat, jak se tvářit. Často si s tím neví rady ani profesionální fotografové. Nechci vás zatěžovat zdlouhavou typologií obličejů či správným postavením těla. Modelky mají pózy v hlavě nebo jim fotograf přímo předvede, co po nich chce. Lidem, kteří se fotografií nezabývají, pomůže vybrat postoj například skvělá stránka Pinterest. Stačí pouze zadat heslo: pózy/ poses a objeví se před vámi hromada možností. Doporučuji i výřez portrétu vytvořit přesně podle předlohy, aby byla zachována i správná kompozice.

Úprava bez photoshopu? ANO!

Učit se v programech pro úpravu fotografií, možno přirovnat k běhu na dlouhou trať. Ovšem mobilní telefony i počítače dnes povětšinou disponují jednoduššími aplikacemi pro vylepšení vašich snímků. Popřípadě není složité nějakou najít a nainstalovat do vašeho zařízení. Doporučuji v nich upravit jas, kontrast a sytost obrazu. Někdy lze i mírně vyhladit pleť, s tímto efektem pracujte však velmi citlivě.

Různé programy vám také mohou umožnit vložit do fotografie takzvaný filtr (efekty, které fotografii dodají nádech, barvu, kontrast…). Ač je postprodukce zcela subjektivní záležitost, právě s nimi bych byla střídmá. Pro portrét se hodí spíše ty jemnější. Pokud jste milovníci Instagramu, lze využít i tuto aplikaci. Když už na monitoru vidíte krásnou, povedenou fotografii, nedělejte s ní víc než je nutné. Rámečky, samolepky a různá ohraničení dojem z fotografie spíše pokazí.

Ať už někdo bude fotografovat vás nebo autorem snímku budete právě vy, věřím, že rady v tomto článku využijete a dílo se povede. Poznáte to snadno například podle počtu reakcí na fotografii umístěné na sociální síti. Pokud při každém fotografickém počinu budete přemýšlet o těchto aspektech, stane se z nich přímo rutinní záležitost. Nakonec nezbývá jen popřát hodně fotografických úspěchů a dobré světlo.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony