Mobilní telefony

Jak správně nabíjet smartphone? Na paměťový efekt zapomeňte

smartphone logo png
Foto: Smartphone

Problémem dnešní doby jsou mobilní telefony s velkým FHD displejem a výkonným čtyřjádrovým procesorem, který doslova vysává nabíjecí akumulátor. Slovo akumulátor v dnešní době nahrazuje slovo baterie, jedná se tedy o nepřesný výraz pro nabíjecí akumulátor ve vašem zařízení. V tomto článku začneme nejpoužívanějšími technologiemi, na konci se pak přesuneme k efektivnímu nabíjení mobilního telefonu – smartphonu.

A proč tedy akumulátor, od slova akumuluje? Začneme pěkně od začátku. Dříve, s začínající érou mobilních telefonů přišel na svět NiMH – Nikl-Metal hydridový akumulátor, ten oplýval paměťovým efektem a bylo jej nutné vybít takřka na nulu. S nástupem průlomových technologií tento jev víceméně vymizel.

Jak správně nabíjet smartphone? Na paměťový efekt zapomeňte
Jak správně nabíjet smartphone? Na paměťový efekt zapomeňte

Na trhu se objevila Lithium-iontová technologie

S příchodem nových technologií se na trhu objevil akumulátor Li-ion – Lithium-iontová technologie. Tyto články se již vyznačovaly velkou výkonností, ale také bez paměťovým efektem. Paměťovým efektem se nazývá jev (druhý vybíjecí stupeň), kdy akumulátor zcela nevybijeme (na hloubku vybití 15, 30, 50%) o poté ho opět nabíjíme.

Zjednodušeně řečeno – tento článek si doslova pamatuje, do jaké míry byl vybit a uloženou energii v článku již nenabíjí. Cyklus se musí několikrát opakovat, poté článek ztrácí nenabitou část – ztrácí pak celkovou kapacitu. Tento problém je spíše chemického rázu. Nedávno se však také objevily zprávy, že se paměťový efekt projevuje i na Li-ion článcích.

Proti paměťovému efektu je tzv. formátování, formátovací cyklus

Prevencí proti paměťovému efektu je tzv. formátování, formátovací cyklus. Formát akumulátoru provedeme jeho úplným vybitím a nabitím, nejlépe dvakrát či třikrát za sebou. Nedoporučuje se vybíjet akumulátor úplně, hrozí jeho poškození. Tento cyklus si určitě pamatujete z dob dřívějších, kdy se mezi uživatele vneslo pravidlo – 3x nabít do úplného nabití a 3x vybít do úplného vybití.

  • Ni-MH: Anoda je z oxid-hydroxidu niklitého, katoda je tvořena speciální kovovou slitinou, elektrolytem je vodný roztok hydroxidu draselného.
  • Li-Ion: Anoda je vyrobena z uhlíku, katoda je oxid kovu a elektrolyt je lithiová sůl v organickém rozpouštědle.
  • Li-Pol: Anoda LiCoO2 nebo LiMn2O4, katoda je vyrobena z lithia nebo sloučenina uhlíku a lihia, jako elektrolyt je použitý vodivý polymer.

Posledním příkladem jsou zatím nejvyspělejší akumulátory typu Li-Pol – Lithium-polymerový akumulátor (LiPo). Tato technologie je v dnešní době asi jednou z nejrozšířenějších technologií vůbec. Jedná se o velice lehké a výkonné akumulátory, které drží energii při nečinnosti i několik měsíců. Pokud by jste chtěly tyto typy akumulátorů skladovat, doporučuje se je nabíjet na přibližně 40% celkové kapacity. Tyto akumulátory lze nabíjet více jak 1000 krát.

Jak efektivně nabíjet baterii ve svém smartphonu?

Jak správně a efektivně nabíjet baterii ve svém smartphonu? Konečně jsme se dostali k tížené otázce o nabíjení vašeho mobilního miláčka. Pokud si domů přinesete nový mobilní telefon, je nutné ho před prvním použitím zcela nabít, akumulátor je totiž nabitý právě na udržovací kapacitu – přibližně 40% pro docílení efektivity uskladnění.

Mobilní Li-pol akumulátor nemusíte zcela vybíjet, netrpí tedy paměťovým efektem – druhým stupněm vybíjení. Je dobré ho nabíjet po práci, aktivitě. Není nutné tento akumulátor zcela vybíjet pro jeho delší kondici. Pro efektivní výdrž a životnost článku je dobré držet kapacitu článku mezi 40-80% jeho nabití. Jak zvýším výdrž svého smartphonu? Jednoduše. Na trhu je možné si k mobilnímu telefonu dokoupit zadní kryt s vestavěným akumulátorem. Popřípadě najít na internetu akumulátor s větší kapacitou.

Fenoménem dnešních dnů jsou samozřejmě solární nabíječky, popřípadě tzv. Power Banky, externí vysokokapacitní akumulátory, které lze využít k dobíjení mobilních telefonů s microUSB či jiným portem. A jedna rada na konec – zapomeňte na paměťový efekt, většina problémů tkví v uživateli.

Zopakujeme si zásady správného nabíjení smartphonu s Li-pol akumulátorem:

  • Mobilní telefon před prvním použitím nabijte, akumulátor je nabitý na udržovací kapacitu.
  • Není nutné telefon, potažmo akumulátor vybíjet až do vypnutí zařízení.
  • Nezapínejte již vybitý telefon, nejprve ho připojte na nabíječku.
  • Pokud telefon nebudete delší dobu používat, nabijte jeho akumulátor na přibližně 40%.
  • Nabíjejte svůj telefon jen nabíječkami k tomu určenými.
  • Nejdříve nabíječku připojte do sítě, poté konektor zapojte do smartphonu.
  • Pokud nebudete telefon delší dobu používat, akumulátor vyndejte a řádně uskladněte.
  • Nevystavujete mobilní zařízení vysokým nebo nízkým teplotám.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony