HardwareZe světa IT

Jak vybrat zrcadlovku? Jak se rozhodnout při výběru fotoaparátu?

photographer zrcadlovka

Jak nejlépe vybrat zrcadlovku? Jak se rozhodnout při výběru fotoaparátu? Je obtížné udělat zásadní rozhodnutí, zda si pořídit zrcadlovku nebo kompakt. Donedávna byly zrcadlovky považovány za to nejlepší, co je na trhu k dispozici, ale pokrok jde kupředu a kompakty dnes již dosahují velmi vysoké kvality fotografií.

Vzhledem k tomu, že zrcadlovka nám umožní se kreativně realizovat v oblasti focení tím, že nám umožní nastavit si všechny parametry dle vlastní volby. Je to skvělá volba pro toho, kdo chce být v tomto směru maximálně tvůrčí.

Rozhodli jste se pro zrcadlovku? Ano.

Dejme tomu, že jsme se tedy rozhodli pro zrcadlovku. Nemá však smysl zastírat fakt, že i zrcadlovky mají kromě řady výhod i své nevýhody. Je to především jejich cena, ale také rozměr a hmotnost ve srovnání s kompakty. Ženy také u kompaktů oceňují především jejich design a skladnost. Navzdory tomu se dá říct, že zrcadlovky stále zůstávají na špici a jsou králem fotoaparátů, ať už jde o volbu profesionálních nebo amatérských fotografů. Velkou výhodou je přítomnost hledáčku u zrcadlovek. Tento nám poskytuje obraz nezkreslený, což umožňuje kvalitní manuální zaostření. Současně jsou digitální zrcadlovky vybaveny i displejem. Předností těchto přístrojů je i rychlé ostření a zpracování obrazu. Vyšší hmotnost přístroje může být současně i výhodu, neboť zvyšuje stabilitu při focení.

Jak vybrat zrcadlovku? Jak se rozhodnout při vybírání fotoaparátu?

Jak vybrat zrcadlovku? Jak se rozhodnout při vybírání fotoaparátu?

Výhody digitálních zrcadlovek (DSLR – Digital-Single Lens Reflex) pak spočívají hlavně v širší nabídce příslušenství a profesionální kvalitě získaných fotografií.

Ačkoliv se ceny digitálních zrcadlovek mohou vyšplhat až k závratným výškám, klíčovou kategorii zrcadlovek naleznete v cenovém rozpětí 15 – 25 000 Kč. Ve vyšších cenových kategoriích se většinou objevují přístroje, které za vysokou cenu nabízí jen řadu nadstavbových funkcí, které vám však povětšinou nebudou k ničemu a obrazová kvalita se nijak výrazně nezvýší.

V oblasti digitálních zrcadlovek kralují dvě značky

Obecně platí, že v oblasti digitálních zrcadlovek kralují dvě značky – Nikon a Canon. Obě nabízí řady fotoaparátů v téměř stejné cenové i kvalitativní úrovni. U Canonu jde o řadu Canon 650D, 700D, 750D, 760D, zatímco u Nikonu je to potom řada Nikon D5200, D5300, D5500. Pokud chcete něco ušetřit, sáhněte po starších typech, které jsou co do obrazové kvality naprosto srovnatelné (například Nikon D3100, D3200, D3300 a její ekvivalent od Canonu, stejně legendární Canon 100D). Záleží tedy především na tom, pro jaké účely chcete zařízení používat. Jde-li vám o profesionální focení anebo se chcete hlouběji fotografování věnovat amít bytelnější zařízení, sáhněte hlouběji do peněženky. Máte-li v úmyslu využívat váš nový fotoaparát pouze pro rodinné focení, klidně zvolte levnější variantu.

Doporučujeme vyhnout se střední třídě fotoaparátů v cenové kategorii 30 – 40 000 Kč. Nepřináší totiž za zvýšenou cenu žádné větší výhody a zvýšenou kvalitu oproti výše zmíněným modelům. Samozřejmě na trhu naleznete i řadu dalších značek, které nabízí kvalitní produkty, jako například Sony nebo Pentax. Přesto odborníci radí držet se osvědčených značek Canon či Nikon, které nabízí nejlepší poměr cena / výkon.

Pro náročné uživatele je pak určitě volbou zrcadlovka full frame (plný formát). Cenový skok je však dramatický. Minimální investice v tomto případě je od 100 000 Kč výše. Běžný uživatel rozdíl v kvalitě při obyčejném focení nezaznamená. Projeví se teprve tehdy, budete-li chtít fotky zvětšovat do velkých formátů nebo požadovat bezchybnou funkci fotoaparátu ve ztížených podmínkách.

  • Jaké jsou tedy hlavní parametry, které si musíme hlídat při koupi digitální zrcadlovky? Jsou to jednoznačně tyto: rozllišení, senzor, ohnisko, clona.
  • Doporučené hodnoty rozlišení se pohybují kolem 10-12 megapixelů. U senzoru platí přímá úměra mezi velikostí a kvalitou obrazu (pochopitelně ovšem také cenou).
  • Clona pomáhá regulovat množství světla, které vstupuje přes objektiv na čip. Tentokrát platí, že čím je číslo udávající světelnost f nižší, tím lépe.
  • Ohnisková vzdálenost je obvykle udávána v milimetrech a vhodné je, aby nižší hodnota ohniskové vzdálenosti byla 28mm a méně.
  • Důležitým kritériem je také rychlost zaznamenávání na paměťové médium.
  • Většina digitálních zrcadlovek umožňuje focení ve formátu RAW, což je výhodné pro následné úpravy fotografií.

Podceňovat se nevyplácí ani přítomnost stabilizátoru obrazu. Obrazový stabilizátor může být buď optický, nebo mechanický. Mechanický stabilizátor pracuje obvykle přesněji, nicméně optický stabilizátor je flexibilnější. A zanedbávat bychom neměli ani ergonomii přístroje, protože to, jak se nám bude fotoaparát držet v ruce, je nesporně důležité. No a pochopitelně podstatná je i výdrž baterie.

U digitálních zrcadlovek však jednoznačně platí, že koupíte-li tělo fotoaparátu, nastává vám další rozhodování. Toto dilema spočívá v tom, jaký zvolit objektiv. Ideální je varianta kombinace těla a objektivu, což bývá obvykle cenově nejvýhodnější. Mnohem lepší je koupit dva objektivy a volit je dle aktuální situace než si pořídit jeden univerzální.

Objektivy

Objektiv bývá často označován jako „oko fotoaparátu“. Není to určitě nadnesené. Právě na objektivu totiž záleží, jak dobrý bude výsledný snímek, zda bude dostatečně ostrý, kontrastní nebo naopak rozmazaný či jinak zdeformovaný v důsledku optických vad.

Volba objektivu se liší dle plánovaného použití. Dle ohniskové vzdálenosti se objektivy děli na objektivy s pevným ohniskem a objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností (zoomy). Opět platí, že každá skupina má svá pro a proti. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností jsou obvykle kvalitnější, ale méně pohotové. Zoom objektivy zase mohou nahradit několik pevných objektivů současně.

Podle ohniskové vzdálenosti a úhlu záběru se dále objektivy dělí do několika skupin, zde si dovolím citovat odborníky:

  • Rybí oko (cca 8-15 mm) – extrémně širokoúhlé objektivy s úmyslnou deformací perspektivy.
  • Superširokoúhlé (cca 14-24 mm) – interiéry, architektura, krajina.
  • Širokoúhlé (cca 24-35 mm) – interiéry, krajina, reportáž.
  • Střední ohniska – základní zoomy (30-100 mm) – přirozené zobrazení, portrét.
  • Normální objektiv (50 mm) – odpovídá zornému úhlu lidského oka.
  • Teleobjektivy (100-300 mm) – portrét, reportáž, krajina.
  • Silné teleobjektivy (>300 mm) – příroda, sport.

Objektivy dodávané v setu s tělem fotoaparátu mají obvykle rozsah 18-55mm, což je dostatečné pro focení v interiérech i pro většinu běžných situací. Nedostatečný je tento rozsah pro fotografování vzdálenějších objektů.

Mezi parametry, které jsou klíčové při výběru objektivu, patří světelnost. Označuje se f a číslem, které udává kolik světla je schopen objektiv propustit a jaký čas je potřeba ke správné expozici snímku. U zoomových objektivů bývá toto číslo zpravidla vyšší. Ani u těch nejkvalitnějších objektivů se zpravidla nedostane pod f/2,8. U pevných ohnisek je možné dosáhnout světelnosti až f/1,4. Tento parametr je důležitý především za snížených světelných podmínek, kdy nechceme nebo nemůžeme použít blesk a nechceme snižovat kvalitu snímků zvyšováním citlivosti snímače.

Pro akční focení je důležitá rovněž funkce automatického ostření, především pak její rychlost. Rozdílná může být také mechanická stavba objektivů i použité materiály. Tak co, už máte jasno? Přeji šťastnou ruku při výběru a hodně kvalitních fotografií!

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware