Vytvoření účtu Google vám automaticky přidělí i e-mailovou adresu. Jaké jsou další možnosti pro přihlášení do Gmailu? Jak se rychle registrovat?
Jak se přihlásit pomocí jiné adresy
Zvolit si kromě původní gmailové adresy pro přihlašování můžete i alternativní adresu, kterou máte zřízenou jinde, například i na vlastní doméně.
Můžete ji, jak uvádí samotná společnost Google, využít nejen pro přihlašování, ale také pro resetování hesla, příjem oznámení a další úkony. Google pak vyžaduje propojení této adresy s vaším Google účtem. Jak na to?
Co musí splňovat alternativní e-mailová adresa:
- Nemůže to být jiná adresa z dílny Google, musí se jednat o jiného poskytovatele.
- Nemůžete použít adresu, kterou máte již propojenou s jiným účtem Google.
- Využít adresu pro přihlašování sice můžete, nicméně nemůžete používat její heslo. Prakticky se tak nezbavíte nutnosti si dvě hesla pamatovat.
Jak přidat alternativní adresu do účtu stávajícího:
- Otevřete svůj Google účet, případně se do něj přihlaste heslem, které jste si zadali v úvodu při jeho založení.
- Vyhledejte sekci „Osobní údaje“.
- Podívejte se na kolonku „Kontaktní údaje“ a klikněte v ní na volbu „E-mail“.
- Přesuňte se do sekce Alternativní e-maily. V ní vyberte volbu „Přidat alternativní e-mail“ nebo „Přidat další e-mail“. Google po vás může vyžadovat opětovné přihlášení.
- Zadejte požadovanou e-mailovou adresu.
- Potvrďte svou volbu kliknutím na tlačítko „Přidat“.
- Ověřte přidanou e-mailovou adresu prostřednictvím ověřovacího odkazu. Ten vám přijde do zadaného e-mailu. Klikněte na něj.
- Nyní je přihlášení pomocí alternativní adresy již možné.
E-mailovou adresu je možné také kdykoli odstranit. Postup je obdobný, svou adresu najdete v záložce „Alternativní e-maily“. Zde kliknete vedle požadované adresy na tlačítko „Odstranit“.
Jak si vytvořit nový Google účet s alternativní adresou
Při zakládání nového Google účtu si jej můžete vytvořit standardní účet a nechat si jej tak vygenerovat i s adresou, která má koncovku @gmail.com.
Případně můžete zvolit jinou cestu a použít svou aktuální e-mailovou adresu. Tedy si založíte účet rovnou tak, aby vám žádný Gmail nevznikl a vy se ke službám Google budete přihlašovat prostřednictvím původního e-mailu.
To se může hodit například profesionálům, kteří pracují v digitálním marketingu a potřebují využívat správu hesel či další záležitosti pod svou firemní adresou. V případě ukončení spolupráce lze firemní e-mail navíc snadno zrušit.
Celý postup je jednoduchý:
- Přistupte na přihlašovací stránku na adrese https://accounts.google.com/signin.
- Klikněte na odkaz „Vytvořit účet“.
- Vyplňte jméno.
- Vyberte kliknutím volbu „Použít mou aktuální e-mailovou adresu“.
- Vepište požadovanou e-mailovou adresu.
- Přesuňte se do dalšího kroku kliknutím na volbu „Další“.
- Na původní e-mail vám bude zaslán ověřovací odkaz, s jehož pomocí novou adresu ověříte.
- Dokončete celý proces kliknutím na volbu „Ověřit“.
Bezplatný Gmail na vlastní doméně definitivně končí
Možnost bezplatného e-mailu se službou Gmail od Google definitivně končí. Co to pro uživatele znamená?
Bezplatnému e-mailu na vlastní doméně zlomily vaz nároky uživatelů
Google už před 10 lety ukončil lidem možnost zdarma využívat službu Google Apps (pozdější G Suite), která umožňovala využívat Google účet a jeho služby včetně právě e-mailu na vlastní doméně.
Důvodem byly hlavně vysoké nároky klientů z korporátní sféry, kteří si původně registrovali variantu zdarma, nicméně je jim v čase přestala vyhovovat a začali potřebovat například nonstop technickou podporu i více prostoru pro své e-maily.
Zájemci tedy mohli už v roce 2012 použít jako náhradu jednak klasický účet Google, který je pochopitelně zcela zdarma, případně si využívání původních Google Apps jednoduše zaplatit. Nemohli si tedy nově již zdarma službu pořídit. A právě to se nyní změnilo.
Google aktuálně tuto volbu uzavírá i pro uživatele, kteří ji měli jako bezplatnou zařízenou už z dřívějška a dosud ji mohli provozovat. Využití bezplatného Gmailu na vlastní doméně tím definitivně končí.
Oficiálně má k ukončení dojít 1. května 2022 a Google už o tomto kroku začal uživatele informovat e-mailem. Google tak volí stejný přístup jako v minulosti další gigant Microsoft.
Alternativy pro bezplatný e-mail na vlastní doméně
Doporučenou alternativou je služba Google Workspace, rovněž placená. Tu si mohou vyzkoušet zájemci v bezplatném režimu až po dobu 2 měsíců. Tato varieta Gmailu na vlastní doméně je primárně zacílena na firemní sektor, nikoli na běžné uživatele. Zdarma jsou pak služby poskytovány výhradně neziskovým organizacím a vzdělávacím institucím.
Pro nekomerční subjekty je tak služba poměrně drahá. Pro tento účel je tak potřeba v případě, že nechcete tolik investovat, hledat jiná řešení, která se však u konkurenčních poskytovatelů najít dají. Jednou z doporučovaných náhrad je například ImprovMX.
Dalším zástupcem „z českých luhů a hájů“ je Email Profi od Seznamu. Výhodou této služby je nepřetržitá podpora v češtině i využití praktického kalendáře. Schránka s neomezenou kapacitou je dostupná zdarma. E-mail je určen firmám, ale i jednotlivcům.