Software

Jaké novinky přináší operační systém Windows 11?

obraz windows 11
Foto: microsoft.com, Tag: Windows 11

Systém Windows 11 je dlouho očekávanou novinkou z dílny Microsoftu. Na co nového se mohou uživatelé těšit? Jak nový operační systém nainstalovat na nepodporovaný hardware bez větších problémů?

Nové Windows 11 na scéně

Systém Windows 11 je 64bitový operační systém z řady Windows NT. Tento systém pocházející od společnosti Microsoft je nástupcem starší verze Windows 10, která měla být ovšem původně definitivně poslední verzí Windows.

Microsoft sliboval již jen aktualizace „desítek“. Vzhledem k tomu, že se společnost musí vypořádat s dlouhodobě klesajícím podílem na trhu, je jasné, že svůj díl pozornosti si známá značka jednoduše potřebovala „ukrojit“ a vsadila tak na přepracovanou novinku.

Jaké novinky přináší operační systém Windows 11
Jaké novinky přináší operační systém Windows 11 (Foto: microsoft.com)

Zlí jazykové proto tvrdí, že inovace ve Windows 11 sice nejsou jen ryze kosmetického ražení, ale Windows 11 je prakticky přineslo jenom proto, aby bylo patrné, že se v Microsoftu na něčem pracovalo.

Nicméně nový systém je tu. Jeho vydání bylo oficiálně oznámeno už 24. června 2021. Poprvé se s ním mohli uživatelé oficiálně seznámit 5. října letošního roku. Zkušenosti jsou proto stále poměrně čerstvé. O čem se mluví nejvíc?

Změny nejen vizuální

Systém se v první řadě dočkal vizuálního přepracování. První ohlasy hovoří o tom, že působí svěže a moderně. Aktuální Windows sázejí na jednoduchost, rozhraní působí intuitivně. „Jedenáctky“ jsou laděny do elegantně působící světle modré barvy.

Po vizuální stránce lze za zajímavé označit i využití průhlednosti a zaoblených oken. Tvůrcům se však podařilo relativně dobře vybalancovat hranici mezi potřebnou změnou a nadbytkem nejrůznějších pramálo užitečných ozdob. Přeplácaných Vist číslo dvě jsme se tak naštěstí nedočkali.

Nové Windows slibují maximální produktivitu a užitečné nástroje pro multitasking. Usnadnit by vám měly přehled o pracovních aktivitách, ale přinesou vám i přehled nad všemi aplikacemi, které potřebujete pro zábavu. Nové Windows se opírají o podporu kreativity svých uživatelů a slibují i možnost využívat i hardware v podobě nejnovějších her.

Nové způsoby připojení (Foto: microsoft.com)
Nové způsoby připojení (Foto: microsoft.com)

Klíčovým navigačním prvkem je nabídka START, kterou najdete nyní uprostřed. Hlavní panel si můžete na výšku o jeden stupeň zvětšit či zmenšit. Uživatelé si jej budou moci rovněž přesunout na horní stranu displeje, nikoliv však do boků. Ovšem pozor, naopak zmizela podpora náhledu na plochu.

Nabídku START doplňují i další nové funkce. Jedná se o ikonku pro vyhledávání, přepínač virtuálních ploch a widgety. Ty si nebývalou popularitu získaly na mobilech, není tak divu, že si postupně našly cestu i do Windows.

Intuitivní práce s okny a další inovace

Majitelé hybridních zařízení potěší i intuitivnější práce s okny. Velikost oken a ovládacích prvků se na těchto zařízeních automaticky upraví tak, aby bylo používání systému na zařízeních s dotykovým displejem pohodlnější.

Používání systému vám také usnadní možnost připnout si nejpoužívanější aplikace. Přepracování se dočkala i funkce Hledání. Ta vám ukáže poslední procházené soubory, a to bez ohledu na to, na jaké platformě nebo zařízení jste je předtím prohlíželi. Funkcionalitu umožňuje využívání cloudu a platformy Microsoft 365.

Soustřeďte se na to podstatné (Foto: microsoft.com)
Soustřeďte se na to podstatné (Foto: microsoft.com)

Do vínku dostaly Windows 11 i přepracovaného Průzkumníka. Do značné míry se teď podobá starší verzi z Windows 7. I tento prvek je více uzpůsoben dotykovým obrazovkám. Závisí tak hlavně na úhlu pohledu a preferencích uživatele, zda to bude považovat za plýtvání místem nebo za komfortní řešení.

Naopak značné redukce se dočkaly kontextové nabídky. I když toto uspořádání je pro pro dotykové obrazovky bezesporu přívětivější, podle některých názorů rozhodně neobsahují vše, co by bylo zapotřebí. Z nabídky tak například zmizela zkratka do Správce úloh a řada dalších užitečných prvků.

Dá se tedy říci, že tak aktuální změny ovlivňují způsobem, jakým jsme byli zvyklí s počítači s Windows pracovat. Musíme navíc počítat i s významně náročnějšími hardwarovými požadavky nového systému.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software