» Kryptoměny

Jaké státy částečně regulují nebo zakazují Bitcoin?

Foto: Bitcoin
Foto: Bitcoin

Ne všechny státy se ke kryptoměnám staví vstřícně. Existují i země, které už se uchýlily k přísné regulaci.

Proč je nutné kryptoměny regulovat

Regulace digitálních aktiv je krokem bezesporu nepopulárním, avšak podle mnohých bohužel nezbytným.

Kryptoměny jsou využitelné v mnoha oblastech současného života. Tento silný vliv si regulaci prakticky automaticky vynucuje, neboť z pohledu zdanění či trestního práva může jistě docházet k mnoha problematickým situacím. Kryptoměny mohou být používány mimo jiné i na financování různých nelegálních aktivit, jako je terorismus nebo distribuce návykových látek.

Dalším problémem je nezařaditelnost kryptoměn. A to jak z pohledu nejednoznačně vymezené terminologie, tak navíc i po stránce faktické, neboť kryptoměny v sobě spojují vlastnosti řady digitálních aktiv.

bitcoin-burza
Foto: Bitcoin

Podle expertů budou síly snahy o regulaci kryptoměn úměrně s tím, jak se na kryptoměnovém trhu zvyšuje aktivita. Můžeme tak bezpochyby v čase očekávat celou řadu pokusů o regulaci kryptoměn. Jak jsou na tom jednotlivé státy nyní?

Na regulaci se chystá i Evropská unie

Například v Evropské unii by k rozsáhlé regulaci mělo dojít do roku 2024. To vyplývá z interních dokumentů EU, které zveřejnila agentura Reuters.

Cílem nové úpravy je především zajistit ochranu investorů. Současně nový rámec nabídne lepší finanční produkty spotřebitelům i nové finanční kanály pro společnosti Kromě kryptoměn usiluje EU taktéž o regulaci tzv. stablecoinů. Na ty nejdůležitější má pak dohlížet Evropský orgán pro bankovnictví.

TIP na článek: Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy

Pokud kupujete kryptoměny jako fyzická osoba, dopadá i na vás daňová povinnost. Proč tomu tak je a které daně byste měli zaplatit?

První velkou zemí, kde se má stát držení kryptoměn nelegální, by mohla zřejmě být Indie. Prvotní zprávy hovořily o tom, že země připravuje zákon, který by údajně mohl každého obchodníka, ale i vlastníka kryptoměn pokutovat. Takovýto zákon by přitom fatálním způsobem mohl postihnout miliony investorů. V Indii již v roce 2018 došlo k zákazu kryptoměnových transakcí.

Objevily se však také zprávy, že původně plánovaná opatření proti kryptoměnám by nakonec tak striktní být nemusela. Blockchainová technologie ostatně má podle indické vlády potenciál a zaslouží si podporu. Stávajícím majitelům kryptoměn by tak mohla vláda navrhnout ústupek v podobě určité časové lhůty pro prodej kryptoměn.

V současnosti už jsou kryptoměny zakázány v Číně. Nicméně Peking za vlastnictví kryptoměn neudílí žádné tresty.

V Turecku mají kryptoměny zákaz, Rusko váhá

Obdobně se k digitálním měnám postavilo Turecko. Turecká centrální banka se uchýlila k zákazu kryptoměn při platbách. Podle jejího zdůvodnění provází kryptoměny příliš výrazné riziko. Tuto zprávu oznámila v dubnu 2021 a Bitcoin na sdělení okamžitě reagoval propadem dokonce o více než 4 %.

Nigérijská centrální banka pojala problematiku obdobně: Zakázala bankám zpracovávat transakce s kryptoměnami. Země je přitom na druhém místě při porovnání objemu 2P2 transakcí.

O něco vstřícněji se ke kryptoměnám postavily Spojené státy. Tam se vyžaduje, aby občané a rezidenti držení kryptoměn oznámili. Podobně se kryptoměny snaží regulovat i v Japonsku, kde podléhají dozoru státních orgánů.

TIP na článek: Seznam kryptoměn, které jsou distribuovány v omezeném množství

Při výběru kryptoměn vhodných pro investici může hrát roli také to, jestli jsou distribuovány v omezeném množství, nebo existuje teoreticky nekonečná zásoba. Některé kryptoměny jsou totiž inflační a od ostatních peněz se tedy moc neliší.

Přímo Bitcoin je již nelegální v Alžírsku, Bolívii, Ekvádoru, Bangladéši, Nepálu, Kambodže a v Makedonii. V roli platidla je Bitcoin zakázán v Indonésii a Vietnamu. Regulace se Bitcoin dočkal stejně tak v jižní Koreji.

Zatím ve fázi rozhodování se ohledně této problematiky nachází Rusko. V zemi se objevují protichůdné tendence. I Rusko uznává nutnost regulace kryptoměn. Na druhou stranu však v digitálních měnách spatřuje potenciál a usiluje o to vytvořit kryptoměnu vlastní.

Konkrétně k Bitcoinu se Rusko dlouhou dobu stavělo tolerantně. Ruská centrální banka pouze radila Bitcoin nepoužívat. Na počátku letošního ledna však svůj smírčí postoj země přehodnotila a zablokovala stránky o Bitcoinu.

Martin Kohout
BIO » Technologický nadšenec a elektrotechnik. Poslední výkvět Tesly. Mám zkušenosti v technologiích, energetice a přes 12 let jsou mým koníčkem smartphony.

  Doporučeno pro vás »

  2 Komentáře

  1. […] Dalším problémem je nezařaditelnost kryptoměn. A to jak z pohledu nejednoznačně vymezené terminologie, tak navíc i po stránce faktické, neboť kryptoměny v sobě spojují vlastnosti řady digitálních aktiv. Další informace o tomto tématu najdete zde. […]

  2. […] Ne všechny státy se ke kryptoměnám staví vstřícně. Existují i země, které už se uchýlily k přísné regulaci. Proč je nutné kryptoměny regulovat? Regulace digitálních aktiv je krokem bezesporu nepopulárním, avšak podle mnohých bohužel nezbytným. […]

  Komentuj článek »

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Další novinky » Kryptoměny