Kryptoměny

Jaké státy částečně regulují nebo zakazují Bitcoin?

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Ne všechny státy se ke kryptoměnám staví vstřícně. Existují i země, které už se uchýlily k přísné regulaci.

Proč je nutné kryptoměny regulovat

Regulace digitálních aktiv je krokem bezesporu nepopulárním, avšak podle mnohých bohužel nezbytným.

Kryptoměny jsou využitelné v mnoha oblastech současného života. Tento silný vliv si regulaci prakticky automaticky vynucuje, neboť z pohledu zdanění či trestního práva může jistě docházet k mnoha problematickým situacím. Kryptoměny mohou být používány mimo jiné i na financování různých nelegálních aktivit, jako je terorismus nebo distribuce návykových látek.

Dalším problémem je nezařaditelnost kryptoměn. A to jak z pohledu nejednoznačně vymezené terminologie, tak navíc i po stránce faktické, neboť kryptoměny v sobě spojují vlastnosti řady digitálních aktiv.

bitcoin-burza
Foto: Bitcoin

Podle expertů budou síly snahy o regulaci kryptoměn úměrně s tím, jak se na kryptoměnovém trhu zvyšuje aktivita. Můžeme tak bezpochyby v čase očekávat celou řadu pokusů o regulaci kryptoměn. Jak jsou na tom jednotlivé státy nyní?

Na regulaci se chystá i Evropská unie

Například v Evropské unii by k rozsáhlé regulaci mělo dojít do roku 2024. To vyplývá z interních dokumentů EU, které zveřejnila agentura Reuters.

Cílem nové úpravy je především zajistit ochranu investorů. Současně nový rámec nabídne lepší finanční produkty spotřebitelům i nové finanční kanály pro společnosti Kromě kryptoměn usiluje EU taktéž o regulaci tzv. stablecoinů. Na ty nejdůležitější má pak dohlížet Evropský orgán pro bankovnictví.

TIP na článek: Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy

Pokud kupujete kryptoměny jako fyzická osoba, dopadá i na vás daňová povinnost. Proč tomu tak je a které daně byste měli zaplatit?

První velkou zemí, kde se má stát držení kryptoměn nelegální, by mohla zřejmě být Indie. Prvotní zprávy hovořily o tom, že země připravuje zákon, který by údajně mohl každého obchodníka, ale i vlastníka kryptoměn pokutovat. Takovýto zákon by přitom fatálním způsobem mohl postihnout miliony investorů. V Indii již v roce 2018 došlo k zákazu kryptoměnových transakcí.

Objevily se však také zprávy, že původně plánovaná opatření proti kryptoměnám by nakonec tak striktní být nemusela. Blockchainová technologie ostatně má podle indické vlády potenciál a zaslouží si podporu. Stávajícím majitelům kryptoměn by tak mohla vláda navrhnout ústupek v podobě určité časové lhůty pro prodej kryptoměn.

V současnosti už jsou kryptoměny zakázány v Číně. Nicméně Peking za vlastnictví kryptoměn neudílí žádné tresty.

V Turecku mají kryptoměny zákaz, Rusko váhá

Obdobně se k digitálním měnám postavilo Turecko. Turecká centrální banka se uchýlila k zákazu kryptoměn při platbách. Podle jejího zdůvodnění provází kryptoměny příliš výrazné riziko. Tuto zprávu oznámila v dubnu 2021 a Bitcoin na sdělení okamžitě reagoval propadem dokonce o více než 4 %.

Nigérijská centrální banka pojala problematiku obdobně: Zakázala bankám zpracovávat transakce s kryptoměnami. Země je přitom na druhém místě při porovnání objemu 2P2 transakcí.

O něco vstřícněji se ke kryptoměnám postavily Spojené státy. Tam se vyžaduje, aby občané a rezidenti držení kryptoměn oznámili. Podobně se kryptoměny snaží regulovat i v Japonsku, kde podléhají dozoru státních orgánů.

TIP na článek: Seznam kryptoměn, které jsou distribuovány v omezeném množství

Při výběru kryptoměn vhodných pro investici může hrát roli také to, jestli jsou distribuovány v omezeném množství, nebo existuje teoreticky nekonečná zásoba. Některé kryptoměny jsou totiž inflační a od ostatních peněz se tedy moc neliší.

Přímo Bitcoin je již nelegální v Alžírsku, Bolívii, Ekvádoru, Bangladéši, Nepálu, Kambodže a v Makedonii. V roli platidla je Bitcoin zakázán v Indonésii a Vietnamu. Regulace se Bitcoin dočkal stejně tak v jižní Koreji.

Zatím ve fázi rozhodování se ohledně této problematiky nachází Rusko. V zemi se objevují protichůdné tendence. I Rusko uznává nutnost regulace kryptoměn. Na druhou stranu však v digitálních měnách spatřuje potenciál a usiluje o to vytvořit kryptoměnu vlastní.

Konkrétně k Bitcoinu se Rusko dlouhou dobu stavělo tolerantně. Ruská centrální banka pouze radila Bitcoin nepoužívat. Na počátku letošního ledna však svůj smírčí postoj země přehodnotila a zablokovala stránky o Bitcoinu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Byl jsem u začátku BTC.. celkem ho chápu, ovšem nechápu jak jej může chtít kdo regulovat?? Jako jak mi chce ty kody regulovat? Já je držím v ruce, a já je donesu do rukou druhého a on mi za to zaplatí.. a kde je nějaká regulace? Ale moc mi není jasné, už tehdy měla BTC peněženka několik GB.. jak to funguje dnes? Jakákoli myšlenka na to, že bych já neměl absolutní kontrolu nad svými BTC nepřipadá v úvahu.. Ta věc vznikla a může fungovat jedině nekontrolovaně. Uvidíte, pokud se budou mít přehled nad BTC.. tak půjde ke dnu jak sekyrka.. asi jako peníze.. takže zabili BTC ? 😀 Tomu bych nevěřil …. Dyť to přece nejde ne? Já měl za to, a mám stále, že BTC je kličově závislý na netu, a zájmu lidí.. takže jak co proč? SE děje? Mám v plánu ji koupit, vím totiž, že pokud ji chápu správně, tak budu jednou v balíku.. Ono já už v něm byl ale tehdá jsem peníze nemohl mít nebo by mě zabili 😀 teď už bych věděl co s něma a pokud se proti BTC nespikne celý svět, a globálně se přísně nezakáže, tak prostě vím co bude..Ale už teď jsem řekl víc než dost.. Prostě nedávno mi docvaklo co ten BTC vlastně je a málem mě z toho jeblo.. 😀 Já vám dám takového satoshiho, si kaknete do gatí až příjdete jestli vůbec na to „kdo“ za tím stojí.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny