HardwareZe světa IT

Nová revoluce v cestování do vesmíru jménem Spacetram

universe vesmir

Revoluce v cestování do vesmíru realitou – Spacetram. Cestování do vesmíru. Pro nás normální Čechy vetšinou nedosažitelný cíl, kvůli ceně letů do vesmíru. To ale James Powell chce změnit. Možná se ptáte, jak chce zlevnit stavbu raket a výcvik kosmonautů „turistů“. Odpověd je jednoduchá – nechce.

Chce totiž použít ambiciózní projekt Elona Muska – „Hyperloop“. Tento projekt je ve své podstatě vlak, který nevyužívá koleje ale využívá magnetickou sílu v uzavřeném tubusu, ve kterém je speciální kapsle (moderní vlak). Uzavřený tubus vytváří uvnitř velmi malý tlak vzduchu, šestkrát nižšího, než je tlak vzduchu na Marsu, a tím umožňuje plynulejší a rychlejší pohyb kapsle. Kapsle v tubusu dokáže vyvinout rychlost až 1300 km/h.

Revoluce v cestování do vesmíru – Spacetram

Nová revoluce v cestování do vesmíru jménem Spacetram

Nová revoluce v cestování do vesmíru jménem Spacetram

Hyperloop jako moderní pozemní doprava

Elon Musk projektoval Hyperloop jako moderní pozemní (podzemní) dopravu. Zmíněný James Powell jej chce využít k cestě do vesmíru. Nechal si patentovat systém a metodu pro magnetické vypuštění projektilů nebo kosmických lodí, která doplňuje Hyperloop o vypouštěcí trubici přímo do vesmíru. Jeho představa je taková, že jeho vesmírná loď vystartuje ze země směrem k vesmíru, a v určité rychlosti, která bude stačit pro překonání atmosféry Země, opustí trubici a poletí do vesmíru.

Možná si říkáte, že je to bláznivý nápad, ale asi tomu tak není, protože vynálezce James Powell je jedním z nejvýznamnějších vědců na světě. Podílel se na výzkumu tzv. „Maglev vlaků“, za což dostal ocenění Medal 2000 for Engineering od Franklinovo Institutu. Svůj projekt nazývá Spacetram, což znamená v češtině „vesmírná tramvaj“, zabývá se jím už delší dobu, už v roce 2012 si byl jistý a prohlašoval tento projekt za funkční a za uskutečnitelný. Doufejme, že se jeho nápad podaří, a že ho uskuteční. Byla by to revoluce v cestování do vesmíru. Můžeme tak poprvé a systematicky cestovat do kosmického prostoru? Zní to fajn, ale ještě pár desítek let to potrvá.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware