Software

Okamžitý online překladač na cesty. Jaké jsou možnosti?

mluva audio logo
Foto: Audio

Chystáte se do zahraničí, ale nedokážete se domluvit tamní řečí a víte tak už dopředu, že narazíte na jazykovou bariéru? Pak si s sebou rozhodně nezapomeňte vzít překladač do kapsy, který vám umožní se bez problémů dorozumět i v zemích, o jejichž jazyku nemáte sebemenší znalosti.

Pokud jste z většího města, kam hojně jezdí turisté, pak se vám může čas od času hodit překladač i tam, neboť díky němu můžete pomoci z nesnází třeba i cestovatelům, jež neumějí ani jedno slovo česky či anglicky.

Překladačů je hnedle několikero typů. Lze je v zásadě rozdělit do tří hlavních kategorií podle toho, zdali je možné jejich pomocí překládat strojově psaný text, zvukové záznamy, a to i ty pořízené v reálném čase, nebo texty zachycené pomocí fotoaparátu. Některé z překladačů nicméně nabízejí dokonce všechny tři zmiňované funkce najednou. Jaký jazykový překladač si přibalit s sebou na cestu, abyste se pokaždé snadno dorozuměli?

VASCO_Okamžitý překladač na cesty
Okamžitý online překladač na cesty

Mobil máte stále při sobě. Proč jej nevyužít jakožto okamžitý překladač?

Nejčastěji využívaným a zároveň nejdostupnějším řešením je použití některé z mobilních aplikací. Překladači se to na Google Play a AppStoru jenom hemží, není tedy žádným problémem si najít takový, který bude plně vyhovovat právě vašim potřebám. Některé z nich mají ve své databázi stovky jazyků, jiné se zas úzce specializují na jeden určitý jazyk či jejich skupinu. Dostupné jsou, jak bezplatné překladače, tak i ty placené, které se plošně vyznačují vyšší kvalitou a absencí reklam.

Při výběru translátoru na cestu je nicméně nejdůležitější to, aby byl schopen fungovat i v offline režimu, neboť ne pokaždé se budete moci připojit k wi-fi a mobilní data jsou v některých státech mimo EU stále dosti drahá. Nenechte se odradit ani skutečností, že překlady probíhající online jsou zpravidla kvalitnější – to je sice pravda, nicméně tato propast se stále zmenšuje, offline překlady jsou tedy pro běžné potřeby plně dostačující. Po jakých mobilních překladačích se vyplatí sáhnout nejvíce?

Doporučit můžeme rozhodně bezplatnou aplikaci Překladač Google (Android / iOS), jež je právě jednou z těch umožňujících všechny tři výše zmiňované druhy překladů. Na výběr budete mít z celkem 103 jazyků, přičemž 59 z nich je možné používat bez připojení k internetu.

Z placených variant se nám jeví nejlépe „appka“ Speak & Translate: Translator (iOS) za 499 Kč, která mimo jiné nabízí inovativní zvukový překlad, při němž se v reálném čase automaticky přepisuje mluva obou řečníků najednou. Oba tudíž mají dokonalý přehled, o čem se zrovna hovoří.

Překladač může být i samostatné HW zařízení

Překladače, to však zdaleka nejsou jenom mobilní aplikace, ale zároveň jsou na trhu dostupná i speciální elektronická hardwarová zařízení, jež vám jako mávnutím kouzelného proutku umožní mluvit cizí řečí. Ty se ve většině případů vyznačují kompaktními rozměry, takže se vám rovněž stejně jako mobilní telefon bez problémů vejdou do kapsy.

Jednou provždy tak zapomeňte na neskladné slovníky, doba si žádá snadno přenosná řešení. Důležitým kritériem při jejich výběru by pak měla být krom nabízených jazyků a kvality rozpoznávání řeči i rychlost odezvy. Ideálně by měly umožňovat překlad v reálném čase. Těchto přístrojů hojně využívají především turističtí průvodci a obchodníci cestující po celém světě.

Oproti mobilním aplikacím mají totiž pár výhod, které se naplno projeví zejména při častějším používání.

Například pokud si pořídíte takový překladač Vasco Mini 2 za necelých 7 tisíc Kč, dostanete k němu bezplatný a neomezený přístup k internetu v 150 zemích. Pro jednorázovou cestu na týdenní dovolenou čirý ekonomický nesmysl, ovšem při pravidelném cestování se již tato investice rozhodně vyplatí.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software