Mobilní telefony

Proč mi smartphone vydrží stále kratší dobu nabitý?

smartphone logo png
Foto: Smartphone

Pokud patříte k přibližně 70 % majitelům mobilních telefonů, kteří vlastní takzvaný smartphone, pak jste si zajisté všimli, že postupem času toho jeho baterie vydrží stále čím dál tím méně a telefon se vám tím pádem mnohem rychleji vybíjí.

Jak moc je tento propad citelný hodně závisí na způsobu, jak smartphone používáte. Výdrž baterie dokáže například dost negativně ovlivnit to, když jej často vystavujete mrazům, nebo naopak vysokým teplotám. Největším škůdcem výdrže baterie smartphonu je ale lithium, které v sobě mají obsaženo prakticky všechny baterie moderních elektronických zařízení. To se postupně stará o to, že vám smartphone vydrží stále kratší dobu nabitý.

Jak je možné, že lithiové baterie takto ztrácejí svou účinnost a nenabízejí stejnou výdrž i po několika letech používání? Pro odpověď musíme zabrousit do chemického složení lithia. To je totiž složené ze tří protonů a tří elektronů, přičemž ale jednoho ze svých elektronů se obrazně řečeno velmi rádo zbavuje.

Jedná se tedy o velmi nestabilní látku, která ráda reaguje s prvky ve svém okolí. Nejvíce nestabilní částí lithiových baterií je poté anoda, složená z uhlíku, kde se lithium vzhledem ke svému kladnému náboji usazuje po nabití.

smartphone a baterie
Proč mi smartphone vydrží stále kratší dobu nabitý? #smartphone

Zahřívá se vám baterie? Připravte se na to, že vám už dlouho nevydrží

Jakmile se začne smartphone vybíjet, lithiové ionty začnou cestovat do katody, tedy druhé z hlavních částí lithiové baterie. Katoda je složená z oxidů kovu, proto se v ní lithium usazuje mnohem radši, neboť se jedná o daleko stabilnější prostředí. K okamžitému přesunu do katody nicméně brání takzvaný separátor, kterým lithiový iont sice projít může, ale vzhledem k tomu, že plave v elektrolytu, tak tento přesun není okamžitý.

Jestliže je ale tento proces přesunu lithiových iontů mezi anodou a katodou byť jen trochu narušen, pak je zcela zřejmé, že začne docházet k rychlejšímu vybíjení baterie.

Tím, co má největší vliv na špatný přesun lithia mezi těmito dvěma částmi baterie smartphonů je zvyšování odporu v baterii. Díky němu se telefon například déle nabijí či se jeho baterie prokazatelně více zahřívá. Zahřívání baterie je vždycky špatné znamení, protože si můžete být prakticky jisti tím, že se uvnitř odehrává proces, který vede k zahřívání elektrolytu, v důsledku čehož se sníží schopnost lithiového iontu cestovat. To má za následek snížení účinnosti nabíjení a též rychlejší vybíjení vašeho chytrého telefonu.

Snížení kapacity baterie je dalším strašákem výdrže

Přidruženým jevem, který úzce souvisí se zhoršenou propustností elektrolytu je zanášení separátoru. To může vést až k přerušení kontaktů mezi jednotlivými částmi baterie. Tento jev může nastávat navíc i opakovaně. Z pohledu uživatele se tento úkaz označuje jakožto snižování kapacity baterie. Jedná se sice o nežádoucí stav, ale je víceméně přirozený a dlouhodobě se nevyhne žádné lithiové baterii. Smartphony vám navíc umožňují kapacitu baterie průběžně sledovat. Například v iOS od Applu najdete tento údaj v Nastavení – Baterie – Kondice baterie.

TIP na článek: Jak správně nabíjet smartphone? Na paměťový efekt zapomeňte

Problémem dnešní doby jsou mobilní telefony s velkým Full HD displejem a výkonným čtyřjádrovým procesorem, který doslova vysává nabíjecí akumulátor (baterii).

Mnohem větším problémem, než průběžné snižování kapacity je tvorba dendrydů. Tímto termínem je označována chemická reakce, při níž se k sobě přitáhnou dvě lithia. Ty tím získají neutrální náboj, tudíž již dále nemohou cestovat. To krom dalšího snižování kapacity baterie může vést dokonce až k jejímu výbuchu. Ten by nastal v případě, kdy by dendyry prorazily separátor, čímž by došlo naráz k uvolnění obrovského množství energie.

Co jako uživatel můžete dělat k prodloužení výdrže a životnosti baterie vašeho smartphonu? Rozhodně ji nevystavujte extrémním teplotám a ideálně ji udržujte stále nabitou mezi 15 až 85 %. To jí svědčí nejvíce. Pokud narazíte na jakýkoliv problém s baterií, raději okamžitě sáhněte k její výměně – to vám v konečném důsledku může i ušetřit peníze, protože vadná baterie by mohla klidně způsobit poškození vašeho telefonu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony