Po dlouhých měsících útrpného čekání. Po sbírání každé byť nicotné informace o něm. Konečně je tu. Ve všech pádech skloňovaný, na každém webu omílaný, nadmíru očekávaný Samsung Galaxy S3. Včera byl představen v Londýně na Samsung Mobile Unpacked.
Jihokorejský gigant si věčným protahováním uvedení tohoto špičkového smartphonu udělal obrovskou reklamu, tento čin mu však možná přinese u náročných zákazníků trochu nevole. Tím, že ho představil až nyní, zvýšil očekávání a je dost pravděpodobné, že někteří budou zklamaní, potenciál tohoto kroku je ale obrovský a na prodeje jistojistě bude mít kladný dopad.
Ještě než si představíme telefon samotný řekněme si něco o jeho představení. Bylo to velkolepé, plné superlativů. Prostě skvělá show pod taktovkou JK Shina generálního ředitele Samsungu. Jedna věc mne ale opět mrzí, je jasné, že se produkt takového významu nedá představit moc jinak. Jenže na keynote jsme zvyklí u Applu. Tato akce byla téměř stejná a mrzí mě, že v ní opět vidím kopírování od jablíčkářů, toho se bohužel u tohoto telefonu dočkáme ještě párkrát.
Odvraťme ale zraky od chmurů a neduhů, je tu!
Ten, na kterého se všichni těšíme již nutnou řádku měsíců. Velikostí 136,6 na 70,6 na 8,6 mm se stává jedním z největších mobilů. Výjimečně nezávodí o co nejužší tělo, tento boj přenechal jiným výrobcům a snaží se spíše naladit na jiné parametry.
Přední straně dominuje úchvatný 4,8 palcový displej, který se nezadržitelným tempem přibližuje ke svému většímu sourozenci Samsungu Galaxy Note. Nese HD rozlišení 1280 na 720 bodů. Hmotnost činí příjemných 133 gramů.
Designově se opravdu povedl. Je elegantní a štíhlý, rámeček okolo displeje se zúžil, a tak nebylo nutné zvětšovat celé tělo telefonu. Svým stylem trochu připomíná jeho bratříčka z chudších poměrů Galaxy W. Hodně se hovořilo o tom, jestli ztratí hardwarové tlačítko, není tomu tak, k jeho stylu prostě patří. Zmiňované tlačítko leží mezi dvojicí senzorových kláves, jsou jimi kontextová nabídka a šipka zpět.
Tato skutečnost symbolizuje přítomnost Androidu 4.0 ICS doplněný o zcela nové UI TouchWIZ. Někdo může zaplakat nad nepřítomností žádného kovu, S3 pak ale dosahuje mnohem lepší hmotnosti. Prozatím budou vyráběny pouhé dvě barevné varianty, a to modrá a bílá. To možná odradí příznivce klasické černé, je to však vítaná změna.
Záda okupuje fotoaparát o osmi megapixelech doplněný o přisvětlovací LED diodu. Potěší přítomnost autofocusu a dalších zajímavých vychytávek. Díky funkci Zero Shutter se dočkáte minimální prodlevy mezi vyfocením a uložením snímku. Ze zamčeného telefonu se do režimu fotoaparátu dostanete za 1 sekundu. Díky tomuto zrychlování je foťák schopen vyfotit 3,3 snímku za sekundu.
K vybrání nejlepší fotky pomůže funkce Best Shot, která vybere nejlepší snímek z osmi za sebou pořízených. Burst Shot zachytí 20 snímků jdoucích za sebou. Fotku pořídíte v rozlišení 3 264 × 2 448 bodů, video natočíte ve Full HD rozlišení 1 920 na 1 080 pixelů.
Při natáčení HD videa je zaručena stabilizace. Potěší také možnost pořídit statický snímek při nahrávání video záznamu. Dále díky funkci Pop up Play můžete při sledování videa zmenšit obraz, který se stáhne do malého obdélníku, například odeslat zprávu a nadále pohodlně sledovat film. Pro zaostření přímo na obličej stačí pouze poklepat na displej. V galerii je možné nastavit přímé zoomování obličeje, tato funkce si říká Face slideshow. Galaxy S3 také umí zařadit fotografie podle toho, jaký obličej na nich zaznamená tzv. Group tagging.
Funkcemi, se kterými si v Samsungu opravdu vyhráli, byly ty, které ke své práci používají přední kamerku nesoucí 1,9 megapixelu, jež je schopna natáčet video v HD rozlišení. Kromě rozpoznávání obličeje, na které jsme už zvyklí, přináší pomocníka s názvem Smart stay. Ten sleduje vaše oči, a pokud telefon stále sledujete, nezhasne displej.
Pohání ho nový procesor z dílny Samsung, říká si Exynos 4412. Jeho čtyři jádra jsou taktována na 1400 megahertzů. Sekunduje mu gigabajtová operační paměť. Co se vnitřní kapacity týče, je S trojka velkorysá, nabídne 16, 32 či 64 gigabajtů vnitřní paměti rozšiřitelných o karty microSDHC do kapacity až 64 GB.
Takový výkon musel samozřejmě dostat adekvátní zdroj energie, a tak se pod jeho krytem skrývá článek o kapacitě 2 100 mAh. Samsung následuje trend diktovaný Applem a nasazuje do přístroje microSIM.
Pokud vás výčet inovací dosud nepřekvapil, nezoufejte, je jich ještě spoustu. Funkce S Voice, o které si dovolím tvrdit, že je vylepšenou kopií Siri, nabízí však mnohé. Rozpozná mluvená slovo, a tak se otevírají úplně nové možnosti hlasového ovládání. Dokáže upravit hlasitost, pustit hudbu či přidat poznámku do kalendáře. Bohužel je S Voice prozatím dostupný jen v angličtině, italštině, francouzsštině a španělštině.
Dalším pomocníkem je Direct Call, pokud píšete SMS a znenadání se rozhodnete, že zavolat je prostě lepší, telefon vytočí číslo, kterému jste psali. Asistent Smart Alert vás při návratu k práci s telefonem upozorní na veškeré nové události.
Díky funkci AllShare Cast je možné přes Wi-Fi zrcadlit obraz telefonu například na televizi, monitoru či tabletu. Novinka Groupcast vám umožní sdílet obraz na více zařízeních a v reálném čase upravovat obsah. Nezapomnělo se ani na práci s NFC, pro ni byla vyvinuta aplikace S Beam, přenos přes něj je opravdu bleskový. Samsung navíc potvrdil spolupráci s Visou, a tak bychom se měli dočkat plateb přes mobil co nejdřív.
Co se konektivity týče, velkorysost se u něj také nezapře. Nabídne Wi-Fi, nejnovější Bluetooh 4, MHL, GPS, Glonass, 3,5 mm jack, microUSB a NFC. V Americe bude samozřejmostí podpora LTE sítí. Tak co na něj říkáte? Nám se líbí a už se na něj těšíme, do České republiky přijde čtvrtého června, ceny zatím nejsou známé, předpokládáme ale, že se budou pohybovat okolo 17 000 korun.
jo, myslim že nezklamal 😉
To tedy rozhodně nezklamal, čekání přineslo své ovoce ! 🙂
Fešný, zvučný, funkčně vybavený, vyladěný, prostě Samsung Galaxy S3 v plné kráse na poli smartphonů!
Autor by si měl zopakovat pravopis – štíhlí ????
Při takové kupě textu se chybička vloudí, jsme jen lidé. Každopádně děkujeme za opravu.
Tenhle telefon opravdu nezklamal. Teď se bude prodávat v USA v červené barvě a možná se dostane i k nám. Tedy … pokud uspěje 🙂