Mobilní trh po celém světě zaplnil nejnovější iPhone 11 – jeho verze iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Apple se zaručuje, že na ně použil nejpevnější sklo na smartphony vůbec: přední i zadní sklo jsou z výroby povrchově zpevněné dvojitým procesem iontové výměny.
Zní to skvěle: iPhony jsou všeobecně známy pro náchylnost k praskání displejů po jejich pádu na zem. Jak si tedy iPhone 11 vedl v uživatelských drop testech?
Už na první omak je iPhone 11 trochu jiný, než jeho předchůdci. Je těžší, rám je kovový a kolem objektivů je umístěno sklo. Právě i masivnější rám má plnit ochrannou funkci při příležitostném pádu.
Drop testy byly prováděny ve třech úrovních:
- Při pádu od boku (simulace pádu z ruky nebo z kapsy).
- Při pádu z výšky hlavy (simulace pádu od ucha).
- Při pádu z 3 metrů.
iPhony dopadaly na hladkou betonovou podlahu. Pády od boku a od ucha byly provedeny ve čtyřech provedeních a to tak, aby smartphone dopadl na spodní hranu, na bok, na zadní stranu a na displej.
Telefony fungovaly, jak měly
Při pádu od boku obě verze velmi překvapily: při pádu na spodní hranu se objevily drobné škrábance, ale při ostatních dopadech se žádná poškození, i byť jen drobná, neprojevila. Telefony fungovaly, jak měly, byly zcela neporušené.
Při pádu z úrovně hlavy si vedly úplně stejně: pouze při pádu na bok z iPhonu Pro Max vypadl slot na SIM kartu. Po jeho zastrčení zpět však smartphone dál fungoval tak, jak měl. Oba displeje byly po těchto pádech absolutně neporušené.
Po těchto osmi pádech proběhl kontrolní test funkčnosti, včetně kontroly fotoaparátu. Vše běželo rychle, plynule, programy se nesekaly, fotoaparát ostřil, jak měl. Na řadu tedy přišla poslední zatěžkávací zkouška: pád ze 3 metrů.
Tři metry již byly zapeklitým oříškem: při testu se podařilo pustit iPhone 11 Pro Max tak, že narazil do již na betonu ležícího iPhonu Pro. Poškodily se nejen displeje, ale i zadní sklo. Zatímco u displeje vše prasklo tak, že se iPhone dal nadále používat a sklo zůstalo hladké, jen s prasklinami, na zadní straně střepy nepříjemně vystouply, díky čemuž uživateli hrozí pořezání se.
S krytem by došlo k menšímu poškození
Kdyby měly smartphone obal, pravděpodobně by až k takovému poškození nedošlo. I po těchto pádech však k velkému překvapení vše běželo rychle a plynule. Popraskání skel bylo sice značné, ale vypadá to, že vzniklo jen tím, že narazilo nejsilnější sklo… na nejsilnější sklo. Pádem na zem by se pravděpodobně telefony takto nepoškodily. Nutno podotknout, že i s takovýmto poškozením oba iPhony fungovaly bez jediného záseku, opět běželo vše, jak má, i fotoaparát.
Dovolíme si tedy říci, že iPhone 11 prošel testy na výbornou a Apple ohledně svého prohlášení o nejsilnějším skle pro smartphony na trhu nelhal. Jen i přes jejich neuvěřitelnou výdrž doporučujeme koupi obalu a ochrany displeje, protože v konečném důsledku se i to nejsilnější sklo dá rozbít. Zatím.