Kryptoměny

Za jak dlouho praskne bublina drahých nemovitostí a levných hypoték?

dum nemovitost
Foto: pixabay.com, Tag: Nemovitost

Kdo očekával, že kvůli pandemii dojde ke zvýšení hodnoty tisknutých peněz, a naopak ke zlevnění bytů, se spletl. Bublina extrémně drahých nemovitostí a hypotečních úvěrů za babku jsou v současné době velmi smutnou realitou a odrazem dlouhotrvající bytové pandemie v České republice.

Tenhle finanční mejdan ovšem nebude mít dlouhého trvání. Vystřízlivění z toho, až tato bublina drahých nemovitostí a levných hypotečních úvěrů skončí, bude krutá a bolestivá.

Hypoteční úvěry pomohly valné spoustě lidí k vlastnímu bydlení a také k takovému bydlení, které doslova a do písmene rozšířilo jejich domácí hospodářství. Stoupl totiž prodej investičních bytů, pozemků, investičních chalup i horských apartmánů.

Za jak dlouho praskne bublina drahých nemovitostí?
Za jak dlouho praskne bublina drahých nemovitostí?

Část klientů už je zaplatila ale trh s těmito nemovitostmi se točí směle dále. První hypotéky byly poměrně drahé, měly totiž svou cenu, klienti si toho byli velmi dobře vědomi a dělali všechno jen proto, aby svou hypotéku mohli utáhnout. Jaká je situace dnes? Hypotéky nestojí zhruba ani inflaci.

Nejhorší na tom je, že si dnes lidé neuvědomují, že mohou zadlužit i své děti. Hypotéky se do budoucna mohou tvářit jako dvougenerační, jelikož ji za jednu generaci nebudete moci splatit.

Turbulentní rok

Peníze ve své podstatě znehodnotily především komerční a národní banky, jelikož státy jsou v tento moment zadlužené už tak, že v případě, kdy by peníze měly v nějakém větším měřítku skutečně svou cenu a nesly by tak úroky, tak by se z tohoto tlaku celý systém během chvíle položil.

Vše je totiž postaveno pouze na otáčení z dluhu do dluhu, a to stejně tak, jako když samotný dlužník splácí půjčkou další nevýhodnou půjčkou. A to často vede k tomu, že každý druhý dlužník je v exekuci s vícečetnými dluhy.

I přesto, že se předpokládalo, že se sníží objem poskytovaných hypoték, které by bylo vcelku i velmi logické nestalo se tak, a to zejména kvůli nástupu pandemie koronaviru. V loňském roce tak banky poskytly zhruba 245,6 miliard korun na nemovitosti, což je zhruba meziroční nárůst o neuvěřitelných 40 %.

Co se stane až bublina drahých nemovitostí a levných hypoték bude u konce? Zvýší se nezaměstnanost, bude více osobních bankrotů a také více nemovitostí v dražbě.

Dluhy doslova zotročují

Půjčovat si v současné době na skutečně extrémně drahé bydlení pro vlastní potřebu je doslova čiré bláznovství. Nezapomínejte ovšem na to, že mít pouze jeden příjem a na krku hypoteční úvěr je doslova a do písmene celoživotní vězení. Obecně totiž dluhy jakéhokoliv kalibru lidi doslova zotročují.

Mimo jiné levná hypotéka, kterou si vezmete dnes, už nemusí být za pět či sedm let vůbec levnou záležitostí a za takových dvacet let se pro vás může stát poměrně velkým problémem a může pro vás znamenat velmi zničující břímě.

TIP na článek: Zlato vs. Bitcoin. Jak efektivně pokrýt přicházející inflaci?

Ochránit prostředky proti inflaci lze jediným způsobem: Vhodně zvolenou investicí. Proti tradičním komoditám, jako je zlato, stojí nyní moderní technologie v podobě Bitcoinu. Co je výhodnější?

Hypoteční úvěry jsou totiž dlouhodobé úvěry, kdy jejich počáteční fixace velmi často bývá krátkodobá a až na některé výjimky střednědobá. Tento fakt si ovšem valná většina žadatelů o hypotéku v daném okamžiku vůbec neuvědomuje. V případě, kdy se následně přejde na takzvané variabilní úročení, je to ještě horší situace, která ničí životy a vztahy.

Jaké bude mít tato „krize“ důsledky?

To, co v tento moment dělají centrální banky s penězi je doslova extrémní. Skutečně extrémně bohatých lidí je totiž skutečně pomálu a zdali většina z nich zchudne, jelikož se dlouho holdovalo na dluh, připojí se i tato extrémně bohatá skupina obyvatelstva ke střední třídě a bude se pokoušet převálcovat všechno naruby.

Peníze už defacto nic nestojí. Udržet ovšem sazby na nule není možné. Peníze se stále nedostávají do skutečné ekonomiky, ovšem drží se v různých finančních instrumentech. V případě, kdy peníze půjdou zpátky do ekonomiky, ceny opět vyletí vzhůru, dostaví se inflace a tato bublina na akciových trzích praskne a vznikne hypoteční krize. Dostaví se bankroty bank a poté také bankroty států.

TIP na článek: Které velké firmy investovaly do Bitcoinu?

S raketovým nárůstem hodnoty bitcoinu si mnoho lidí klade otázku, jestli je právě teď správný čas na investování. Podobný problém řeší i firmy. Zároveň ochota investovat do bitcoinu od velkých firem může být předzvěstí zajímavého zhodnocení v budoucnu.

Co tedy skutečně dokázaly centrální banky tím, že trh zaplavily levnými penězi? Především vytvořili skutečně obrovské příjmové rozdíly v dějinách a naprosto přefoukly jakákoliv finanční aktiva a vytvořily tak podmínky pro velmi agresivní finanční inženýrství, ze kterého prosperují pouze ti, kteří se řadí mezi 1% nejbohatších.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny