Pokud jste příznivci Apple produktů, určitě jste už přemýšleli nad tím, kde je za levno koupit a nebo za dobré peníze prodat. Hodinky na ruce už nejsou nové. Přiznejme si to, vyšel nový model. iPhone dosluhuje. Snižuje se kapacita baterie a večer už doháníte poslední procenta. AirPods už vydrží jen dvě hodiny poslechu hudby a Macbook už má dva tisíce cyklů nabíjení. Prodej zařízení z druhé ruky nese určitá rizika prodeje. Dají se ale však pořídit za nižší cenu. A někdy v dobré kondici. Kdo jsou však ale vaši kupující?
Prodáváte Apple Watch. První den od prodeje napíše pán, který přislíbí vyzvednutí druhý den kamarádem. Pak se neozve. Druhý den napíše pán, že by chtěl hodinky na splátky. A hned za ním slečna, která si však konverzaci spletla a údajně o hodinky nemá zájem. Čekám však, co bude dál.
Prodej zařízení od Applu má své kouzlo. Lidé prostě píší na inzerát, jak jinak. S Applem si totiž nekupujete elektroniku, ale i kouzlo značky. Elektronika od Applu má své příznivce. Jejich marketing není marketing. On se prostě dělá sám. Žádné velké finance na reklamu. Jen dobré produkty a vntřní kouzlo produktů.
Na co si dát při koupi elektroniky pozor
Všichni prahnou po ceně. Levný produkt vzbuzuje myšlenku toho, že ušetříte peníze. To ale může přinášet i problémy s výměnou baterie, protože iPhone prostě do večera nevydrží. Nízká cena je svědkem toho, že do elektroniky majitel už nechce vrážet své finance. Prostě si tu baterii na své náklady vyměníte vy. U dražšího telefonu to ale může být podobně. Dávejte si pozor i na „fake“ elektroniku. Věrné čínské kopie jsou prodávány takřka každý den. Okopírovaný iPhone čínským výrobcem nepoznáte. Určitě ne, jako lajk.
Kopii iPhonu můžete poznat hned několika indiciemi. Většinou fejkové iPhony vlastník nechce zapnout, protože by bylo pomocí prostředí vidět, že se jedná o Android verzi systému. Vymlouvá se, že je telefon bez nabíječky. Že se mu zrovna vybil. Pokud je už při prodeji nějaký problém, je evidentní, že vás čekají problémy i doma.
Rady při koupi i prodeji na závěr
Pokud prodáváte, zanalyzujte si cenu trhu na bazarech. Můžete použít i jiné kanály, třeba Marketplace na Facebooku. Vy sami víte, co prodáváte. Proto s cenou nechoďte dolů. Jen pokud potřebujete peníze ihned. Pokud kupujete nějakou elektroniku na bazaru, podívejte se na reference prodávajícího. Třeba se podívejte i na jeho profil na Marketplace. Pokud má prodávající špatné reference, víte, co máte dělat. Levná cena může být propustkou do pekla. Proto si řádně promyslete, zda máte čas trávit hledáním servisu na internetu pro výměnu baterie nebo dalších servisních zásahů.