Mobilní telefonyZe světa IT

CyanogenMod z Google Play stažen

Včerejší den byl pro vývojáře alternativních ROM dnem, kdy byli Googlem vybídnuty k odstranění zatím nejzajímavější aplikace pro alternativní ROM – „volný firmware“. CyanogenMod Installer (v obchodu se objevil 13. listopadu) musela komunita z Play Storu odstranit pod tlakem společnosti Google, jinak by společnost aplikaci odstranila sama.

Na oficiálním webu jsme již našli prohlášení komunity: „Dnes jsme byli kontaktováni Google Play Podporou s tím, že náš CyanogenMod Installer je v rozporu s podmínkami pro vývojáře Google Play.“ Na to odvětila komunita takto. Aplikace je dostupná přímo na webu, pod tlačítkem Začínáme – „Get Started“. Tam je možnost si naskenovat QR kód a aplikaci si stáhnout. Ve svém telefonu však musíte mít zapnutou funkci možnosti instalace aplikací třetích stran, jinak nepůjde aplikace nainstalovat.

CyanogenMod Installer pro smartphone a tablety

Na oficiálním webu nabízí komunita také stažení CyanogenModu pro Windows (pro stažení můžete použít tento odkaz). Můžete také využít tento odkaz pro stažení aplikace přímo do mobilního zařízení (telefonu či tabletu), balíčky jsou však pro větší důvěryhodnost zabaleny (nachází se na našem serveru).

Alternativní operační systém nese řadu výhod, nicméně tímto zásahem přicházíte o standardní záruční dobu danou výrobcem. Je tedy na uvážení, zda je pro telefon alternativní ROMka tou pravou volbou. Na druhou stranu přináší kvalitně laděné zázemí a časté aktualizace, které napomohou k bezproblémovému chodu zařízení a aplikací v něm nainstalovaných.

Návod, jak předejít potížím v několika krocích. Pamatujte, že se jedná o razantní zásah a distributor nenese za škody použitím volného firmwaru zodpovědnost. Doporučujeme zálohu veškerých dat v mobilním telefonu. Pro nainstalování alternativního systému je také důležitý Root zařízení, bez kterého bychom se u této operace určitě neobešli. Telefon musí být alespoň z 75% nabitý, doporučujeme však nabití plné.

Trochu úvahy určitě neuškodí. Krok Googlu se dal určitě očekávat. Ve dnech, kdy mnoho uživatelů čeká na své OTA aktualizace se menšina z nich uchýlí právě k těmto alternativním ROM. Je to také z důvodu, že je již čekání nebaví, nebo výrobce svou OTA aktualizaci na produkty neslíbí. Nejrozšířenější volný firmware mód se tak díky tomu může těšit stále větší oblibě mezi nespokojenými uživateli chytrých telefonů a tabletů. A jednoho dne se také může stát, že Google celé jádro CyanogenModu koupí a rozšíří tak řady ve svém vývoji.

Oficiální stránky: cyanogenmod.org

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. O žádnou záruku nepřicházíte, maximálně tak o záruku na SW, pokud vám ale odejde třeba wifi, nic se nemění a můžete normálně reklamovat. OMG. Kdy už přestane tahle městská legenda?

  2. Jakýkoliv zásah do telefonu, ať už je to softwarový nebo hardwarový je problém, opravdu záleží jen na servisu, jak se k tomu postaví. Pokud tam není nějaký jouda, Root klidně může poznat.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony