Virtuální operátor je mobilní operátor, který ale nemá vlastní licenci od státu a nemá ani vlastní telekomunikační síť. Jeho provoz je však možný proto, že si pronajímá část kapacity infrastruktury již státem uznaných mobilních, tedy regulérních, operátorů T-Mobile, Vodafone či Telefónica O2.
Na veřejnosti vystupuje ale pod svým jménem a pod vlastní značkou, někteří virtuální operátoři také využívají třeba velkých základen zákazníků jiných služeb. Jako příklad lze uvést obchodní řetězce, které lidem nabídnou mimo nákupy také možnost levnějšího volání.
Pokud jde o kvalitu služeb, virtuální operátoři ji nabízejí stejnou jako výše uvedená trojice mobilních operátorů. Také Český telekomunikační úřad má snahu zvyšovat konkurenci a tím i snižovat ceny, které v České republice patří stále k nejdražším v Evropské unii. Proto se usnadňuje virtuálním operátorům vstup do stávajících sítí.
Virtuální operátoři se mohou rozdělit na dva druhy. Na ty, kteří již nabízejí telekomunikační služby, a na ty, kteří staví na loajalitě svých klientů, jako jsou obchodní řetězce, nakladatelství, firmy z energetického průmyslu aj. Snaha prvních je nabízet levnější volání a tím samozřejmě na sebe přitáhnout zájem veřejnosti. Ale nejen to, tito virtuální operátoři dokáží nabídnout zcela jiné telekomunikační služby, například volání přes internetový protokol či VoIP.
Pokud jde o ty druhé, sázejí více na rozsáhlou klientelu, která bude jejich služeb využívat i s tím, že může dostat nějaké výhody spojené právě s nabídkou daného subjektu, třeba v obchodním řetězci slevové karty apod.
Dnes jsou na našem trhu operátoři Air Telecom/U:fon, BLESKmobil, Fayn Telecommunications, GoMobile, GTS, ha-loo mobil, Mobil.cz, Odorik, Relax Mobil, Tesco Mobile, Voocall a 99mobile. Vstoupit na trh se chystají Axfone, Centropol Telecom, Cerberos, COOP, ČD Telematika, Česká pošta, ČEZ, DH Telecom, Dragon, FAYN, Kaufland, Mobil21/IPEX – partnerská síť, Netbox, NewTel, Quadruple, PODA a UPC.
Historie a ceny
Provoz virtuálních operátorů nemá u nás dlouhou tradici, jako první operátor zahájil činnost v listopadu 2012 BleskMobil, dnes ale nabízí jen předplacené karty. Pak následovali operátoři další, s větší či menší reklamní kampaní, v dubnu 2013 to byla společnost Air Telecom, v květnu vydavatelství Mafra využilo značku internetové domény Mobil.cz, ale již s nabídkou internetu zdarma s určitým omezením, v květnu také zahájil provoz Tesco Mobile, který využívá obchodní řetězce Tesco. Ke konci května se na trhu objevil operátor 99mobile, který nabídl cenu hovoru 1,49 Kč za minutu, tedy o 40 procent méně, než ostatní operátoři.
Na začátku srpna začal nabízet mobilní volání Fayn Telecommunications. V jeho nabídce jsou i hovory přes internet, možnost tří tarifů a další služby.
V této době (léto 2013) se na zahájení provozu chystají Centropol, COOP nebo společnost ha-vel internet. Mezi virtuální operátory uvažuje vstoupit i ČEZ, obdobné informace jsou i o České poště nebo společnosti UPC. Výjimkou bude telekomunikační firma GTS, která chce být virtuálním operátorem pro své firemní zákazníky.
Dalším cestami, jak rozšířit nabídku virtuálních operátorů, je vstup dalšího regulérního mobilního operátora. Zvýšila by se tak konkurence a měly by se následně dále snižovat ceny. Je to jediná naděje českých zákazníků, když snaha Českého telekomunikačního úřadu, pokud nějaká vůbec byla, vyšla v otázce snižování cen zcela vniveč. Čtvrtý regulérní operátor je podle všeho i politická otázka a nabízejí se tu i domněnky, zda nejde o nějaké umělé oddalování s tím, že někomu by čtvrtý operátor nevyhovoval. Český telekomunikační úřad již vyhlásil podmínky aukce a očekává se konec snad ještě v roce 2013.