Ze světa IT

Beijing 2022: Mezinárodní olympijský výbor prodává odznaky NFT

nft
Foto: flickr.com, Tag: NFT

Mezinárodní olympijský výbor prodává odznaky NFT, tým Velké Británie nabízí zapojení fanoušků na základě NFT a protesty „čínského Banksyho“.

Dnešní dny přináší přehled projektů zaměřených na nonfungible tokeny (NFT), které se soustředí na zimní olympijské hry, jež začaly v pátek v čínském Pekingu (https://olympics.com/en/beijing-2022/).

Následují iniciativy Mezinárodního olympijského výboru neboli MOV, Britské olympijské asociace a nezávislého umělce, které vedou k hrám v roce 2022.

MOV oslavuje olympijskou historii

Od června 2021 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) spolupracuje s nWayPlay, tržištěm NFT a blockchainovým herním studiem, které je dceřinou společností Animoca Brands, na uvedení kolekce olympijských odznaků NFT Olympic Heritage.

Tyto NFT, které jsou v podstatě digitální verzí fyzických sběratelských a obchodovatelných olympijských odznaků, oslavují minulé olympijské hry tím, že zobrazují plakáty, emblémy, piktogramy a maskoty z posledních 125 let. Fanoušci si mohli každý měsíc zakoupit různé krabičky, které vedly až do února 2022.

Timo Lumme, výkonný ředitel televizních a marketingových služeb MOV, ve svém prohlášení uvedl, že výbor doufá, že se fanoušci „spojí se vzrušením z her zcela novým způsobem a budou vlastnit kus olympijské historie“.

Mezinárodní olympijský výbor prodává odznaky NFT
Mezinárodní olympijský výbor prodává odznaky NFT

V týdnu zahajovacího ceremoniálu MOV oficiálně vydal mobilní videohru pro více hráčů, kterou vyvinula společnost nWay a kterou teasoval již od loňského roku.

Aplikace s názvem Olympic Games Jam je k dispozici pro systémy Android a iOS: Hráči v ní budou moci soutěžit v řadě zimních sportů a získávat digitální olympijské odznaky NFT, s nimiž lze obchodovat na tržišti nWayPlay. Herní využitelnost olympijských digitálních odznaků NFT se rozšíří na vylepšení postav, speciální skiny pro avatary a sportovní vybavení exkluzivní pro konkrétní NFT.

Je důležité poznamenat, že aplikace není dostupná v Číně, kde vláda hry přísně reguluje a přikročila k zákazu všech aktivit souvisejících s kryptoměnami, přestože je hostitelským městem.

Tým Velké Británie (GB) vstupuje do metaverza

Team GB, značka používaná Britskou olympijskou asociací, která reprezentuje Velkou Británii a Severní Irsko, vytvořila komunitu Gold Lion Club NFT. Spolupráce s poskytovatelem obchodu Tokns na vývoji programu zapojení fanoušků byla poprvé zahájena v období před olympijskými hrami v Tokiu loni v létě.

Nyní si fanoušci týmu GB mohou zakoupit žetony Gold Lion a získat tak přístup k podepsanému zboží, zážitkům sportovců a nakonec i k pohlcující klubovně v Metaverzu.

K dispozici je jedna sbírka animovaných NFT oslavujících úspěchy sportovců a další s omezeným počtem digitálních sběratelských odznaků. Třetí kolekcí je kolekce NFT od dodavatele uniforem týmu GB, společnosti Ben Sherman, která představuje uniformy pro zahajovací ceremoniál jako nositelné předměty pro Metaverzi. Ben Sherman spolupracoval s projektem Humanz NFT a vytvořil exkluzivní NFT s postavičkami Humanz pro fanoušky týmu GB.

Protestní kolekce NFT kritizuje čínskou vládu

Badiucao je čínský exilový disidentský umělec, který nyní žije v Austrálii a vytvořil plakátovou kampaň NFT, která upozorňuje na porušování lidských práv v Číně. Podle stránek NFT pět uměleckých děl „zobrazuje útlak tibetského lidu čínskou vládou, genocidu Ujgurů, likvidaci demokracie v Hongkongu, všudypřítomné sledovací systémy režimu a nedostatek transparentnosti kolem pandemie COVID-19„.

Sbírka Peking 2022 byla poprvé fyzicky vystavena na Fóru svobody v Oslu v prosinci 2021 v Miami a v současné době je vystavena v Museo di Santa Giulia v Itálii. Nyní byla tento týden zveřejněna jako digitální sbírka, uvádí Badiucao na stránkách NFT:

NFT a technologie blockchain nejenže poskytují bezpečný způsob, jak nabídnout disidentským umělcům kritickou finanční podporu, ale slouží také jako důležitý nezměnitelný veřejný záznam mimo autoritářskou manipulaci a kontrolu.“

Sběratelé mohou v rámci procesu ražby do blockchainu zapisovat své vlastní zprávy. Deset procent z výtěžku půjde na program Art in Residency, kterého se Badiucao účastní ve spolupráci s Gray Area Foundation for the Arts se sídlem v San Francisku a Human Rights Foundation v New Yorku.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT