Ze světa IT

CeBIT 2013: Pokračování průvodce

cebit logo freebit
Foto: CEBIT

První březnový týden se na hannoverském výstavišti uskutečnila každoroční výstava moderních technologií CeBIT. Přinášíme vám zážitky a poznatky, které může získat běžný návštěvník tohoto veletrhu. Račte vstoupit, seriál pokračuje (díl první a díl druhý).

Po vydatném obědě jsme se vydali objevovat další krásy veletrhu. Haly č.14 a 15 patřily převážně jedné uzavřené sekci. Kdo nebyl vystavovatel, nebo nepatřil mezi dovozce, obchodníky či novináře, do této sekce se nedostal. Jako návštěvník musím přiznat, že absence obsahu této sekce by hodně srazila celkový dojem z veletrhu.

Měly zde stánky vystavovatelů, a výrobců, které se ve veřejné části nevyskytovali. Jako příklad uvedu třeba stánky Epson, Acer, Dicota, Thermaltake nebo MSI. Poslední jmenovaná firma zde předvedla kompletní portfolio svých produktů.

CeBIT 2013 Logo

Kromě All-in-One počítačů a fanless systémům (pc, které schováte za plochou televizi) byla k vidění i kompletní Gaming Serie produktů a mnoho dalšího. Grafické karty zde měla i firma XFX, která pro návštěvníky připravila také trenažér rány pěstí či skromně oblečené hostesky, které rozdávali kalendáře s produkty XFX. Bohužel vybrané výrobky jsou v kalendáři poněkud v pozadí oproti slečnám, které je drží a nemají toho na sobě zrovna moc. Zaujala nás také prezentace firmy Avision, která se specializuje na scannery. Hodně se nám líbily malé ruční s barevným displejem. Ve veřejné sekci byly k vidění Penclic myši, které překvapily svojí ergonomií a přesností.

Hala č.16 patřila převážně projektu Code_n13, který je ve spolupráci s Ernst & Young inkubátorem pro nové projekty a studentské vize. Za všechny uveďme třeba prototyp osobního vrtulového vznášedla. Zbytek haly a přilehlá hala č.17 patřila dalším dovozcům a výrobcům drobné elektroniky a příslušenství k PC. Kromě různě barevných a tvarovaných myší, reproduktorů, obalů a krytů na mobily, či různých hraček ovládaných přes smartphone byly k vidění i zajímavé perličky. Za všechny uveďme třeba projekt FURO.

Jedná se o multifunkční roboty pro vítání, provádění a pomáhání návštěvníkům nejrůznějších podniků a institucí. Přestavit si je můžeme jako interaktivní průvodce v muzeu či jako servírku v restauraci, která nezapomene vaší objednávku, a na placení nemusíte čekat celý den, ale můžete využít platební terminál a účtenku vám také vytiskne okamžitě. Kousek od Future Robots byl k vidění stánek 3M, který návštěvníky lákal hlavně na multi-dotykové displeje velikosti jídelního stolu a dal vzpomenout sci-fi filmům, kde na podobných „stolech“ probíhaly všemožné válečné taktické operace.

haly č. 18 a 23 – svět počítačových her

Další dvě haly byly celé věnovány příznivcům počítačových her. Kromě turnaje ve hře World of Tanks, byl hlavní program veden směrem k světovému šampionátu Intel Extreme Masters ve hře League of Legends. Kromě těchto hlavních aktivit byly pro návštěvníky připravené herní sestavy k vyzkoušení nejnovějších herních hitů. Kdo chtěl, mohl přispět na dobročinnost a zakoupit si los do tomboly, ve které jste mohli vyhrát hry na nejrůznější platformy či herní příslušenství.

haly č. 2-5

Přechod z games halls do dalších hal, byl jako přechod mezi peklem a nebem. Zatím co v herních pavilonech nebylo slyšet vlastního slova a světla a čerstvého vzduchu by pohledal, v sousedních pavilonech bylo krásně světlo a dýchatelno. Jeden z největších stánků na veletrhu patřil firmě IBM. Muži v černých oblecích a bílých límečcích zde prezentovali řešení pro firemní klientelu.

K vidění byly servery i datová centra, prostě vše co vás s písmeny IBM napadne. Stánek této firmy byl tak velký, že se vedle něj vešly stánky Samsungu, Dellu a Symantecu. První jmenovaný představil klasické portfolio svých produktů od tiskáren, přes mobilní telefony až po monitory a televize. Nás zaujala ukázka průhledného LCD o kterém jsme se zmínili již na začátku článku. Dell ukázal nejrůznější notebooky, miniaturu marsovského vozítka Curiosity a také předvedl hardwarovou stránku Windows Server s Intel Xeon.

Poměrně zajímavý stánek měla firma Microsoft, která se snažila zaujmout heslem „Te human touch“. Největší pákou tohoto hesla byly tablety, notebooky a stolní počítače s Windows 8. Vedla tohoto giganta si postavil sídlo Deutsche Telekom, u nás známý pod T-mobile. Tato firma s celosvětovou působností na CeBITu ukázala hlavně svojí divizi T-Systems pro privátní a business klientelu. K vidění byl i stánek SAP s hlavním heslem „share your dreams“.

tik tak, tik tak, …

Bohužel čas neúprosně běžel dál a nám ubývalo sil. Proto jsme se na 2 hlavní pavilony ani nedostaly. Jeden byl věnován sekci CeBIT gov, tedy řešením pro státní správu a druhý byl věnován převážně hlavní partnerské zemi (Polsko) a dále pak webovým technologiím. Ale kdo CeBIT jednou navštívil, tak ví, že pořádně projít se celý veletrh prostě nedá. Pokud se jen na chvilku zdržíte u jednoho stánku, na další se ani nedostane a kolem některých jen prolétnete ve snaze stihnout něco jiného ve vedlejší hale.

Prostě kdo na CeBIT jede, měl by si buď zajistit vícedenní vstupenku, nebo rovnou počítat s tím, že neuvidí všechno. My jsme bohužel byli odkázáni na druhou variantu, proto náš výčet toho, co návštěvník může vidět na CeBITu, není zdaleka úplný, ale doufáme, že jsme vám atmosféru tohoto největšího veletrhu moderních technologií na světě alespoň trochu přiblížili.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT