Hardware

Co budeme potřebovat pro tvorbu videomateriálu? Co se hodí Youtuberům?

film logo freebit
Foto: Film

V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak kreativně využít své volné chvilky. Poslední dobou stále více roste zájem o tvorbu videí a jejich následné sdílení.

Když se bavíme o sdílení videí, nemůžeme v žádném případě opomenout YouTube – fenomén dnešní doby. Je zbytečné ho obšírně představovat. V současnosti se jedná o největší a nejpopulárnější platformu pro sdílení videomateriálu. Pro některé představuje pouze prostředek k vyjádření svých názorů a své kreativity. Pro jiné se hodí k propagaci firmy. Někteří mají ambici stát se v tomto velikém rybníku celebritou.

Dnes už často nestačí mít pouze atraktivní a zábavný obsah natočený na smartphonu, konkurence je ohromná. K získání velkého počtu zhlédnutí a odběratelů je nezbytné i technické vybavení. Pokud to myslíte vážně, pak byste rozhodně měli zvážit celou řadu faktorů při výběru té nejvhodnější techniky pro natáčení videí a jejich zpracování.

Kamera: Co budeme točit?

Nepřekvapí, že první věcí, na kterou pomyslíme v rámci technického vybavení pro youtubera, je kamera. Ovšem není kamera jako kamera, a tak záleží, co a kde natáčíme. Nemusíte sáhnout po té nejdražší, abyste docílili kvalitního výsledku. Při pořizování se zaměřte také na rozlišení – levnější modely zpravidla disponují HD (1280 x 720 pixelů), nicméně nejeden uživatel se s ním už v dnešní době nespokojí. Volbou je pro ně buď Full HD (1920 x 1080 pixelů), pro ty nejnáročnější pak 4K – rozlišení čtyřikrát větší než Full HD.

Co budeme potřebovat pro tvorbu videomateriálu?
Co budeme potřebovat pro tvorbu videomateriálu?

U takových rozhodně počítejme s vyšší cenou, která se zpravidla pohybuje v řádech deseti tisíců korun. Podcenit bychom neměli ani zoom. Vybrat si můžete mezi digitálním a optickým. Digitální typ ztrácí při postupném přibližování ostrost. Kvalita obrazu je tedy pochopitelně kvalitnější u optického, u něhož zůstává kvalita snímání stále stejná. Mnoho kamer však disponuje oběma.

V takovém případě využije digitální zoom v případě, že optický již není možný. Protože video je v podstatě souborem mnoha snímků, dalším parametrem takřka u všech kamer je snímková frekvence. Platí jednoduché pravidlo čím vyšší, tím kvalitnější. Vyšší frekvence se hodí i pro efekt slow motion, který mladí youtubeři jistě uvítají. Dalších parametrů je celá řada a záleží čistě na osobních preferencích – ať se jedná o otázku ergonomie, displeje, způsobu připojení, přítomnost konkrétních filtrů nebo funkcí.

Prvním typem kamery je klasická videokamera. V této kategorii najdeme pestrou škálu produktů s nejrůznějšími parametry. Tento druh je vhodný zejména na jednoduché natáčení v domácnosti nebo v případě tvorby vlogů.

Nejlepší volbou pro ty, kteří se natáčejí před svým notebookem či počítačem, je bezpochyby webkamera. Často ji proto využívají vyznavači počítačových her. Jsou také vhodné pro živý přenos, poněvadž jsou přímo zapojené do zařízení. Nevýhodou bývá horší kvalita snímání zvuku zabudovaného mikrofonu, proto je vhodné v případě, že dbáme na profesionalitu, použít externí.

Dalším typem kamer jsou takové, které se přímo specializují na specifické situace. Pro dobrodruhy byla například vytvořena outdoorová kamera. Jak již název napovídá, určena je do terénu pro záznam akčních událostí.

Pro milovníky adrenalinových sportů je jako stvořená. Přestože outdoorové kamery mívají zpravidla nižší velikost, aby byly snadno přenosné, často mohou poskytnout prvotřídní videozáznam té nejlepší kvality. Vyznačují se také značnou odolností, díky které si poradí i s vodou, prachem i pády. Další specialitou jsou například kamery určené do auta pro záznam jízdy nebo kamery připevněné k brýlím, které mohou realisticky vyobrazit extrémní sportovní zážitky.

TIP na článek: Recenze DJI Osmo Action. Přímá konkurence pro akční kamery GoPro

DJI je známo spíše kvalitními drony ale i vyšší cenou určující kvalitu celého produktu. Avšak, atakuje i další segment? Chce to změnit segmentem do skládačky.

Chceme-li posunout tvorbu videí na jinou úroveň a vyrovnat se profesionální tvorbě, měli bychom zvážit pořízení digitální zrcadlovky (DSLR). Ta dokáže pořídit bezkonkurenčně nejlepší snímky. Pokud ovšem není vaším cílem vyrovnat se produkci Hollywoodu, postačit vám může i bezzrcadlová kamera (CSC), která často dokáže snímat na stejné kvalitativní úrovni jako DSLR. Nespornou výhodou je její menší a lehčí tělo. Hodí se nejen k domácí tvorbě, ale také k vlogování – umožňuje kvalitní záznam za chůze a pohybu.

Stativ a stabilizér: Buďte v obraze

Nestabilní video působí velmi neprofesionálně a většinou diváky odradí. Jak jsme si zmínili, mnoho videokamer disponuje stabilizátorem, nicméně výsledkem zpravidla není stabilní video bez pohybů. K tomu mohou posloužit stativy.

Stativ nebo gimbal. Stabilizujte svoje video
Stativ nebo gimbal. Stabilizujte svoje video

Na trhu najdete opravdu bohatou nabídku stativů. Liší se nejen maximální výškou, konstrukcí, hmotností, praktičností či materiálem, ale například také počtem hlav. Investice do něj se rozhodně vyplatí, protože s velikou pravděpodobností přežije kameru, která na něj bude upevňována.

Někdy nezáleží, jak pevně svíráte kameru v rukou, při držení se dopustíte mnoha pohybů. Aby k tomu nedocházelo, vznikly gimbaly – speciální stabilizační zařízení, které počítají s nejmenšími otřesy a náklony, a kameru tak dokážou udržet ve stabilní poloze. Hodí se především pro uživatelé outdoorových kamer, kteří se pohybují v terénu.

Mikrofon: Bez zvuku to prostě nejde

Pokud máte v plánu tvořit němá videa, která stojí pouze na obraze, pak můžete tuto sekci rovnou přeskočit. Většina se ale shodne na tom, že kvalitní zvuk je důležitou součástí každého počinu. Pokud bude vaše video špatně srozumitelné, nezachrání vás ani 4K rozlišení. Šumy, ruchy a ozvěny v pozadí jsou velikým mínusem, které působí amatérsky. Mikrofony zabudované v notebooku se nedokážou s vnějšími ruchy vypořádat, neměli bychom se proto bát sáhnout po externím mikrofonu.

Nejzákladnější dělení mikrofonů je podle jejich konstrukce, tedy dynamické a kondenzátorové. Dynamické mikrofony se mohou pochlubit silným výstupním signálem či vyšší odolností, jsou vhodné především na pódia, protože dobře snášejí vyšší hlasitost zdroje zvuku a nemají tendenci snímat ruchy v okolí. Ocení je proto zpěváci a hudebníci. Oproti tomu kondenzátorové mikforony mají slabší výstupní signál, a proto je jejich součástí také zesilovač. Reprodukce je velmi věrná a citlivá. Tento typ mikrofonů se hodí do menších prostor, jakými jsou domácí studio nebo obývací pokoj.

Co se zdroje týká, velmi populární jsou mezi youtubery mikrofony využívající USB rozhraní, které lze jednoduše připojit k počítačovému zařízení a poté jsou ihned připraveny k použití. V této kategorii se můžeme setkat jak s dynamickými, tak kondenzátorovými typy.

Ideální studiové světlo: Budiž světlo!

Jestliže máme kameru, stativ a mikrofon, mohlo by se zdát, že máme vše potřebné pro profesionální natáčení. Osvětlovací zařízení je často velice podceňované, přestože bez správného nasvícení v potemnělé místnosti nemůže zářit ani sebelepší youtuber. Využití najde nejen ve zhoršených světelných podmínkách, ale i při nastavování jasu.

Pro intenzivnější osvětlení můžeme zvážit koupi kruhového světla. Jeho hlavní výhodou je eliminace jakýchkoli nevzhledných stínů. Pro profesionální vzhled je nejlepší volbou studiové osvícení. Zahrnuje v sobě například LED reflektory, a to jak přenosné, které lze s sebou vzít takřka kamkoliv, tak i interiérové. Obvykle jsou určeny k uchycení na závit stativu.

Pro napodobení jemného záření vycházejícího skrze okenní tabuli je skvělým pomocníkem softbox. Světlo uvnitř něj prochází přes speciální materiál. Posloužit může také jako reflektor, prostřednictvím kterého může youtuber světlo nechat vrhat přímo na sebe. Výhodou je, že netvoří nevzhledné stíny.

Další možností je fotografický deštník. Jak už název napovídá, máme je spojené především s uměleckými fotografy. Hodí se pro ty, kteří potřebují decentní osvětlení. V porovnání se softboxem dokáže pokrýt větší prostor. Vytváří vhodné neutrální pozadí. Cenově je velmi dostupný. Uplatnění najde jak v interiéru, tak exteriéru.

Software: Střih videa na Macu či Windowsech!

Poté, co Youtuber natočí svůj počin, je na půl cesty v procesu tvorby kvalitního videomateriálu. Software dokáže výslednému snímku propůjčit zábavné efekty a animace, zbavit ho hluchých a nepovedených pasáží a udělat z něho smysluplný celek. Díky tomu nezůstane bez povšimnutí.

TIP na článek: Jaký program na stříhání videa? Máme tipy na software pro Windows i Mac

YouTube je dnes elektronickým chlebem pro mnoho mladých uživatelů internetu. Během pár okamžiků můžete nahrát video pomocí iPhonu na YouTube a vydělat si tak nějaké peníze.

Při výběru vhodného programu si ujasněte, pro jaký typ videí bude určen. Základní funkce typu střih, přechody, efekty či práce s barevnou stránkou videa jsou již pro téměř každý software samozřejmostí.

Ne všechny však nabízejí pokročilé funkce odstraňování šumu, podporu 4K nebo 3D videí či například synchronizaci videí pomocí zvukové nahrávky. Nejdražší program není automaticky ten nejlepší, téměř každý má svou určitou specializaci, v níž je nejlepší, a na to je třeba myslet i při pořizování.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware