Hardware

Jak registrovat dron a jaká další nařízení musí dronista splnit?

Foto: Dron
Hlavní TAG » Dron

Vzhledem k neustále se zvyšující oblibě dronů, tedy bezpilotních letadel, která se nejčastěji používají k pořizování videozáběrů z ptačí perspektivy, bylo jenom otázkou času, kdy se zpřísní pravidla pro jejich používání. Právě přelom roku 2020 a 2021 přináší dosud největší změny v oblasti provozování bezpilotních letounů – tou vůbec největší je pak povinná registrace a pojištění dronů.

Upraveny jsou však i další pravidla týkající se používání dronů a technických požadavků na ně. Co všechno musíte udělat pro to, abyste mohli s dronem legálně létat? Jak a za kolik peněz si můžete nechat pojistit svůj dron?

Jak registrovat dron do 250 gramů?

Klíčové je registrovat váš dron na Úřadu pro civilní letectví, jenž se v ČR stará o dohled nad provozovateli bezpilotních letadel. Ne vždy je nicméně tuto povinnost nutno podstoupit – z ní jsou vyjmuti například ti majitelé, kteří vlastní dron s nižší hmotností nežli 250 gramů, přičemž tento dron zároveň nesmí být vybaven kamerou či jiným zařízením, jež dokáže snímat osobní údaje.

Dále se nutnost registrace netýká ani majitelů dronů-hraček označených CE a splňujících směrnici č. 2009/48/ES. Takovéto drony však v praxi tvoří pouze hrstku ze všech dronů, tudíž většinu dronistů nutnost registrace nemine.

dron s kamerou
Dron s kamerou

Registraci dronu do 250 gramů, respektive vás jakožto jeho majitele, lze provést online na stránkách Úřadu pro civilní letectví, konkrétně zde. Její vyplnění vám zabere nanejvýše pár minut. Pokud bude registraci vyhověno, tak vám bude zasláno unikátní registrační číslo, kterým budete následně povinni opatřit všechny vaše bezpilotní letouny, s nimiž se plánujete vydat do vzduchu. Jak má toto označení vypadat není specifikováno, ideálním řešením jsou třeba nálepky.

Jak registrovat dron nad 250 gramů?

Zatímco v případě dronů do 250 g existují hned dvě výjimky, tak v případě těžších dronů byste je hledali marně, registrovat se tak musí každý, kdo se chystá řídit bezpilotní letadlo těžší nežli 250 gramů. Způsob, jakým registraci provést nicméně zůstává stejný – i drony nad 250 gramů je nutno registrovat na webových stránkách Úřadu pro civilní letectví zde.

Celá tato registrace je bezplatná a po jejím dokončení obdržíte jedinečné identifikační číslo, jímž bude opět potřeba označit všechny drony, které vlastníte.

V případě, že se chcete zaregistrovat jako provozovatel bezpilotního systému, prosím vyplňte a tlačítkem odešlete níže uvedený formulář. Na základě Vámi zadaných údajů, Vám bude systémem vygenerováno jedinečné registrační číslo (poznávací značka), kterým jste jako provozovatel povinen označit všechna provozovaná bezpilotní letadla.

Zdroj: dron.caa.cz

Jak registrovat dron pro komerční účely? 

Jestliže máte v plánu dron využívat ke komerčním účelům, kupříkladu k točení zpoplatněných videí, pak jste opět nuceni jej zaregistrovat. A nehraje přitom vůbec roli jeho hmotnost. Na rozdíl od obou předešlých případů není registrace dronů pro komerční účely žádnou novinkou, povinná je už několik let. Co se týče způsobu provedení registrace dronu pro komerční účely, tak ten je zcela totožný s kterýmikoliv jinými drony.

Provozovatel má tedy opět povinnost se registrovat na Úřadu pro civilní letectví a odtamtud vyzískané dvanáctimístné osobní identifikační číslo umístit na všechny své drony.

Jaká legislativa se připravuje pro rok 2021?

Původně měla vejít povinnost registrace dronů v platnost už v červenci 2020, avšak kvůli koronavirovým opatřením byla posunuta až na začátek příštího roku, konkrétně platit začne 1. ledna 2021. Jak již bylo zmiňováno, nebude se jednat o jedinou legislativní novinku pro dronaře. Dále se změní minimální zákonný věk pilota dronu – ten bude nově 16 let. Své změny dostalo i dělení dronů, nově se totiž budou rozdělovat do kategorií Open, Certified a Specific.

INFO: Dron si můžete nechat pojistit již u mnoha společností. Ty se nicméně s cenou ještě hledají. Důležité je, stejně jako u osobních automobilů to, kde budete dron používat, kolik váží, kolik máte nalétáno, zda budete používat dron pro komerční a nekomerční účely. Roční pojistka může startovat na 2000 Kč za rok, ale můžete za ni dát i 10 000 Kč.

Omezena též bude maximální výška, v níž bude s dronem možné létat – nově bude 120 metrů nad zemí. Chystaná změna legislativy s sebou přinese i usnadnění cestování s dronem, neboť nově stanovená pravidla budou platit napříč celou Evropskou unií. To znamená, že s dronem registrovaným v ČR budete moci legálně létat v jakékoliv zemi EU, samozřejmě za splnění všech ostatních vyjmenovaných pravidel.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Pěkný článek s přehledem. Docela by mě zajímalo, jaké budou sankce do budoucna při nesplnění povinnosti registrace drona. A kdo a jak bude kontrolovat přesnou výšku drona do 120 metrů nad zemí. Pokud to neomezí nějak výrobce…

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware