Jak vyfotit jaro jako mobilní profík? Po šedavé zimě se jaro stává obdobím velmi osvěžujícím. O tom jistě není pochyb. Krajina získává krásné, svěží barvy a člověk se usmívá pod prvními slunečními paprsky. Spousta lidí touží tuto krásu zaznamenat i na fotografii. Snad proto, aby nezapomněli, jak krásné jaro dokáže být. Na displeji mobilního telefonu, kompaktního fotoaparátu či zrcadlovky se jim však často tento úkaz vyobrazí jako nevýrazné, bezbarvé „cosi“. Jak tedy na to, abyste tu přenádhernou jarní atmosféru přenesli i na mobilní fotografii? Stačí číst dál!
Vím, co smartphonem fotím?
Častou a velkou chybou se u neprofesionálních fotografů, stává kompozice. Nemyslím, že by bylo nutné, aby fotograf-amatér znal všechny druhy perspektiv. Nicméně na dobře odvedeném snímku by pozorovatel měl ihned poznat objekt, o kterém fotografie vypovídá.
Budete-li chtít vyfotografovat krásnou sedmikrásku, přibližte váš fotopřístroj ke květině na takovou vzdálenost, aby bylo jasné, že váš záměr byl opravdu exponovat sedmikrásku a ne zelenou trávu, která jí obklopuje. Z dálky kytička nevynikne a oko nezávislého pozorovatele uvidí pouze zelený obdélník. Takový malý taháček. Můžete vytvořit tři druhy záběrů. Celek, polocelek a detail.
- CELEK – Na takovém snímku budete chtít zaznamenat krajinu v celé její kráse. Hory, lesy, řeky, pole.
- POLOCELEK – U takové fotografie váš záměr bude exponovat pouze část krajiny. Například jeden nádherně rozkvetlý strom či část louky plné rozkvetlých krokusů.
- DETAIL – Asi nejjednodušší a nejrozšířenější záběr. Nese informaci o jednom malém prvku z krajiny. Třešňové větvičky či květu tulipánu nebo narcisu (hranice mezi záběry často nelze přesně určit).
Není červená jako červená…
Zkreslení barev můžeme označit jako jeden z největších problémů, který laika v oboru fotografie může potkat. Vyřešit lze nastavením fotografického přístroje. U chytrých telefonů často pomáhá režim HDR, u zrcadlovek zase nastavení „živých“ barev. Zkuste proto vyhledat manuál a podívat se, jak nastavit přístroj, který v praxi používáte.
Pokud stále nejste spokojeni nebo vaším cílem je ještě krásnější fotografie, stačí si zdarma stáhnout nějakou jednoduchou aplikaci, ve které budete mít možnost ovlivňovat jas, kontrast a sytost barev nebo na snímek využít některý z přednastavených filtrů. To třeba nabídne Instagram.
Žádné světlo, žádná fotka
„Bez světla fotografie nevznikne.“, první věta, kterou studenti na fotografických školách uslyší od svých vyučujících. Fotografovat při stmívání nebo naopak brzy ráno, vhodné proto určitě není. Tmavé fotografie budou zrnité a bez života. Nejhezčí fotografie vznikají v takzvaných zlatých hodinkách. To znamená hodinu po východu slunce a hodinu před západem. Jemné světlo dodá fotografiím reálný vzhled a jaro na nich bude tak autentické.
Jak se naučit fotografovat mobilem bez profesionální a drahé techniky?
Ať už vaše snímky budou dělat radost pouze vaší rodině a přátelům, nebo máte v plánu fotky přidávat na vaše sociální sítě či web, jistě s těmito radami budou krásné, líbivé a jistě budou mít úspěch!