Internet

Jak vytvořit webovou stránku ve WordPressu

Foto: WordPress
Foto: WordPress

WordPress je jeden z nejoblíbenějších redakčních systémů, který je zdarma a který pomocí několika kliků dopomůže k vlastní internetové stránce. Poradí si s ním úplní začátečníci a profesionálové ho milují pro jeho naprostou flexibilitu. V našem článku vám představíme dva způsoby, jak vytvořit stránky v tomto oblíbeném redakčním systému.

Vlastní instalace

Samotný WordPress se skládá ze dvou částí: zdrojových souborů a databáze. Na oficiální stránce tohoto open source software wordpress.org. je k dispozici připravený soubor ke stažení a spousta informačního materiálu. Proklamovaná instalace, která zabere méně než pět minut je možná, ale musíte mít základní technické znalosti a softwarové vybavení. Pokud si troufáte, na stránkách WordPressu najdete návod krok za krokem.

Pokud budete instalovat WordPress sami, budete kromě samotného zdrojového souboru potřebovat web space, databázi a doménu. Na https://wordpress.org si stáhněte nejaktuálnější verzi v podobě zip souboru. Rozbalte ho a otevřete soubor „wp-config-sample.php“.  Do seznamu s údaji serveru zadejte hodnoty pro váš web space a databázi. Soubor uložte pod názvem „wp-config.php“ Dále budete potřebovat FTP klienta, např. FileZilla, s jehož pomocí do svého webového prostoru nahrajte celou složku.

Jak vytvořit webovou stránku ve WordPressu
Jak vytvořit webovou stránku ve WordPressu

Jestliže máte založený instalační adresář, můžete ve svém web space instalovat WordPress. Instalaci zahájíte spuštěním souboru „install.php“ v adresáři, který jste předtím nahráli. Pokud se instalační soubory nacházejí ve složce „WordPress“, zahájíte instalaci pod www.vzorovadomena.cz/wordpress/install.php.

Během instalace určíte uživatelské jméno a heslo. Vaše uživatelské jméno se bude později objevovat pod vašimi příspěvky. Pokud chcete mít na jedné stránce více autorů, můžete kdykoliv vytvořit nové uživatele. Instalace WordPressu sice není složitá, ale nezkušené uživatele by mohla odradit

Instalace přes webhosting

Podstatně jednodušší je nainstalovat WordPress pomocí instalačního balíčku, který dodá poskytovatel webhostingu. Poskytovatelé hostingu, jako je IONOS, dokonce nabízejí instalaci jedním kliknutím.. Před výběrem poskytovatele webhostingu se informujte o velikosti web prostoru, který ve zvoleném tarifu získáte. Rovněž si ověřte, zda poskytovatel vytváří bezpečné spojení se serverem přes SSH nebo SFTP a zda nabízí SSL certifikáty a nejaktuálnější verzi PHP.

Grafická úprava stránek

Když jste úspěšně zvládli instalaci, budete se muset zabývat vzhledem stránek. Přímo na WordPress je k dispozici neuvěřitelné množství bezplatných šablon. Po nakliknutí se vám zobrazí náhled designu a statistika jeho stáhnutí. Další šablony jsou k dispozici jako prémiové verze. Někteří poskytovatelé webhostingu mají speciální balíčky pro WordPress, které kromě instalace usnadní také samotnou tvorbu stránek. Součástí balíčku jsou pak vybrané šablony i pluginy, které vám pomohou proměnit vlastní webové stránky v blog nebo malý e-shop.

Výběr šablony se řídí především podle toho, jak si přejete umístit grafické prvky a jaké funkce pro svůj web zamýšlíte. V administraci vašeho WordPressu klikněte na záložku Vzhled. Zde máte v rozbalovací nabídce několik dalších možností – šablony, widgety, můžete upravit název a popis webu. Pro pokročilé je k dispozici editor. Pokud budete své stránky rozšiřovat o další funkce pomocí pluginů, je dobré ověřit jejich kompatibilitu se zvolenou šablonou.

Sekce webu

První podstránku vytvoříte kliknutím na položku Stránky > Nová stránka. Nejčastěji se bude jednat o sekci „Služby“, „O nás“ nebo „Kontakt“. Další oblasti vytvoříte obdobným způsobem. Bude-li součástí vašich stránek blog, vytvoříte jej kliknutím na Příspěvky > Vytvořit nový příspěvek. Příspěvky můžete zařazovat do jednotlivých kategorií.

Na WordPressu lze postavit dokonce i e-shop. Jedním z nejoblíbenějších pluginů je WooCommerce, který je k dispozici zdarma. Pokud si ale budete přát více funkcí, neobejdete se bez prémiových doplňků.

WordPress umí zvýšit návštěvnost

Máte-li hotové stránky, které jsou již on-line, můžete se věnovat dalším důležitým činnostem, které vám pomohou získat přední místa ve vyhledávačích. Text na stránkách musí být přizpůsoben vyhledávačům tak, aby je našly a zobrazovaly ve svých výsledcích. Některé redakční systémy jsou vybaveny základními funkcemi pro automatizovanou podporu vyhledávačů.

Pro WordPress je k dispozici plugin, se kterým lze zadávaný text automaticky přenášet pro SEO. Vy se pak můžete soustředit na samotné stránky a produkt.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Internet