Kryptoměny

Kryptoměny, které byly oficiálně označeny jako scam

krypto burza
Foto: pixabay.com, Tag: Kryptoměna

Zájem o kryptoměny stoupá. To současně vytváří prostor pro celou řadu podvodníků. Na které kryptoměny je potřeba si dát pozor?

Proč se objevily kryptoměnové scamy

Touha po zbohatnutí provází lidstvo od věků. A kryptoměny tvoří ideální investiční příležitost. Ne všem se však podaří pohádkově svůj vklad zhodnotit. Někteří si naopak odnesou velmi draze zaplacené ponaučení. Co dělat, abyste nebyli mezi nimi?

Trh s kryptoměnami je velmi mladý a stále značně proměnlivý. Před investicí do kryptoměn je potřeba se zajímat o serióznost dotyčného projektu. Zejména je nutné si přečíst whitepaper podrobně specifikující fungování dané kryptoměny.

Se stoupající hodnotou Bitcoinu na sebe virtuální měny navíc aktuálně opět strhly pozornost. A to i celé řady útočníků, kteří se snaží najít jejich slabiny a zneužít je ve svůj prospěch. Jednat se může buď o podvody na bázi tzv. Ponziho schématu, případně o projekty, které byly již předem vytvořeny s podvodným záměrem.

Kryptoměny, které byly oficiálně označeny jako scam
Kryptoměny, které byly oficiálně označeny jako scam

Podstatným důvodem, proč jsou kryptoměny pro podvodníky doslova zlatým dolem, je také jejich složitost. Zejména méně zkušený uživatel nemusí detailně rozumět všem principům fungování digitálních měn, o to jednodušší je pak jeho důvěru zneužít.

Jak scam poznáte?

Typický scam působí podezřele už od pohledu. Webové stránky vypadají amatérsky, a to jak grafika, tak i text, který bývá plný pravopisných chyb.

Typické je také zneužívání jmen známých osobností. V Česku šlo například o nedávno zesnulého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Reklama společně s jeho tváří a údajnými citacemi z rozhovoru kolovala v roce 2019 po Facebooku.

TIP na článek: Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy

Pokud kupujete kryptoměny jako fyzická osoba, dopadá i na vás daňová povinnost. Proč tomu tak je a které daně byste měli zaplatit?

Jejím cílem bylo přesvědčit ty důvěřivější jedince k investování s pomocí aplikace. Scam sliboval velké zbohatnutí. Což je ostatně dalším typickým rysem nekalého jednání. Pakliže láká potenciální investory na velké zbohatnutí bez práce, pravděpodobně jde o podvod. Zkušení investoři jsou si vědomi veškerých rizik, která jsou s kryptoměnami spojená.

Podobně zneužívají kryptoměnové scamy velmi často jména dalších úspěšných zahraničních osobností, jako je Elon Musk nebo Bill Gates. Kromě slibů o rychlém zbohatnutí je pro ně typický i velmi útočný tón.

Pokud už se obětí scamu stanete, lze situaci ještě řešit. Doporučeno je obrátit se na svou banku. Tu můžete požádat o zpětné zúčtování neboli chargeback. U brokera se lze domáhat vrácení prostředků či jejich refundace. Musíte ovšem pochopitelně počítat s tím, že domoci se nápravy bude komplikované.

Které kryptoměny lze označit jako scam

Řada lidí se tak naopak věnuje monitorování trhu a tvorbě seznamů kryptoměn, které lze označit jako scam. Patří mezi ně projekty jako Dojitoken, Expocrypt a další. Podobný soupis eviduje například Crypto Chain University.

K největším podvodům ve světě kryptoměn poslední doby patří například Big Coin. Ten prostřednictvím falešného ICO dokázal důvěřivým investorům ukrást 6 milionů dolarů. Falešné ICO patří k oblíbeným taktikám kryptoměnových podvodníků.

TIP na článek: Jak koupit Bitcoin bez KYC? Stále to ještě jde

Dříve se jednalo o poměrně běžnou metodu nákupu kryptoměny – kryptoaktiva Bitcoin. V současné době je to obtížnější. KYC je vlastně soubor osobních dat, které sbírají burzy a směnárny, které kryptoměny nabízí.

Četné jsou i bitcoinové podvody. Ty slibují uživatelům výměnou za investici podíl na hashovací síle platformy. Díky tomu může celá platforma údajně vytěžit více kryptoměn a zisk rozdělit mezi jednotlivé členy. Pochopitelně se však jedná o podvrh. Jedním z největších podvodů tak například v roce 2019 byl BitClub a v souvislosti s touto kauzou nakonec byla trojice iniciátorů zatčena.

Projekt Plus Token provázela v roce 2019 pověst jednoho z největších kryptoměnových scamů. Mluvilo se o něm tak i u nás. Plus Token byla softwarová mobilní peněženka. Útočníci využili oblíbené Ponziho schéma. Oběti se nechaly nalákat na nesmyslně vysoké zhodnocení 10 až 18 % měsíčně. Celkem bylo odcizeno 200 000 BTC a 800 000 ETH, tedy prostředky tehdy odpovídající hodnotě cca 3 miliard dolarů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny