Kryptoměny

Kryptoměny, které byly oficiálně označeny jako scam

krypto burza
Foto: pixabay.com, Tag: Kryptoměna

Zájem o kryptoměny stoupá. To současně vytváří prostor pro celou řadu podvodníků. Na které kryptoměny je potřeba si dát pozor?

Proč se objevily kryptoměnové scamy

Touha po zbohatnutí provází lidstvo od věků. A kryptoměny tvoří ideální investiční příležitost. Ne všem se však podaří pohádkově svůj vklad zhodnotit. Někteří si naopak odnesou velmi draze zaplacené ponaučení. Co dělat, abyste nebyli mezi nimi?

Trh s kryptoměnami je velmi mladý a stále značně proměnlivý. Před investicí do kryptoměn je potřeba se zajímat o serióznost dotyčného projektu. Zejména je nutné si přečíst whitepaper podrobně specifikující fungování dané kryptoměny.

Se stoupající hodnotou Bitcoinu na sebe virtuální měny navíc aktuálně opět strhly pozornost. A to i celé řady útočníků, kteří se snaží najít jejich slabiny a zneužít je ve svůj prospěch. Jednat se může buď o podvody na bázi tzv. Ponziho schématu, případně o projekty, které byly již předem vytvořeny s podvodným záměrem.

bitcoin slecna
Foto: Kryptoměny

Podstatným důvodem, proč jsou kryptoměny pro podvodníky doslova zlatým dolem, je také jejich složitost. Zejména méně zkušený uživatel nemusí detailně rozumět všem principům fungování digitálních měn, o to jednodušší je pak jeho důvěru zneužít.

Jak scam poznáte?

Typický scam působí podezřele už od pohledu. Webové stránky vypadají amatérsky, a to jak grafika, tak i text, který bývá plný pravopisných chyb.

Typické je také zneužívání jmen známých osobností. V Česku šlo například o nedávno zesnulého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Reklama společně s jeho tváří a údajnými citacemi z rozhovoru kolovala v roce 2019 po Facebooku.

TIP na článek: Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy

Pokud kupujete kryptoměny jako fyzická osoba, dopadá i na vás daňová povinnost. Proč tomu tak je a které daně byste měli zaplatit?

Jejím cílem bylo přesvědčit ty důvěřivější jedince k investování s pomocí aplikace. Scam sliboval velké zbohatnutí. Což je ostatně dalším typickým rysem nekalého jednání. Pakliže láká potenciální investory na velké zbohatnutí bez práce, pravděpodobně jde o podvod. Zkušení investoři jsou si vědomi veškerých rizik, která jsou s kryptoměnami spojená.

Podobně zneužívají kryptoměnové scamy velmi často jména dalších úspěšných zahraničních osobností, jako je Elon Musk nebo Bill Gates. Kromě slibů o rychlém zbohatnutí je pro ně typický i velmi útočný tón.

Pokud už se obětí scamu stanete, lze situaci ještě řešit. Doporučeno je obrátit se na svou banku. Tu můžete požádat o zpětné zúčtování neboli chargeback. U brokera se lze domáhat vrácení prostředků či jejich refundace. Musíte ovšem pochopitelně počítat s tím, že domoci se nápravy bude komplikované.

Které kryptoměny lze označit jako scam

Řada lidí se tak naopak věnuje monitorování trhu a tvorbě seznamů kryptoměn, které lze označit jako scam. Patří mezi ně projekty jako Dojitoken, Expocrypt a další. Podobný soupis eviduje například Crypto Chain University.

K největším podvodům ve světě kryptoměn poslední doby patří například Big Coin. Ten prostřednictvím falešného ICO dokázal důvěřivým investorům ukrást 6 milionů dolarů. Falešné ICO patří k oblíbeným taktikám kryptoměnových podvodníků.

TIP na článek: Jak koupit Bitcoin bez KYC? Stále to ještě jde

Dříve se jednalo o poměrně běžnou metodu nákupu kryptoměny – kryptoaktiva Bitcoin. V současné době je to obtížnější. KYC je vlastně soubor osobních dat, které sbírají burzy a směnárny, které kryptoměny nabízí.

Četné jsou i bitcoinové podvody. Ty slibují uživatelům výměnou za investici podíl na hashovací síle platformy. Díky tomu může celá platforma údajně vytěžit více kryptoměn a zisk rozdělit mezi jednotlivé členy. Pochopitelně se však jedná o podvrh. Jedním z největších podvodů tak například v roce 2019 byl BitClub a v souvislosti s touto kauzou nakonec byla trojice iniciátorů zatčena.

Projekt Plus Token provázela v roce 2019 pověst jednoho z největších kryptoměnových scamů. Mluvilo se o něm tak i u nás. Plus Token byla softwarová mobilní peněženka. Útočníci využili oblíbené Ponziho schéma. Oběti se nechaly nalákat na nesmyslně vysoké zhodnocení 10 až 18 % měsíčně. Celkem bylo odcizeno 200 000 BTC a 800 000 ETH, tedy prostředky tehdy odpovídající hodnotě cca 3 miliard dolarů.

Mohlo by se vám líbit

1 Komentuj

  1. […] z nich chce být nejlepší, nejrychlejší a decentralizovaná. Někdy se to nedaří – najdete mezi nimi spousty podvodů. Jedinou plně decentralizovanou digi-měnou je Bitcoin (BTC). Některým kryptoměnám se o […]

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Kryptoměny