Mobilní telefonyZe světa IT

MWC 2013: Novinky v hardwaru i OS

Za měsíc se koná Mobile World Congress v Barceloně. Výrobci mobilních telefonů a tabletů již dlouhá léta řeší dilema, co představit na lednovém CESu, a co na MWC. I letos se ale máme na co těšit – my vám dnes přinášíme přehled novinek, které by měly být na mobilním veletrhu představeny.

Samsung Galaxy Xcover 2 MWC

Samsung

Od jihokorejského Samsungu se očekávalo, že na letošním MWC představí svou vlajkovou loď pro rok 2013, tedy Samsung Galaxy S IV, chcete-li S4. Podle posledních zpráv se však ukázalo, že si odhalení nového smartphonu nechá, stejně jako minulý rok, na privátní akci, která se bude konat později v tomto roce.

Naopak některé modely jsou na MWC očekávány – patří mezi ně například odolný smartphone Galaxy X Cover 2, který by měl oproti svému nabídnout displej s úhlopříčkou 4″, 5 MPx fotoaparát, 1700 mAh baterii, Android 4.1 Jelly Bean a lokační čip s podporou GPS i GLONASS. Na poli tabletů by se měly objevit hned dva nové přírůstky – Galaxy Note 8.0, tedy velice podobně vybavený, jen menší bratříček Notu 10.1. Samsung Galaxy Tab 3 by pak měl být jen novějším modelem předchozího 7 a 10 palcového tabletu, jež spadá spíše do střední třídy.

Spekulace kolují i kolem připravovaného operačního systému Tizen, který by měl Samsungu (ale i ostatním výrobcům) nabídnout vlastní ekosystém nejen pro telefony a teblety ale i pro Smart TV a další zařízení.

LG

LG oficiálně uvedlo svou hlavní novinku, tedy LG Optimus G, již před pár týdny na CESu. I přes tuto skutečnost ale LG plánuje představení LG Optimus G Pro, jehož předností je 5 palcový Full HD displej. Spekulace o připravované novince Nexus 5 nejsou příliš věrohodné, už jen kvůli dostupnosti a době prodeje současného referenčního telefonu Googlu, Nexus 4.

LG Optimus G Pro - výkonnější sourozenec Optimusu G

Sony

Na CES 2013 byl představen nový high-end z řad Xperia, konkrétně Sony Xperia Z. Sony se rozhodlo, že by tomuto zařízení měl sekundovat tablet – Sony Xperia Tablet Z, který bude představen na MWC v Barceloně. Na internet unikly i fotografie 6,44 palcového krycího skla, které napovídá, že Sony chce zaujmout svou pozici na poli tabletofonů – zdali bude zařízení o těchto rozměrech představeno právě v Barceloně, však není jisté.

Sony Xperia Tablet Z - velikán od Sony

HTC

Tchajwanský výrobce smartphonů relativně před nedávnem představil HTC 8X založený na Windows Phone. Na MWC se chystá odhalení vlajkové lodi od stejnojmenné značky, nicméně s operačním systémem od Googlu a kódovým označením HTC M7 – HTC One.

HTC_One

Acer

Není tomu dlouho, co Acer představil velice levný 7 palcový tablet, Acer Iconia Tab B1. Na MWC hodlá tato společnost uvést Acer Liquid E1. Telefon by měl spadat do střední třídy, ale jeho výbava určitě neurazí: 4,5″ qHD displej, 1 GB RAM, 5 MPx fotoaprát a 1760 mAh baterie. Výrobce zvolil trochu slabší dvoujádrový procesor o taktu 1 GHz.

Acer Liquid E1 - typický zástupce střední třídy

Asus

Výrobce tabletů založených na Androidu se rozhodl rozšířit své portfolio o Asus MeMo Pad 10. Hardware tohoto zařízení by měl být takřka shodný se současným Asus TF300T – vzhledem k levnějším materiálům by měl zaujmout nízkou cenou, která ale nebyla dosud zveřejněna. S příchodem Windows 8 se Asus pustil i do výroby tabletů a konvertibilních notebooků. Příkladem je tomu Asus Taichi, který byl v Praze před pár dny představen – jedná se o ultrabook se dvěma dotykovými FHD displeji a špičkovým výkonem. Zásadním nedostatkem je ale cena blížící se 40 000 Kč.

Ostatní výrobci

Huawei i ZTE nedávno veřejnosti ukázaly své smartphony pro rok 2013, a tak nelze s jistotou říct, co bychom měli očekávat v Barceloně. Huawei má již sjednanou tiskovou konferenci, ale s největší pravděpodobností nebude zaměřena na nové high-endy. Na poli mobilních OS se objeví nový operační systém Ubuntu Phone.

Navštivte prosím naše G+ stránky pro pravidelný přísun informací ze světa IT a hardwaru. Na co se osobně těšíte nejvíce, nebo co byste na MWC rádi viděli právě vy, nám prosím sdělte v diskuzi pod článkem.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony