Hardware

Nový digitální standard. Jak probíhá přechod na DVB-T2?

Foto: DVB-T2
Foto » DVB-T2

Přechod na nový digitální standard DVB-T2 je v současnosti v plném proudu. Diváci se na něj museli připravit nákupem nových televizorů nebo set-top boxů, přičemž nejeden si přitom jistě položil otázku, k čemu je tento přechod vůbec dobrý.

Mělo by se jednat v první řadě o kvalitativní změnu, když nové sítě nabídnou vyšší přenosovou kapacitu, televizním stanicím se potom dostane více prostoru, takže budou mít příležitost vysílat ve vyšší kvalitě.

Na nový digitální příjem budete potřebovat samozřejmě nový setopbox (podporující DVB-T2 H.265), na ty nejlepší se můžete podívat zde. Nebo se můžete také poohlédnou po třech nejlepších setoboxech s podporou HbbTV.

Přechod na digitální standard DVB-T2 by měl být ukončen na konci června 2020

První pocítili změnu diváci na území Prahy, kde Česká televize vysílá již od konce listopadu minulého roku jen přes DVB-T2. Ostatní televizní kanály pak tímto způsobem vysílaly do 8. 1. tohoto roku. Den předtím byl vypnut DVB-T multiplex ve Středočeském a Královehradeckém kraji. Nyní probíhá přechod na DVB-T2 v Ústeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji.

Nový digitální standard. Jak probíhá přechod na DVB-T2?
Nový digitální standard. Jak probíhá přechod na DVB-T2?

Na sklonku února přijde na řadu Liberecký kraj a v březnu Jihočeský. Postupně pak bude digitální standard DVB-T vypínán i ve východní části republiky. Postup je přitom takový, že nejdříve je obvykle vypnut multiplex 1, jenž přenáší programy České televize, následuje pak multiplex 2 a 3, kde vysílají ostatní televizní stanice.

Nejvíce času na nákup potřebného vybavení mají diváci, kteří přijímají signál z vysílače Valašské Klobouky-Ploštiny, který přestane vysílat až na konci června letošního roku.

Jak si ověřit, že disponujete vyhovujícím televizorem?

S přechodem na DVB-T2 jsou spojeny i změny kanálů. Ty se příliš nedotknou jen veřejnoprávního multiplexu České televize, jenž nabízí HD verze programů ČT, přičemž kromě severních a jižních Čech zůstane stále na kanálu 26.

Někteří čtenáři, u nichž dosud přechod na nový standard neproběhl, možná váhají nad tím, jestli disponují správným zařízením k příjmu vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC, které jim umožní i nadále příjem televizních programů. Ověřit si to mohou během pár okamžiků na www.dvbt2overeno.cz/overeni.

Nezbývá než doufat, že přechod na nový digitální standard DVB-T2 skutečně splní svůj slibovaný účel a diváci se budou moci těšit z toho, že budou moci sledovat své oblíbené pořady v lepší kvalitě, než tomu bylo dosud.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Fajn jsem z Prahy nám správný nový televizor, je upravená STA, vše mi do 31.1.20 fungovalo po naladění, ale od poslední ÚPRAVY Žižkova a Cukráku, ze dne 30.1.na 31.1.o půlnoci mi vypadla PRIMA A BARRANDOV, musím vše zase už po třetí ladit?

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware