Hardware

Tři nejlepší set-top boxy na DVB-T2

Foto: DVB-T2
Foto » DVB-T2

S přechodem na DVB-T2 řada lidí musí vyřešit nákup set-top boxu, jestliže stará televize není schopna nový typ vysílání přijímat a nechtějí si kupovat novou. Které set-top boxy patří k těm nejlepším?

Podle čeho vybírat set-top boxy

Základní funkce je u všech zařízení shodná, především umí převést digitální vysílání do obrazu a zvuku.

Každý uživatel se tak bude muset v první řadě zamyslet nad tím, jakým způsobem televizi a nový set-top box propojí. U většiny moderních televizorů budete volit připojení prostřednictvím HDMI konektoru.

Svůj stěžejní účel tak, dá se říci, splní všechny set-top boxy. V závislosti na konkrétním požadovaném využití je však na místě si pohlídat, zda má nový přístroj i další námi vyžadované funkce, například duální tuner.

CryptoBox 702T

Zařízení charakterizuje dobrá citlivost a intuitivně zpracované ovládání. Snadno si jej zvládnete nainstalovat i díky českému menu. Výhodou, která může hovořit pro pořízení, je také trvalá softwarová podpora od dovozce.

CryptoBox 702T
CryptoBox 702T

Z hlediska funkcí je zařízení primárně určeno méně náročným uživatelům. Nicméně v základu rozhodně nabídne vše potřebné: Jedná se o přijímač s podporou HEVC/H.265. Rovněž podporuje přehrávání z USB a sítě LAN. V rámci multimediálního přehrávání podporuje celou řadu AV formátů. Je vybaven i funkcí nahrávání na externí USB paměť. V takovém případě pak oceníte i funkci časového posunu TimeShif.

Hlavní přednosti set-top boxu:


 • Kabelový tuner (C),
 • možnost nahrávání TV vysílání,
 • spotřeba 6,5 W, síťový LAN port,
 • DLNA, stream televize do setoboxu.

Obsahuje dva USB porty. Díky tomu si vybraný pořad můžete nahrát na externí disk. Nemá však k dispozici duální tuner, kvůli tomu tak nelze odlišný pořad sledovat a další nahrávat.

Oceníte i řadu doplňkových funkcí, využít můžete například rádio, počasí nebo dokonce RSS čtečku.

Sencor SDB 5104TD

Také v tomto případě patří mezi přednosti set-top boxu velmi dobře zpracované ovládání, které usnadní manipulaci se zařízením. Opatřený je jak standardním HDMI konektorem vhodným pro současné přístroje, tak i SCART výstupem pro starší televizory.

Sencor SDB 5104TD
Sencor SDB 5104TD

Díky digitálnímu tuneru lze opět využít funkci nahrávání vybraného televizního programu. Do přístroje je integrován i duální tuner obsahující možnost odlišný program sledovat a jiný také nahrávat. Z dalších funkcí je obsaženo přehrávání multimédií a funkce Timeshift.

Hlavní přednosti set-top boxu:


 • Možnost nahrávání TV vysílání,
 • spotřeba 6,5 W, LAN port,
 • RSS, počasí a dvě hry,
 • externí titulky, připomínka pro pořad.

Využít můžete opět nadstandardní funkce v podobě předpovědi počasí nebo rádia. Stačí set-top box připojit na internet. Někteří uživatelé mohou uvítat i funkci rodičovského zámku. Prostřednictvím Elektronického průvodce programů můžete snadno procházet své oblíbené pořady a plánovat, na co se budete chtít dívat.

Drobným nedostatkem v ovládání je intenzivně blikající LED dioda v přední části. Také dálkový ovladač nepatří k těm úplně nejcitlivějším.

Evolveo Gamma T2

Kvalita obrazu je na dobré úrovni, nicméně při pořízení musíte počítat s tím, že si u obrazu nenastavíte jas nebo kontrast.

Hlavní předností tohoto set-top boxu je rovněž skutečnost, že disponuje duálním tunerem, který vykazuje navíc velmi dobrou citlivost. To je u zařízení v této cenové relaci stále ještě poměrně výjimkou.

Evolveo Gamma T2
Evolveo Gamma T2

Ani v tomto případě nechybí dvojice USB konektorů. Díky tomu si připojíte externí zdroj pro přehrávání, například flash disk. Vzhledem k tomu, že se počítá právě s přehráváním z jiného zdroje, nabízí se také velmi rozsáhlá podpora různých formátů (mpg, mov a další).

Přehledný LED displej zobrazuje buď číslo přehrávaného kanálu, případně aktuální čas, jestliže se zařízení právě nachází v pohotovostním režimu. Nechybí podpora elektronického programového průvodce ani tuzemského teletextu nebo funkce TimeShift. Set-top-box bohužel nemá LAN (síťový) port.

Hlavní přednosti set-top boxu:


 • Možnost nahrávání TV vysílání,
 • jednoduché ovládání,
 • spotřeba 6,8 W,
 • externí titulky, připomínka pro pořad.

K připojení na televizi slouží HDMI konektor, případně také u starších zařízení SCART. Lokalizace menu do češtiny je samozřejmostí.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

9 Komentáře

 1. Dobrý den, mohu se zeptat, jakým způsobem testujete citlivost na signál, nebo z jakých dát čerpáte? Mají tyto set-top boxy podporu Hbbtv, když jsou podle Vás nejlepší? A čím si vlastně zasloužily být nekriticky nejlepšími? Děkuji.

 2. Dobrý den,
  ve Vašem hodnocení ( i u mnoha ostatních hodnotitelů) postrádám jako neslyšící to nejdůležitější, aby set-top box (mimo toto téma též i TV) dokázal
  1) přehrát titulky
  2) nahrát titulky
  3) při zpětném přehrávání ponechal titulky
  4) pokud lze – uměl měnit velikost titulků

  Dle tohoto základu my, sluchově handicapovaní vybíráme.

  Děkuji Vám za pochopení a napříště poprosím – uvádějte tyto skutečnosti.
  S přátelským pozdravem

  1. Dobrý den, pane Panský,

   do článku jsme přidali informace o titulcích.

   Děkujeme za komentář, s pozdravem Martin

 3. Jak je to s „červeným tlačítkem“ HBBTV?
  To je myslím důležitější informace než jas.

  1. 0 nemá fci HbbTv

 4. K tomu Evolveo Gamma T2 mám jinou zkušenost:
  1) Není možné koukat na jeden program a přitom nahrávat kanál jiného programu z EPG, ač stb je specifikován jako duální.
  2) Plán nahrávání z EPG lze provést jen pro jeden čas. Druhé nahrávání nelze zadat, protože stb dá hlášku: „Neplatný vstup! Pokračovat v úpravě?“ a volba je jediná: „Ano“.
  3) Pokud v čase nahrávání z plánu nahrávání z EPG zvolím na jiném kanálu „REC“, pak se to nahrávání z EPG ukončí. Není to však notifikováno, je to jen vidět ve výsledku – v nahrávkách.
  4) Pokud v čase nahrávání z plánu nahrávání z EPG , mám zvolen jiný kanál pro sledování, pak se bez upozornění přepne na kanál z EPG a zahájí se nahrávání. A kanál který jsem aktuálně sledoval není ani v paměti „BACK“ tlačítka.
  5) – Aktuální sestava po aktualizaci SW neodstranila chyby jak píšu.

  1. Dobrý den, pane Novák,

   výrobce opravdu udává tunery dva, možná je nutné počkat na aktualizaci nebo aktualizovat STB?

   S pozdravem, Martin

   1. Buď jsou na trhu dvě specifikace, nebo blafují. Moje 2 koupené byly Evolveo Gamma T2 DT-4060. Aktuální sestava po aktualizaci SW byla:
    Přijímač EVOLVEO Gamma T2
    Hardware EVOLVEO Gamma T2
    Software H265 VI.2.8
    Datum sestavení Mar 7 2019
    Když dřívější sestava, se kterou jsem stb obdržel byla:
    Přijímač EVOLVEO Gamma T2
    Hardware EVOLVEO Gamma T2
    Software H265 Vl.2.7
    Datum sestavení Mar 30 2018
    Moje doporučení je nebrat! Vypadá jako
    EVOLVEO Andromeda, ale na rozdíl od ní není duální!

 5. Dobrý den, prosím o radu jaký set-top box pořídit pokud chci nahrávat na videorekordér a mám TV bez DVB-T2. Budeme nahrávat i na flash disk, externí disk, ale rádi bychom i na video. A ještě druhý dotaz. Jaký pořídit set-top box pokud chci nahrávat na videorekordér a mám TV s DVB-T2. Děkuji.

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Hardware